dieta ciekawostki dietetyczne odchudzanie

Ciekawostki o odchudzaniu

Czas czytania:2 minut/y, 42 sekund/y

Dieta ciekawostki i informacje o odchudzaniu i diecie, ciekawostki dietetyczne. Historia odchudzania, rodzaje diety

Historia odchudzania

1) Hipokrates, uważany za ojca współczesnej medycyny, powiedział: “Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Starożytni uważali, że istnieje ścisły związek pomiędzy sposobem odżywiania się, a zdrowiem.

2) Starożytna dieta składała się głównie z chleba, wina i mięsa. Przy czym wino nie było mocno stężonym alkoholem, tak jak dzisiaj.

3) Na otyłość cierpieli królowie Jan III Sobieski i Władysław IV. XVIII wiek, to także zachwyt na rubensowskimi kształtami kobiet.

4) W latach 50-ych w Ameryce nastała moda na szczupłą sylwetkę. Mimo iż cukier, podobnie jak w Polsce nie był uważany za szkodliwy, zaczęto doceniać rolę warzyw i owoców w diecie.

5) Z początkiem lat 90-ych modny stał się wegetarianizm. Obecnie lekarze są zgodni, że tylko czasowa dieta wegetariańska ma efekty dobre dla zdrowia. Długotrwałe spożywanie jedynie produktów roślinnych i zbożowych prowadzi do otyłości brzusznej i wpływa na szybsze starzenie skóry z powodu braku kolagenu.

odchudzanie dieta ciekawostki otyłość ortoreksja rwa kulszowa choroby
Otyłość, to współczesna choroba cywilizacyjna. Dieta ciekawostki

Dieta ciekawostki

6) Dieta paleo opiera się na spożywaniu jak najmniejszej ilości przetworzonych produktów. Stosujący tę dietę powinni jeść, to co ich przodkowie. Dozwolone jest mięso, miód, borówki, orzechy, jajka i nierafinowany oleje. Dieta paleo uważana jest za jedną z najzdrowszych. Polecana jest dzieciom ze spektrum autyzmu, ponieważ wyklucza podaż produktów mącznych oraz dużej ilości węglowodanów. Szczególną uwagę w tej diecie powinno się poświęcić na dobre jakościowo mięso, najlepiej pochodzące z wolnego, ekologicznego chowu.

7) Dieta carnivora to ekstremalna dieta, dopuszczającą jedzenie wyłącznie mięsa.

8) Amerykański dietetyk Henry L.N. Anderson twierdzi, że aby się odchudzić nie należy ograniczać się w ilości zjadanych posiłków, lecz odpowiednio spalać gromadzone w organizmie tłuszcz i białko. Twierdzi, że łączenie białek i węglowodanów powoduje odkładanie się tłuszczu i rozwój cellulitu.

9) Frutarianizm, to odmiana weganizmu. Frutarianie jedzą tylko owoce. Dieta ma swoich zwolenników, ale prowadzi do ogromnych niedoborów i skrajnego wychudzenia. Frutarianie, podobnie jak weganie, miewają zaburzony obraz postrzegania własnej osoby i nie widzą skutków ubocznych stosowania tej diety.

10) Dieta śródziemnomorska jest prawdopodobnie najlepszą prozdrowotną dietą. Jest bogata w kwasy Omega-3, pochodzące z ryb. Dieta ta pomaga w utrzymaniu stałej wagi i zapobiega chorobom układu krążenia.

11) Dieta niskowęglowodanowa, to spożywanie mniej niż 45% dziennego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Początkowo stosowały ją osoby chore na cukrzycę.

12) Dieta niskotłuszczowa, to głównie spożywanie roślin. Spożywany tłuszcz nie powinien przekraczać 20% przyjmowanych przez organizm kalorii. Rodzajem tej diety jest dieta wegetariańska.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta odchudzanie
Odpowiednio prowadzona dieta pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Ciekawostki o odchudzaniu

13) Otyłość, to choroba metaboliczna. Jest spowodowana głównie zmniejszeniem aktywności fizycznej oraz spożywaniem wysokokalorycznej, przetworzonej żywności.

14) Stulatkowie na całym świecie stosowali skromną dietę, ale dosyć różnorodną. Najdłużej żyjąca kobieta, Francuzka Jeanne Calment, nie odmawiała sobie wina. Jej dieta była bogata w kwasy omega-3. Aktywnie uprawiała sport i miała dobre geny. Jej rodzice dożyli 90. lat.

15) Wczasy odchudzające i cudowne diety, to ogromny biznes. Na tym biznesie zarabiają celebrytki i instagramerki, wydając modne foodbooki. W internecie można też znaleźć setki “specjalistów” od diet i zdrowego trybu życia.

16) Wielu psychologów widzi związek pomiędzy ideologiami a weganizmem. Znane są przypadki zagłodzenia małych dzieci na diecie wegańskiej.

Dieta ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Dieta pudełkowa
> Jogurty

> Więcej ciekawostek znajdziesz na Zalajkowane.pl

socjalizm Muzeum PRL ciekawostki sztandar Poprzedni post 25 zadziwiających ciekawostek o czasach PRL-u
niesamowite niezwykłe fascynujące ciekawostki ze świata 2022 Następny post Nieznane ciekawostki ze świata 2022