Geirangerfiord Norwegia fiordy

Droga trolli i Geirangerfjorden, Norwegia

Czas czytania:1 minut/y, 58 sekund/y

Wesoły Wieżowiec z wizytą w krainie fiordów i trolli. Geirangerfjorden – najbardziej znany norweski fiord

Geirangerfjorden znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii, ma długość 15 kilometrów i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do obowiązkowych punktów wyprawy w te okolice Norwegii należy rejs promem po Geirangerfjorden. Widoki podczas tego rejsu robią wrażenie. Fiord Geirangerfjorden wrzyna się w okalające go strome zbocza gór, z których spływają wodospady (największe, to: De Syv Sostre (Siedem Sióstr), a także Frairen (Zalotnik) i Brudesloret (Ślubny Welon). Fiord jest tak głęboki, ze mogłyby po nim pływać pełnomorskie statki.

Aby zobaczyć najlepszy widok na fiord, należy dotrzeć na szczyt Drogi Orłów (ok 1500 metrów wysokości) lub na górę Dalsnibba. Na końcu fiordu leży osada Geiranger, licząca 300 mieszkańców.

Trollstigen Droga trolli Norwegia
Trollstigen czyli Droga Trolli oraz Wesoły Wieżowiec

Niedaleko Geiranger, od 1936 r. znajduje się słynna Droga Trolli (norw. Trollstigen), otwarta zwykle między majem a październikiem. Ta asfaltowa droga składa się z 11 serpentyn (w większości zakręcających pod kątem 180 stopni), a średnie nachylenie drogi wynosi 9 procent. Droga Trolli, to duża atrakcja turystyczna Norwegii. Wielu turystów chętnie staje przy drodze, aby sfotografować znak drogowy “Uwaga Trolle”.

Wymienione wyżej trzy miejsca odwiedził kilka dni temu Wesoły Wieżowiec. Jego przewodnikiem był Arek z Norwegii – członek Partii Dobrego Humoru, dla którego już szykujemy symboliczny apartament w najmniejszym wieżowcu świata.

znak drogowy uwaga trolle Norwegia
Znak drogowy Uwaga, trolle! obok Drogi Trolli. Norwegia

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Zobacz też:
> Lodowiec Briksdal Norwegia
> Luksemburg ciekawostki
> Z wizytą w Oslo

folia bąbelkowa pęcherzykowa Poprzedni post Folia bąbelkowa też ma swoje święto
brama torii ciekawostki Japonia Fuji Inari Kioto Następny post Wesoły Wieżowiec w Japonii