dofinansowanie do pieca na ekogroszek

Dofinansowanie do pieca na ekogroszek – o tym warto wiedzieć

Czas czytania:3 minut/y, 0 sekund/y

Chcesz wymienić swój stary piec? Masz dość nieekologicznych rozwiązań, które obciążają z każdym rokiem coraz bardziej Twój portfel? Pora na zmiany oraz lepsze, czystsze powietrze! Sprawdź, jak dostać dofinansowanie do pieca na ekogroszek i zacznij ogrzewać wydajniej.

Dofinansowanie do wymiany pieca na ekogroszek – na czym polega?

Wymiana starych kotłów na bardziej nowoczesne, ekologiczne piece jest niezwykle ważna dla środowiska. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób ograniczamy ilość dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery w chwili spalania. Kotły 5 klasy nie tylko wytwarzają mniej zanieczyszczeń, ale również są bardziej energooszczędne. Oznacza to, że początkowa inwestycja szybko się zwraca, a właściciel mieszkania lub domu z czasem wydaje mnie na ogrzewanie.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca na ekogroszek:

  • najemca lokalu komunalnego,
  • wspólnota mieszkaniowa, jeśli jej członkowie wykorzystują ciepło pochodzące ze współdzielonej kotłowni,
  • właściciele nieruchomości mieszkalnych oraz mieszkań,
  • właściciele lub współwłaściciele domów – również tych w budowie.

Jednym z najbardziej znanych sposób na otrzymanie dofinansowania do pieca na ekogroszek jest rządowy program „Czyste powietrze”. Wnioski można składać osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych do 31.12.2027 roku. Nie każda gmina daje jednak taką możliwość. Jeżeli chcesz dostać dofinansowanie do wymiany pieca na ekogroszek, możesz poprosić o wsparcie Banku Ochrony Środowiska albo innego banku spółdzielczego. Instytucja może udzielić kredytu na zakup nowego urządzenia grzewczego. Po spełnieniu wszelkich wymogów spłata może być zmniejszona do 50%.

Dofinansowanie do pieca na ekogroszek – ile można odzyskać?

Kwota dopłaty do pieca na ekogroszek zależy od danej gminy lub miasta. W każdym województwie obowiązują inne ustalenia. Dofinansowanie może wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych – maksymalnie 50 tysięcy. Odmienne stawki dotyczą zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Nie warto jednak zwlekać z podjęciem decyzji. Z roku na rok dopłaty są coraz niższe.

Dopłaty do pieca na ekogroszek – jak je dostać?

Złożenie wniosku o dofinansowanie do pieca na ekogroszek wcale nie jest trudne. Zanim jednak poznasz formalności, dowiedz się, czy warunki programu „Czyste powietrze” w ogóle pasują do Twoich założeń.

Dzięki dopłacie do pieca na ekogroszek możesz:

  • > zdemontować stary piec i wymienić go na kocioł 5 klasy,
  • > zająć się dociepleniem przegród na zewnątrz i wewnątrz domu,
  • > zamontować i ulepszyć instalację wewnętrzną,
  • > wymienić stolarkę na oknach i drzwiach.

W każdej gminie może obowiązywać inny program dofinansowań do wymiany pieca na ekogroszek, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami w momencie planowania prac modernizacyjnych.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca – ekogroszek i inne ekologiczne paliwa

Dopłatami do pieca na ekogroszek zawsze zajmuje się urząd gminy lub miasta. To właśnie tam możesz się udać z wypełnionymi dokumentami. Zanim jednak to zrobisz, zacznij od audytu energetycznego oraz termomodernizacji budynku. W wielu przypadkach to podstawa do otrzymania wsparcia finansowego.

Warto wiedzieć: Wybierając nowy piec na ekogroszek, zwróć uwagę, czy jest certyfikowany przez akredytowane laboratorium.

Składanie wniosku o dofinansowanie do wymiany pieca na ekogroszek:

  1. Wypełnij wniosek i potrzebne dokumenty –informacje znajdziesz w urzędzie gminy lub miasta.
  2. Dołącz załączniki oraz pliki, które potwierdzą, że jesteś właścicielem nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
  3. Podaj koszty związane z usunięciem starego pieca oraz montażem nowego. Uwzględnij również cenę samego urządzenia grzewczego.
  4. Złóż dokumenty i czekaj na decyzję urzędu.
  5. Jeśli otrzymasz zgodę na dofinansowanie do pieca na ekogroszek, możesz rozpocząć zmiany.
  6. Po zakończeniu prac dostarcz do urzędu wszelkie faktury VAT oraz rachunki z potwierdzeniem zapłaty, które wykażą ostateczny koszt inwestycji.

Dopłaty do pieca na ekogroszek zawsze wpływają po zakończeniu prac. Dlatego bardzo ważne jest, aby w fazie przygotowawczej dokładnie zaplanować wszelkie wydatki. Nigdy nie zaczynaj prac przed podjęciem decyzji przez urząd. W przeciwnym razie nie otrzymasz dofinansowania do wymiany pieca na ekogroszek.

Dofinansowanie do pieca na ekogroszek – link zdjęty 14.9.23, dziękujemy za współpracę

ananas morski ciekawostki owoce morza sea pineapple Poprzedni post Poznaj ananasa morskiego
Chorzele ciekawostki miasto gmina atrakcje Następny post Chorzele – ciekawostki o mieście na Mazowszu