Drukarnia cyfrowa – kiedy warto z niej skorzystać?

drukarnia cyfrowa Warszawa

Druk offsetowy czy cyfrowy – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zamierzają skorzystać z usług profesjonalnej drukarni. W tym artykule bliżej przyglądamy się zaletom drukarni cyfrowych. Kiedy warto ją wybrać?

Czym jest druk cyfrowy?

Technologia druku cyfrowego, to nowoczesna metoda drukowania polegająca na generowanie wydruku z pliku elektronicznego. Produkcja polegająca na wykonywaniu wydruków z plików elektronicznych. Sam proces obejmuje tworzenie grafiki za pomocą oprogramowania na komputerze, a następnie drukowanie bezpośrednio na materiale (np. papierze).

Taki schemat działania eliminuje konieczność przygotowania materiałów do druku, co znacznie skraca sam czas przygotowania zamówionych przez klienta wydruków – przekonuje pracownik drukarnia cyfrowa JKB Print

W przypadku tej metody druku, plik przesyłany jest do drukarni w jednym z formatów cyfrowych. Może to być TIFF, PSD lub dobrze znany wszystkim użytkownikom komputerów PDF. Jak więc widać, przygotowanie takiego pliku nie jest skomplikowanym procesem.

Korzyści druku cyfrowego

Druk cyfrowy swoją popularność zawdzięcza długiej liście korzyści. Oto najważniejsze z nich.

  • > Wysoka jakość druku – druk cyfrowy zapewnia wysoką jakość wykonania wydruku. Technologia ta doskonale radzi sobie z ostrymi i wyraźnymi kolorami, dzięki czemu cały wydruk jest spójny kolorystycznie.
  • > Szybkość realizacji zamówienia – niewielka ilość etapów sprawia, że drukowanie trwa bardzo krótko.
  • > Łatwość przygotowania pliku do wydruku – nie trzeba mieć dużego doświadczenia w poligrafii, aby przygotować plik do wydruku cyfrowego. Większość drukarni mających w swojej ofercie drukowanie tą techniką obsługuje pliki PDF.
  • > Niskie koszty druku – brak konieczności montażu dedykowanej płyty sprawia, że jest to tania technologia.
  • > Świetnie się sprawdza przy małych nakładach – to idealna technologia do nakładu niewielkich nakładów. Głównie ze względu na niewielką ilość pracy, którą należy włożyć w przygotowanie materiałów.
  • > Idealny do personalizowanych zamówień – druk cyfrowy doskonale radzi sobie  z obsługą wyostrzonych i pełnych szczegółów wzorów, dlatego świetnie nadaje się drukowania personalizowanych materiałów marketingowych.

Podsumowanie

Funkcjonalność, szybkość i wysoka jakość wydruku – lista korzyści przemawiających za drukiem cyfrowym jest bardzo długa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór tej technologii, zwłaszcza przy wydruku niewielkich nakładów materiałów.