Województwo Dolnośląskie – niezwykłe fakty, co zobaczyć
Dolny Śląsk ciekawostki – atrakcje, zabytki, co zobaczyć na Dolnym Śląsku. Z czego słynie województwo dolnośląskie. Miasta woj. dolmnosląskiego
Województwo dolnośląskie informacje
1. Dolny Śląsk jest urokliwą krainą, położoną w południowo-zachodniej części Polski. Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław, a powierzchnia całkowita wynosi blisko 20 tysięcy kilometrów kwadratowych. Sąsiaduje z trzema innymi województwami, a także dwoma krajami: Czechami oraz Niemcami. Mieszka tu blisko 3 miliony ludzi.
2. To, co wyróżnia województwo dolnośląskie na tle innych województw, to przede wszystkim ukształtowanie terenu. Przestrzeń Dolnego Śląska to zarówno niziny, podgórze, przedgórze oraz przepiękne pasmo gór – Sudetów. Sudety, to jedne z najstarszych gór w Polsce, rozciągające się na długość około 300 kilometrów. Najwyższym szczytem jest Śnieżka, mająca wysokość 1603 m.n.p.m.
Woj. dolnośląskie – największe miasta
3. Największymi miastami województwa dolnośląskiego pod względem liczby mieszkańców, są:
• > Wrocław – ponad 640 tys. mieszkańców
• > Wałbrzych – 110 tys.
• > Legnica – 100 tys.
• > Jelenia Góra – 80 tys.
• > Lubin – 72 tys.
• > Głogów – 66 tys.
• > Świdnica – 56 tys.
• > Bolesławiec – ponad 38 tys.
• > Oleśnica – ponad 37
• > Oława – ponad 33 tys.
Ciekawostki o innych miastach na Dolnym Śląsku:
> Bogatynia
> Boguszów-Gorce
> Bystrzyca Kłodzka
> Chocianów
> Chojnów
> Kamieniec Ząbkowicki
> Karpacz
> Kudowa-Zdrój
> Lądek-Zdrój
> Lubań
> Lubomierz
> Milicz
> Polanica-Zdrój
> Polkowice
> Prusice
> Strzegom
> Syców
> Szklarska Poręba
> Środa Śląska
> Świebodzice
> Ząbkowice Śląskie
> Zgorzelec
Ciekawostki o innych miastach? Skorzystaj z wyszukiwarki Sadurski.com
Inne dolnośląskie ciekawostki:
> Cieplice (część Jeleniej Góry)
> Twierdza Srebrna Góra
Dolny Śląsk zabytki
4. Województwo dolnośląskie, to mnóstwo cennych zabytków, które warto zobaczyć. Są wśród nich:
• Zamek Książ – budowla z XIII w., którą wzniósł książę świdnicko-jaworski – Bolko I. Znajduje się w Wałbrzychu. Kompleks zamkowo-parkowy składa się z szeregu budynków i ogrodowych tarasów. To największy zamek województwa dolnośląskiego.
• Rynek we Wrocławiu – to największy dawny plac targowy w Polsce. Jest otoczony zabytkowymi kamienicami. Ratusz ma gotycką wieżę, a w podziemiach mieści się jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie – Piwnica Świdnicka.
• Muzeum Panorama Racławicka – to muzeum sztuki, które mieści się we Wrocławiu. Jest tu niezwykły obraz historyczny – „Bitwa pod Racławicami”.
• Twierdza Kłodzko, to doskonale zachowany system obronny, z przełomu XVII i XVIII w., zlokalizowany w Kłodzku. Twierdza została uznana za zabytek w roku 1960 i od tamtej chwili jest dostępna dla turystów. Z wyższych partii twierdzy można podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz krajobraz gór. Schodząc do podziemnych labiryntów poczujemy klimat dawnego życia żołnierzy.
• Zamek Kliczków, to budowla wzniesiona w około XIII wieku, we wsi Kliczków, niedaleko Bolesławca. Od 2012 r. funkcjonuje tam hotel.
Dolny Śląsk atrakcje
5. Jakie jeszcze atrakcje można odwiedzić i zobaczyć na Dolnym Śląsku? Na przykład:
• Podziemne Miasto Osówka, to oryginalna atrakcja Dolnego Śląska, otwarta dla turystów. W zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca hitlerowcy zbudowali podczas II wojny światowej podziemną fabrykę broni. Niektórzy uważają, że to ten ufortyfikowany kompleks, rodzaj podziemnego miasta miał być kryjówką Hitlera. Korytarze kompleksu mają długość 1700 metrów.
• Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, to dawna kopalnia złota i arsenu. Znajduje się w mieście Złoty Stok i działa od 1996 roku. Można tu oglądać wystawę ukazującą historię górnictwa złota, a także odbyć wyprawę do sztolni Czarnej, w której znajduje się 10-metrowy podziemny wodospad. Można też spróbować własnoręcznie wypłukać złota, jak to robiono przed wiekami.
