Good Humor Party Partia Dobrego Humoru dowcipy uśmiech

Partia Dobrego Humoru 2001-2021

Czas czytania:6 minut/y, 17 sekund/y

Dwudziestolecie. Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) wkroczyła w 20. rok istnienia. Śmiesznych partii jest wiele, ale jedna jest wesoła. Podsumowujemy wybrane lata z jej działalności

2001 – wielki początek

To był pierwszy, zarazem najbardziej pracowity okres w naszym 20-leciu. Pomysł powołania organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru powstał w kwietniu. Powstał wesoły program partii, logo i docieraliśmy na różne sposoby do mediów – z dużym sukcesem. Zbliżały się wybory parlamentarne, a nowa siła polityczna mogła wiele zmienić w wynikach jesiennych wyborów.

Zbieraliśmy podpisy na specjalnych listach. Był oto niezbędne, aby zarejestrować partię. Zebraliśmy wystarczającą liczbę, ponad tysiąc, jednak z tego pomysłu się wycofaliśmy. Pisała o nas polska prasa (później już tylu informacji w mediach o nas nie było). Organem partii stało się ogólnopolskie pismo satyryczne Twój Dobry Humor, które w kolejnych numerach informowało o naszych działaniach.

Marcin Daniec Partia Dobrego Humoru
2001. Marcin Daniec w Partii Dobrego Humoru. Okładkowy temat “Życia na gorąco”
Krzysztof Skiba Partia Dobrego Humoru
Czerwiec 2001. Super Express pisał o Krzysztofie Skibie w PDH

Na początku wakacji zorganizowaliśmy kongres założycielski w Gdańsku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru (zaczął się wernisażem wystawy rysunku satyrycznego). Kongres, to zbyt pompatyczne określenie, ale najbardziej adekwatne. Przybyło trochę satyryków z różnych miejsc Polski (potem byli trzonem naszego “kierownictwa”). Była kolorowa i głośna “demonstracja” z transparentami. Prowadził ją po starym mieście w Gdańsku Skiba, jak zwykle frontman. Na kongres mieliśmy już wydrukowane legitymacje, które zaczęliśmy wręczać – początkowo tylko elicie partii. No i specjalne żółte T-shirty z Kwadratowym zającem.

Gdańsk 2001 Festiwal Partia Dobrego Humoru demonstracja Stare Miasto
2001, Stare Miasto, Gdańsk, 2001. Narodziny Partii Dobrego Humoru

Potem w wakacje nad morzem były kolejne demonstracje zwolenników PDH z transparentami, podczas imprez satyrycznych (Ustka, Ustronie Morskie). W październiku po programu Big Brother stacji TVN trafił członek PDH, brzuchomówca Wojtek Glanc. Wraz z Eustachym i koszulką z napisem: Zawsze mam dobry humor.

Ustka 2001 Partia Dobrego Humoru
Ustka, wakacje 2001. Demonstracja Partii Dobrego Humoru

2002 – imprezy satyryczne

Ten rok, to kolejne imprezy satyryczne i podróże, na które zapraszany był Szczepan Sadurski. Kolejny Festiwal Dobrego Humoru i nie tylko. Legitymacje partyjne trafiły do wielu znanych osób, w tym aktorów. Z Ustroniu Morskim nad Bałtykiem zorganizowaliśmy kolejną wesołą demonstrację z naszymi bannerami. W prasie ukazały się kolejne teksty na temat naszej działalności.

Satyrblues 2001 Tarnobrzeg Partia Dobrego Humoru
Satyrblues, Tarnobrzeg

2003 – PDH rusza w świat

Było podobnie jak w poprzednim roku, więc o szczegółach nie napiszemy. Odnotujemy jednak, że w październiku PDH ruszyła w świat, stając się organizacją międzynarodową. Nie byliśmy daleko, na imprezie satyrycznej w Czechach. Ambasadorem PDH w tym kraju mianowaliśmy Jurę Krupę, wydawcę gazetek z dowcipami. O naszej partii mogli poczytać Czesi. W kolejnym roku trafiliśmy na Słowację, nawiązując współpracę z czasopismem humorystycznym Woloviny bez ofiny.

