dogecoin ciekawostki kryptowaluty

Dogecoin – projekt stworzony dla żartu osiągnął ogromną popularność

Czas czytania:3 minut/y, 5 sekund/y

Dogecoin to kryptowaluta, która słynie z tego, że została zainspirowana memem, który przedstawia wizerunek psa rasy Shiba Inu. Zarówno nazwa jak i logotyp Dogecoina nawiązuje do popularnego mema Doge (w Polsce znanego jako „pieseł”). Z pozoru wydawać by się mogło, że projekt, który już z założenia wiąże się z nieco zabawnym wizerunkiem nie może być traktowany poważnie. Tymczasem Dogecoin to kryptowaluta, która pod względem kapitalizacji często zajmuje miejsce w top 10! Zatem śmiało można przyznać, że zainteresowanie kryptowalutą, która z założenia powstała jako żart, przeszło najśmielsze oczekiwania.

Co warto wiedzieć na temat Dogecoina? 

Dogecoin to kryptowaluta, która została utworzona przez Billy’ego Markusa oraz Jacksona Palmera, w oparciu o kod źródłowy Litecoina. Z założenia miał to być projekt, mający charakter internetowego żartu, który miał wyśmiewać ryzykowne inwestycje na rynku krypto. Jednak, jak się okazało, projekt ten okazał się bardzo popularny i jak na ironię wiele osób zdecydowało się w niego zainwestować. W styczniu 2014 roku DOGE miał tak duży wolumen handlowy jak wszystkie inne kryptowaluty razem wzięte (wliczając w to także Bitcoina!).

Sieć DOGE działa od 2013 roku, w oparciu o algorytm konsensusu Proof of Work. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku Bitcoina, DOGE może być wydobywany przez górników przy użyciu układów ASIC. Co ciekawe, według początkowych założeń, podaż DOGE miała być ograniczona do 100 miliardów jednostek, jednak zrezygnowano z tego pomysłu jeszcze w grudniu 2013 roku. Oznacza to, że Dogecoin jest kryptowalutą, która nie ma ograniczonej podaży i jest narażona na inflację. 

Kurs i notowania Dogecoina

Już na początku notowania Dogecoina były imponujące, gdyż wycena kryptowaluty, która powstała w ramach żartu, w ciągu 72 godzin wzrosła poziomu 0,00026 USD od 0,00095 USD, a dalej było tylko lepiej. Podczas hossy na przełomie 2017/2018 roku kurs Dogecoin osiągnął cenę 0,018 USD (7 stycznia 2018 roku). To i tak niewiele w porównaniu do tego co działo się podczas hossy w 2021 roku, gdy historyczne maksimum wyniosło 0,73 USD (8 maja 2021 roku). Co za tym idzie, każdy kto kupił Dogecoina na szczycie z początku 2018 roku i tak w 2021 roku mógł cieszyć się z bardzo dużych zysków. Trzeba jednak zauważyć, że dużym wzrostom towarzyszą także solidne spadki. Od maja 2021 roku do maja 2022 roku kurs spadł o około 90%! 

Doniesienia medialne mają duży wpływ na wycenę DOGE

Dogecoin jest kryptowalutą, która wyjątkowo mocno reaguje na drobne doniesienia medialne. Wystarczy jeden tweet by kryptowaluta wzrosła lub spadła o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent! Przykładem ze stycznia 2022 roku jest tweet Elona Muska informujący o tym, że będzie można kupić Tesle za pomocą Dogecoinów. Po tym poście DOGE wzrósł o kilkanaście procent. 

Jednak najbardziej charakterystyczny przykład miał miejsce 8 maja 2021 roku, kiedy to w telewizji emitowany był program Saturday Night Live z udziałem Elona Muska. W trakcie trwania tego programu kurs kryptowaluty spadł aż o 34%. 

Z kolei w styczniu 2021 roku cena DOGE wzrosła o ponad 800% procent w ciągu jednej doby, co było następstwem działalności użytkowników Reddita (prawdopodobnie zachęconych doniesieniami medialnymi od Elona Muska).  

Podsumowanie – kryptowaluta mem, która osiągnęła sukces

Podsumowując, Dogecoin to przykład projektu, za którym stoi niesamowita historia. Kryptowaluta, która powstała w ramach żartu stał się dużym graczem na rynku altcoinów. Kapitalizacja tego coina momentami przewyższa tak duże i rozpoznawalne projekty jak TRON, Polkadot czy Chainlink. Trzeba jednak pamiętać, że DOGE jest aktywem czysto spekulacyjnym i nie kryje się za nim realna użyteczność lub technologia. W efekcie inwestycja w ten projekt jest obarczona wyjątkowo wysokim ryzykiem.  Niemniej jednak jak na razie historia kryptowaluty sygnowanej wizerunkiem sympatycznego „pieseła” jest wyjątkowo interesująca i z pewnością wiele osób z zaciekawieniem będzie się przyglądało temu jak potoczy się dalszy los tego projektu. 

Linki zdjęte 20.6.24, dziękujemy za współpracę

atrakcje Chojnowa woj. śląskie co zobaczyć Poprzedni post 20 ciekawostek o Chojnowie, woj. dolnośląskie
humor plaża dowcipy o plaży opalanie żarty morze kawały wakacje Następny post Wakacyjne dowcipy o plaży. Kąpiele i opalanie