Dworce kolejowe na świecie

Osaka Japonia Japan

Dworce kolejowe na świecie

Wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec z papieru (ang. Happy Tower) w ciągu kilku lat odwiedził ponad pół tysiąca miast i miejsc na świecie. Był fotografowany w miejscach bardzo znanych, czasem w dziwnych i zaskakujących. Podczas licznych podróży po świecie fotografowano go również obok budynków stacji kolejowych. Zapraszamy na krótką podróż po stacjach kolejowych świata.

Grand Central Station New York City Nowy Jork USA

Grand Central Station. Nowy Jork, USA

Naszą podróż rozpoczynamy w centrum Nowym Jorku (USA), obok budynku słynnej Grand Central Station (Grand Terminal). Październik, padał akurat deszcz, więc kilka zdjęć Wesołego Wieżowca nie wyszło najlepiej. Potem został też sfotografowany wewnątrz tego słynnego budynku.

Pekin Chiny dworzec Beijing Railway Station

Pekin. Dworzec Beijing Railway Station

Z Nowego Jorku przenosimy się do stolicy Chin, Pekinu (po chińsku: Beijing). Wesoły Wieżowiec uśmiecha się do was przed budynkiem Beijing Central Station, z wieżyczkami mającymi dachy nawiązującymi do dawnego budownictwa Chin. Przy okazji ciekawostka: na stację kolejową mogą wejść jedynie osoby z zakupionymi biletem, a przy wejściu do wagonu kolejowego kolejarz zabiera każdemu bilet oraz dokumenty (Chińczykom) i paszporty (obywatelom innych krajów). Na wszelki wypadek, gdyby ktoś wpadł na pomysł, aby wysiąść na innej stacji niż docelowa stacja jego podróży.

Brno Czechy dworzec kolejowy

Brno, Czechy – dworzec kolejowy

Z Pekinu przenosimy się do mniej egzotycznego miejsca. Do naszych południowych sąsiadów, Czechów. Zdjęcie zostało zrobione przed budynkiem dworca kolejowego w Brnie, drugiego po Pradze miasta tego kraju.

Na samej górze niniejszego newsa miasto Osaka w Japonii i wielka stacja kolejowa Osaka Station, którą Wesoły Wieżowiec także odwiedził. To jedno ze zdjęć (Wesoły Wieżowiec był też fotografowany wewnątrz budynku oraz na peronie, obok słynnego pociągu Shinkansen, chyba najszybszego pociągu na świecie).

Melbourne Australia dworzec kolejowy

Melbourne, Australia – dworzec kolejowy

Z Osaki przenosimy się do dalekiej Australii. Na południowym wybrzeżu znajduje się wielkie miasto Melbourne. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany na stacji kolejowej w tym mieście.

Turyn Torino Portal Susa Włochy Italia Italy

Turyn, Włochy. Dworzec kolejowy Porta Susa

Kibice piłki nożnej świetnie znają klub Juventus Turyn. Wesoły Wieżowiec odwiedził wiele miejsc we włoskim Turynie. Było wśród nich muzeum tego klubu piłkarskiego znajdujące się na stadionie Allianz Stadium, a także stację kolejową Torino Porta Susa, w centrum Turynu.

Gdańsk Główny Polska dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny

Na deser dworcowych podróży Wesołego Wieżowca jeden z polskich dworców kolejowych. Interesujący architektonicznie budynek stacji Gdańsk Główny, w centrum miasta.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny satyryka Szczepana Sadurskiego będący parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Wesoły Wieżowiec czyli Happy Skyscraper

Dworzec kolejowy – usytuowany na obszarze kolejowym obiekt budowlany lub zespół obiektów budowlanych do obsługi podróżnych lub usług towarzyszących tej obsłudze, który może również obejmować urządzenia do wykonywania czynności związanych z prowadzeniem ruchu pociągów.

Dworce kolejowe różnicowane są ze względu na rodzaj obsługiwanego ruchu pasażerskiego (dworce dla ruchu dalekobieżnego, dworce dla ruchu podmiejskiego itp.). Przy budynkach dworcowych znajdują się perony, często przekryte wiatami albo halą peronową. Perony mogą być połączone kładkami lub tunelami z głównym holem dworca.

W dużych miastach w skład infrastruktury dworcowej wchodzi również program usługowy, zwykle w skali uzależnionej od wielkości ruchu pasażerów. Składają się na niego sklepy, gastronomia, kafejki internetowe itp. Z kolejowej infrastruktury tradycyjnie korzystała także zlokalizowana przy dworcu poczta, którą obsługiwały wagony pocztowe. Funkcja ta obecnie zanikła.
(Na podstawie Wikipedii)

Zobacz też:
> Dowcipy o kolejarzach