Jak powstały duty free na lotniskach? Ciekawostki

duty free Shoppers ciekawostki lotniska Chuck Feeney

Każdy, kto podróżował samolotami do innych krajów – wie, że na lotniskach są strefy wolnocłowe i można w nich robić tańsze zakupy. Jednak mało kto wie kiedy i jak powstały. Kto wpadł na pomysł, który przyniósł fortunę? Ciekawostki o duty free

1) Amerykanin irlandzkiego pochodzenia Chuck Feeney (urodził się w 1931 roku, w czasach wielkiego kryzysu. Po studiach na Uniwersytecie Cornella poszedł do wojska i brał udział w wojnie koreańskiej (1950-1953). Po wojnie z kolegą Robertem Millerem sprzedawał żołnierzom marynarki USA stacjonującym w Azji alkohol bez cła (a więc tańszy). Potem także tytoń i samochody.

2) W 1960 r. Feeney i Miller założyli firmę Duty Free Shoppers (DFS), która handlowała bezcłowo na lotniskach. Najpierw w Hongkongu, potem w Europie. Pod koniec lat 60. uzyskali koncesję na wyłączność bezcłowej sprzedaży na Hawajach. Wchodzili z biznesem na lotniska w kolejnych krajach na całym świecie.

3) Sprzedaż i zyski wciąż rosły. Grupa DFS w połowie lat 90. zarabiała 300 mln dolarów rocznie. Chuck Feeney w ciągu kilkunastu lat stał się jednym z najbogatszych ludzi świata.

duty free Shoppers ciekawostki lotniska Chuck Feeney
Robiąc zakupy na lotniskach nie wiemy, że duty free to światowa sieć

4) W latach 80. miliarder założył fundację Atlantic Philantropies, której zadaniem było przekazanie jego całego majątku tym, którzy potrzebują wsparcia. Robił to anonimowo.

5) W 2011 r. powstała inicjatywa o nazwie The Giving Pledge, zapoczątkowana przez Billa Gatesa i Warrena Buffetta. Bogaci ludzie wpadli na pomysł, żeby… rozdawać pieniądze na szczytne cele. Nie po śmierci, jak miało to miejsce dotychczas, ale za swojego życia. To było to, co Feeney realizował już od od lat. Był jednym z tych, którzy oficjalnie poparli inicjatywę.

duty free Shoppers ciekawostki lotniska Chuck Feeney
Jeśli jest trochę czasu, chętnie robimy okazyjne zakupy w sklepach duty free

6) Przez 40 lat jego fundacja przekazała innym ponad 8 miliardów dolarów czyli cały majątek Feeney’a. Zyskał miano „Jamesa Bonda filantropii”, ponieważ przez wiele lat utrzymywał w tajemnicy fakt, że to on stoi za działalnością charytatywną na ogromną skalę.

7) Fundacja zakończyła działalność 14 września 2020 roku. 89-letni obecnie Chuck Feeney nie ma nic. Żadnych nieruchomości, jachtów, ani nawet samochodu. Mieszka w wynajętym mieszkaniu w San Francisco, skromniej niż wielu Amerykanów.

Ciekawostki o duty free: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Paszporty – ciekawostki
> Zabawne pomyłki lotnicze