2007 – Wąchock stolicą Polski?

Na ręce burmistrza Wąchocka przekazaliśmy Certyfikat Partii Dobrego Humoru. Przyznał nasz przedstawiciel, na scenie, podczas imprezy z okazji Dni Wąchocka. Odtąd miasto może oficjalnie używać określenia “Stolica Humoru”. Oryginał zwisł w ramce, w gabinecie burmistrza, co przy jakiejś tam okazji potem na własne oczy zobaczył szef PDH. Prawdopodobnie to było wtedy, gdy jurorował w konkursie kabaretowym w tym miasteczku. Dodajmy, że od samego początku jednym z postulatów partii było przeniesienie Polski z Warszawy do Wąchocka.

Wąchock Partia Dobrego Humoru
Partia Dobrego Humoru wręcza ówczesnemu sołtysowi Wąchocka Certyfikat

2011 – wesołe wystawy na 10-lecie

Jubileusz 10-lecia postanowiliśmy uczcić zorganizowaniem cyklu wystaw rysunku satyrycznego. Były to rysunki różnych autorów z całego świata, członków Partii Dobrego Humoru. Tematem rysunków w zdecydowanej większości była PDH. Szczepan Sadurski uruchomił swoje kontakty, puścił wici, że taka wystawa będzie. I była, w kilku miejscach Polski. Było to organizacyjnie łatwiejsze, bo rysunki były kopiami cyfrowymi oryginałów. Wystawy były okazją, aby legitymacje organizacji otrzymały kolejne osoby.

Przy okazji jubileuszu wydaliśmy w małym nakładzie okolicznościową pocztówkę. Było na niej 8 małych, ale dowcipnych rysunków o PDH.

Jarosław Partia Dobrego Humoru
Jarosław na Podkarpaciu. Jedna z wystaw Partii Dobrego Humoru z okazji 10-lecia

2012 – Nowy Jork i Wesoły Wieżowiec

Transparent Partii Dobrego Humoru wraz z jej zwolennikami przemaszerował Piątą Aleją Manhattanu (Nowy Jork) podczas Parady Pułaskiego. Kilka dni później na Manhattanie zadebiutował Wesoły Wieżowiec (sesja fotograficzna pod Chrysler Building i nie tylko). Było to wykonanie jednego z punktów programu nowojorskiego oddziału partii, który napisaliśmy kilka miesięcy wcześniej.

Nowy Jork Partia Dobrego Humoru Parada Pułaskiego
Partia Dobrego Humoru na nowojorskim Manhattanie. Parada Pułaskiego, 2012

Wkrótce Wesoły Wieżowiec stał się symbolem Partii Dobrego Humoru na świecie. Wielokrotnie informowaliśmy czym on jest, jest masa zdjęć w Internecie, więc nie będziemy tu znów pisać o nim w szczegółach.

Jeszcze w tym samym roku Wesoły Wieżowiec został sfotografowany w kolejnych miejscach świata i zyskał angielskojęzyczną nazwę Happy Skyscraper. Potem okazało się, że był to dopiero skromny początek jego światowych podróży, liczony w setkach.

> Najmniejszy Wieżowiec Manhattanu

Manhattan Nowy Jork NYC wesoły wieżowiec Happy Skyscraper
Manhattan, Nowy Jork, październik 2012. Tak wyglądał pierwszy Wesoły Wieżowiec

2013 – Rok Wieżowców

Rok 2013 Partia Dobrego Humoru ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Wieżowców Partii Dobrego Humoru. Pisząc ten tekst z perspektywy czasowej – faktycznie, to był rok, w którym Wesoły Wieżowiec odwiedził najwięcej miejsc świata. Ponad 170.

