Dziwne ciekawostki o zwierzętach

zwierzęta dziwne ciekawostki o zwierzętach niezwykłe niesamowite fakty

Nieznane, niesamowite ciekawostki ze świata zwierząt. Niezwykłe gatunki, nieznane fakty ze zwierzętami żyjącymi na świecie. Fascynujące, dziwne oraz śmieszne ciekawostki o zwierzętach. Kameleony, ośmiornice, delfiny, strusie, kraby, koniki morskie, ślimaki, mrówki, dżdżownice…

Niesamowity ślimak

1) Niezwykły gatunek ślimaka morskiego odkryli naukowcy japońscy. Zwierzę ma niesamowite zdolności regeneracji. Głowa ślimaka może odrzucić resztę ciała, w której są m.in. serce i narządy. Wkrótce z głowy wyrasta cała reszta ciała, aż powstanie „nowy” ślimak.

Dotychczas najlepsze zdolności regeneracyjne zaobserwowano u aksolotla meksykańskiego, u którego odrastała prawie każda część uszkodzonego ciała (np. kończyna, oko, część mózgu i serca). Mniejsze możliwości regeneracji mają jaszczurki i aligatory, u których w przypadku odgryzienia ogona, odrasta nowy.

> Ciekawostki o ślimakach

ślimak ciekawostki o ślimakach ślimaki ślimak morski
Niektóre ślimaki morskie mają bardzo oryginalny wygląd

Gigantyczny krab z Japonii

2) Żyjący w Japonii gatunek kraba – krab pacyfistyczny, (Macrocheira kaempferi), zwany też krabem japońskim, ma imponującej długości obnóża. Ich rozpiętość dochodzi do 5,5 metra. Długość tułowia może wynosić do 40 centymetrów, a waga do 19 kilogramów. Po raz pierwszy gatunek został zbadany w 1836 roku.

krab kraby zwierzęta dziwne ciekawostki o zwierzętach niezwykłe niesamowite fakty
Dziwne ciekawostki o zwierzętach. Ciekawostka o krabie

Skaczące mrówki i ich mózg

3) Skaczące mrówki (Harpegnathos saltator) mieszkające w Indiach, mają niezwykłą zdolność. Mogą sprawić, że ich mózg się zmniejsza (kurczy).

Jedna małża, a ile oczu!

4) Ile oczu ma jeden zwierzak? Każdy odpowie: dwoje oczu. Nie każdy jednak wie, że jest zwierzę, które może mieć nawet 200 oczu! To skorupiak o nazwie przegrzebek, zwany też małżą św. Jakuba. Muszla ma 10-25 cm wielkości i w środku znajduje się przegrzebek. Dodajmy: każde z jego oczu ma ok. 1 mm średnicy. Fachowcy pewnie oburzą się, że nie są to oczy czyli gałki oczne, jak u człowieka. Chodzi o „coś”, dzięki czemu to zwierzę widzi.

Najmniejsze kameleony świata

5) Na Madagaskarze odkryto nowy gatunek kameleona. W zasadzie nie ma w nim nic szczególnego poza tym, że dorosły samiec mierzy 1,35 centymetra (z ogonem 2,2 cm) i jest najmniejszym gadem świata. Sensacją test też długość prącia (a dokładniej półprącia), która wynosi 18,5% długości całego ciała. Nowy gatunek otrzymał nazwę Brookesia nana.

Mózg strusia

6) Mózg strusia jest mniejszy niż jego oko.

Jak śpi ośmiornica?

7) Podczas snu ośmiornice intensywnie zmieniają kolory ciała oraz poruszają mackami i źrenicami oczu. Dzieje się to co 30-40 minut. Dotychczas naukowcy sądzili, że podczas snu robią to jedynie ssaki i ptaki.

> Ciekawostki o snach

Rozmnażanie konika morskiego

8) Sądzisz, że o rozmnażaniu zwierząt wiesz wszystko? U koników morskich wygląda zupełnie inaczej. Samica składa setki jaj do torby lęgowej samca. Tu zostają zapłodnione, a kilka tygodni później samiec „wypluwa” z niej malutkie koniki morskie.

krowa trawienie metan żołądek
Krowy o takich ciapkach raczej nie ma na świecie

Co je krowa?

9) W Indiach weterynarze z brzucha krowy wyciągnęli operacyjnie 71 kg śmieci, w tym gwoździ i plastiku.

> Krowy ciekawostki

Gigantyczne dżdżownice

10) Dżdżownice australijskie osiągają nawet 3 metry długości. To oznacza, że są największymi robakami na świecie. O tym, że okaz znajduje się pod ziemią, dowiadujemy się z dźwięku, który dżdżownica wydaje. Przypomina bulgoczącą, spływającą wodę. Gatunek jest zagrożony wyginięciem. Został odkryty w 1878 roku, w stanie Wiktoria (Australia).

> Ciekawostki o dżdżownicach

Ze świata delfinów

11) Zespół naukowców poinformował, że delfiny mają swoje… imiona. Używają określonego sygnału dźwiękowego, aby przywołać do siebie konkretnego delfina.

Dziwne ciekawostki o zwierzętach wyszperał i napisał: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Koala australijski – ciekawostki