Niesamowite ciekawostki o dyni
Niezwykłe warzywo. Historia dyni w Europie i Polsce, zalety dyni. Dynia ciekawostki, które warto poznać
Dynia ciekawostki
1) Istnieje 120 rodzajów dyni. Mają różne kształty. Dynie może być pękata, podłużna, mała jak piłka tenisowa, wielka jak arbuz, prążkowana, zielona w kropki, z wypustkami na skórce albo gładka jak lustro.
2) Organizowane są konkursy z dynią w roli głównej. Na przykład podczas Europejskich Mistrzostw Hodowców Dyń w Tervuren koło Brukseli pokazywane są największe okazy tego warzywa. Rekordowa jak dotychczas dynia ważyła 630 kilogramów.
3) Dynia, to symbol jednego z najbardziej widowiskowych świąt w Stanach Zjednoczonych – Halloween. Z wydrążonej dyni robione są lampiony, na gankach domów wszędzie widać dynie z wydrążonym upiornym, szerokim uśmiechem.
Dynia w przeszłości
4) Dynia, to od wieków nieodłączny element jesiennego menu Europejczyków. Jednak jej ojczyzną wcale nie jest Stary Kontynent. Przywędrowała tu dopiero w XV wieku zza Oceanu, wraz ze statkami Kolumba powracającymi z podboju Ameryki Środkowej.
5) 100 lat później na dobre gościła na talerzach większości europejskich krajów, w tym Polski. U nas nazywana była początkowo banią. Szybko zadomowiła się w kuchniach wszystkich klas społecznych oraz w medycynie. W XVI wieku zaczęto wydawać książki o fantastycznym wpływie tego warzywa na układ trawienny oraz na zmniejszenie gorączki.
6) Uchodziła też wówczas za afrodyzjak dla mężczyzn, którzy w razie potrzeby jedli ją pod każdą postacią, szczególnie w noc poślubną.
7) Z pestek dyni tłoczono olej, pomagający w oczyszczaniu organizmu z wszelkiego rodzaju pasożytów i grzybów. Prozdrowotne właściwości dyni i jej niej wartości odżywcze potwierdzają dietetycy.
Zalety dyni
8) Charakterystyczny pękaty kształt dyni chyba nie jest dziełem przypadku. Bo dynia jest prawdziwą witaminową bombą, a im bardziej pomarańczowy jest jego miąższ, tym lepiej. Zawiera mnóstwo witamin z grupy B i beta-karotenu oraz C, E i PP, jest też skarbnicą białka, błonnika oraz potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Świetnie więc odnajdzie się w menu najmłodszych smakoszy, u których minerały te w okresie intensywnego wzrostu odgrywają ogromną rolę, przeciwdziałając krzywicy.
9) Jedzenie miąższu dyni ma też działanie przeciwnowotworowe, wzmacnia wzrok, oraz oczyszcza układ trawienny z pasożytów. Obniża również poziom tzw. złego cholesterolu we krwi i działa odkażająco na układ moczowy, dlatego zaleca się ją osobom mającym problemy z nerkami lub pęcherzem.
10) Dynia świetnie sprawdza się też w diecie odchudzającej. Przyspiesza przemianę materii, a poza tym 100 g tego warzywa, to zaledwie 27 kalorii.
11) Cynk zawarty w pestkach tego warzywa nie tylko dobrze wpływa na wygląd skóry, ale ma też duże znaczenie w leczeniu przerostu prostaty u mężczyzn.
12) Z dyni można przygotować szereg smacznych potraw. Istnieje dużo przepisów, więc warto sięgnąć książek kucharskich i do specjalistycznych serwisów internetowych.
13) Przy tych wszystkich zaletach, warto wiedzieć o jednym minusie. Dynia ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego cukrzycy powinny ją jeść w umiarkowanych ilościach.
Dynia ciekawostki: Sadurski.com