W marcu trafił do sieci pierwszy numer e-magazynu Good Humor Party, potem kolejne. O partii pisze prasa w USA, Turcji, Australii,m Włoszech i Wielkiej Brytanii. W wakacje na molo w Ustroniu Morskim prezentujemy wystawę fotograficzną “W 80 wieżowców dookoła świata”. Tego samego dnia na oczach tysięcy plażowiczów bijemy rekord świata: grupa osób w 47 minut wycina i skleja, a potem przypina pinezkami do barierek drewnianego molo 250 Wesołych Wieżowców. Nieopodal, w Kołobrzegu zostaje sfotografowany setny Wesoły Wieżowiec. Inaczej pisząc: to setne miejsce na świecie, w którym został sfotografowany.

> Lista miejsc, które odwiedził WW

Newry Irlandia Wesoły Wieżowiec
Newry, Irlandia. Dzieci przed szkołą, po zajęciach sklejania Wesołego Wieżowca

2014 – Australia i Bałkany

Trzechsetnym miejscem świata, w którym sfotografowano Wesoły Wieżowiec jest Melbourne w Australii. Legitymację nr 4000 przyznajemy św. Mikołajowi. Dzięki Walexowi z Bułgarii i mediom społecznościowym, PDH uzyskuje kolejnych ambasadorów w krajach bałkańskich.

Doru Axinte Wielki Mur Chiński Good Humor Party
Doru Axinte, ambasador PDH w Rumunii, zabrał Wesołego Wieżowca na Wielki Mur Chiński

2015 – rysunki i World Tour

W styczniu podsumowujemy konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu. Rusza WHSCT. World Happy Skyscraper Cartoons Tour (w skrócie: WHSCT), to długa nazwa w języku angielskim. Już wyjaśniamy co to takiego. W 2014 r. Szczepan Sadurski zwrócił się do karykaturzystów z różnych krajów, aby wykonali autorskie rysunki. Ich tematem miał być Wesoły Wieżowiec i jego podróże.

Po co te rysunki, oprócz tego, żeby w mediach społecznościowych trochę ludzi zainteresowało się Wesołym Wieżowcem oraz się uśmiechnęło? Rysunki po zmniejszeniu zostały umieszczone po kilka plus imię i nazwisko autora obok każdego rysunku. Potem plansze zostały wydrukowane na drukarce formatu A4, a jeszcze potem te plansze wędrowały po świecie, podobnie jak Wesoły Wieżowiec. Zabierał je ze sobą Sadurski oraz inne osoby, które chciały włączyć się do zabawy. Podobnie jak Wieżowiec, plansze z rysunkami trafiały w konkretne miejsca świata i były tam fotografowane. Autorzy rysunków mieli satysfakcję, bo te symboliczne, chwilowe wystawy – happeningi trafiały do różnych miejsc świata. Nie musiały zostać przez nikogo zobaczone, ona miały fizycznie trafić do kolejnych miejsc.

Noida 2016 Indie Good Humor Party
2016. Wesoły Wieżowiec i wystawa WHSCT przed świątynią w Noida, w Indiach

Pierwsza wystawa miała miejsce w Warszawie, w miejscu wyjątkowym, bo na sali Sejmu RP. Kilka lat wcześniej szef PDH Sadurski na tej sali wręczył legitymację PDH pewnemu posłowi.

W trakcie WHSCT kilku autorów dosłało swoje rysunki, więc pod koniec cyklu ekspozycji autorów było 36-ciu. Zabawa trwała przez cały 2015 rok. Wystawy trafiły do 24. miejsc świata. 15 krajów na czterech kontynentach. Przedostatnia wystawa miała miejsce na początku stycznia 2016 (Melbourne, Australia), dodatkowa 24-ta trochę później, odbyła się w mieście Noida, w Indiach.

Najwięcej wystaw było w Europie (11 krajów). Oprócz wspomnianych wyżej miast, trafiły też do Nowego Jorku, New Delhi, Kataru i do Sydney w Australii.

> Tu wszystkie wystawy WHSCT

Dwudziestolecie PDH w (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Więcej informacji o historii PDH

Partia Dobrego Humoru
PDH – strona główna
niesamowite niezwykłe fascynujące ciekawostki ze świata 2022 Poprzedni post Nieznane ciekawostki ze świata 2022
tydzień ciekawostki dni tygodnia cytaty przysłowia Następny post Ciekawostki o dniach tygodnia