• Park Miniatur „Minieuroland” funkcjonuje w Kłodzku od 2015 roku. Można tu zobaczyć miniatury budowli z terenów województwa dolnośląskiego, a także Europy oraz Ameryki Północnej.
• Dziki Wodospad na Łomnicy, to rodzaj zapory na rzece Łomnica, którą wybudowano w latach 1910-1915. Wodospad powstał, aby zmniejszyć skalę powodzi, która nawiedzała tutejsze tereny na przestrzeni wieków i powodowała wielkie straty.
• Chatka Górzystów, to schronisko turystyczne w Górach Izerskich, na Hali Izerskiej. Budynek istnieje od lat trzydziestych XX wieku i początkowo mieściła się w nim szkoła. Został zaadaptowany na schronisko przez studentów Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w latach 80-tych.
• Park Zdrojowy znajduje się w Kudowie-Zdrój. Został założony pod koniec XVIII wieku, u źródeł wód mineralnych, wypływających z podnóża Góry Parkowej. W parku jest Pijalnia Wód, połączona z otwartą halą spacerową. Wnętrze pijalni zdobią malowidła historycznego Dolnego Śląska.
Województwo Dolnośląskie – parki narodowe
6. Województwo dolnośląskie chlubi się dwoma pięknymi parkami narodowymi. Są nimi: Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Pierwszy z nich istnieje od 1959 r., jego powierzchnia wynosi ponad 55 kilometrów kwadratowych. 1/3 jego powierzchni stanowią miejsca podlegające ścisłej ochronie. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego mieszczą się schroniska turystyczne, kilka górskich szczytów, Zamek Chojnik, Wodospad Szklarski, a także dominująca nad krajobrazem Góra Śnieżka.
Park Narodowy Gór Stołowych leży on na pograniczu Polski i Czech. Jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w 1993 r. Obejmuje 63 kilometry kwadratowe, a największym jego wzniesieniem jest Szczeliniec Wielki, o wysokości 919 m. n.p.m. Park charakteryzują również rozległe płaszczyzny, ekosystemy leśne, łąki oraz torfowiska.
Dolny Śląsk ciekawostki
7. Ten malowniczy region dorzecza Odry, to nie tylko zabytki oraz niezwykłe walory przyrodnicze. Poznaj kolejne ciekawostki tego regionu Polski.
• W Karpaczu istnieje anomalia grawitacyjna. Na pozór prosta droga z lekkim wzniesieniem, a samochody, które się tam zatrzymują i wrzucają na luz – toczą się pod górę! Czy to anomalia grawitacyjna, a może tylko optyczne złudzenie?
• Nie każdy wie, że na Dolnym Śląsku znajdują się wygasłe wulkany. Ich największe skupisko znajduje się w pobliżu Gór Kaczawskich. 18 milionów lat temu te wulkany kształtowały tutejsze tereny. Został nawet utworzony Szlak Wygasłych Wulkanów i pieszo można zdobyć 11 ich szczytów. Ciągnie się od Legnickiego Pola, po Złotoryję. Największym wulkanem jest Ostrzyca, nazywana Śląską Fudżijamą. Wysokość stożka wynosi 501 m n.p.m. Na wzgórzu będącym dawnym wulkanem, wybudowano Zamek Grodziec.
• We wsi Pstrąże w pobliżu Bolesławca są opuszczone przez wojsko tereny, gdzie były koszary i poligon. Obecnie to wymarłe miejsce nazywane jest Strachowem. Dawne osiedle opuszczonych boków mieszkalnych może budzić dreszczyk emocji.
• W Ząbkowicach Śląskich stoi Krzywa wieża. Ma 34 metry, a jej odchylenie wynosi ponad 2 metry. Przed wojną to miasto nosiło nazwę Frankenstein i nieprzypadkowo kojarzy się nam z potworem doktora Frankensteina.
• Cis Henrykowski jest najstarszym drzewem w Polsce. Ten pomnik przyrody rośnie we wsi Henryków Lubański. Wiek drzewa szacuje się na około 1250 lat.
• Tajemnicze kamienne posągi na Masywie Ślęży mają związek z bardzo dawną aktywnością Celtów na tych terenach. Przedstawiają kultowe rzeźby, m.in.: niedźwiedzia, pannę z rybą itp.
• Milczące Dzwony, to dosyć tajemnicza ciekawostka Dolnego Śląska. Znajdują się w Wambierzycach i wcale nie wiszą na kościelnej wieży. Są to 4 żelazne dzwony. Postanowiono je na górce na początku lat 90-tych jako podarunek dla Bazyliki NMP. Na wybudowanie dzwonnicy zabrakło funduszy, więc dzwony nadal „stoją” i milczą na Górze Kalwarii.
Dolny Śląsk ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com