Urząd Miasta i Gminy Drobin ciekawostki mazowieckie

Miasto Drobin na Mazowszu

Czas czytania:2 minut/y, 34 sekund/y

Drobin ciekawostki, informacje, historia. Co zobaczyć w Drobinie? Jakie są atrakcje turystyczne Drobina, miasta na Mazowszu?

Drobin ciekawostki i informacje

1) Drobin, to 3-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie płockim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Drobin. Leży prawie 100 km od Warszawy i 33 km do Płocka.

2) Drobin był miastem w latach 1511-1869 oraz jest nim obecnie, od 1994 roku.

3) Blisko Drobina przepływa rzeczka Karsówka, dopływ Raciążnicy.

Drobin ciekawostki z historii

4) W XV wieku zbudowano w Drobinie gotycki dwór rycerski. Było to zanim miejscowość otrzymała prawa miejskie.

kamienice miasto rynek w Drobinie Mazowsze
Fragment rynku w mieście Drobin oraz kilka kamienic

5) Początkowo (od 1511 r.) Drobin był prywatnym miastem szlacheckim Wojciecha Kryski (1530-1562), dworzanina króla Zygmunta Augusta. Rodzina Krysków do końca XVII wieku była właścicielem miasta. To Kryskowie ufundowali kościół, o którym piszemy niżej, gdy miasto w XVI wieku przeżywała lata swej największej świetności.

6) Założony w XVIII wieku cmentarz żydowski podczas II wojny światowej zniszczyli niemieccy hitlerowcy. Po wojnie w tym miejscu przy ul. Szkolnej powstało boisko sportowe.

7) W 1860 r. (na krótko przed zabraniem praw miejskich, w Drobinie było tylko 87 domów. W 1881 r. było już 145 domów.

kościół Drobin atrakcje ciekawostki zabytki
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Drobin ciekawostki

Drobin zabytki, co zobaczyć

7) Z połowy XV wieku pochodzi gotycki kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Świątynia stoi przy drobińskim rynku. Podczas wojen szwedzkich (XVII w.) został zniszczony, a potem odbudowany. W XVIII w. był remontowany, w 1939 r. był w nim szpital polowy. Po II wojnie światowej naprawiono zniszczony dach.

8) Wewnątrz kościoła, obok południowej ściany prezbiterium, znajduje się XVI-wieczny nagrobek rodziny Kryskich, w późnorenesansowym stylu manierystycznym. Drugi nagrobek Kryskich jest po prawej stronie ołtarza. Projektantem nagrobków był Santi Gucci Fiorentino. Jeden nawiązywał do nagrobków Medyceuszy w kościele San Lorenzo we Florencji, drugi do nagrobka papieża Juliusza II w Rzymie, który stworzył Michał Anioł.
Będąc w Drobinie koniecznie trzeba zobaczyć te unikalne na Mazowszu nagrobki. W kościele jest barokowy ołtarz główny z drugiej połowy XIX wieku.

dzwonnica Jan Paweł II kościół atrakcje Drobina
Dzwonnica, z lewej Jan Paweł II, z prawej fragment kościoła

9) Obok kościoła pod koniec XIX wieku zbudowano dzwonnicę parawanową o trzech arkadach. W ostatnich latach obok kościoła stanął też pomnik papieża Jana Pawła II.

10) Przy prostokątnym rynku w Drobinie oprócz wspomnianego już kościoła, stoją domy. Kilka z nich pamięta XIX wiek. Nie jest to jednak miejsce szczególnie wyróżniające się, w porównaniu z wieloma innymi rynkami polskich miast.

11) Wśród zabytkowych miejsc w Drobinie są też: XVII-wieczny zajazd, tzw. “długi dom” (najstarszy budynek w mieście) oraz XIX-wieczny dwór rodziny Kunklów. Stoi tu również drewniany wiatrak-koźlak z 1900 roku.

dzwon skwer Drobin ciekawostki atrakcje
Dzwon na skwerze w Drobinie, woj. mazowieckie

12) Na skwerze w Drobinie, blisko Urzędu Miasta i Gminy, znajduje się zabytkowy dzwon, odlany w Płocku.

13) Jakie zabytkowe obiekty znajdują się poza miastem, na terenie gminy Drobin? W Mokrzku jest wczesnośredniowieczne grodzisko, w Kucharach zespół dworski z 1859 roku (mieszkała w nim i tworzyła pisarka Helena Mniszkówna). W Łęgu jest kościół św. Katarzyny z początku XV wieku.

Drobin ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Karczew
> Grodzisk Mazowiecki
> Ciechanów

kawa alternatywna ciekawostki humor Poprzedni post Czym jest kawa alternatywna i gdzie ją kupić?
rysunek humor wesele dowcipy o weselu kawały weselne żarty Następny post Najlepsze dowcipy o weselu