Elvis Presley – 25 niesamowitych ciekawostek

Elvis Presley ciekawostki biografia piosenki

Elvis Presley ciekawostki i fakty z życia

Nazywany był „Królem rock and rolla” lub po prostu „Królem”. Stał się ikoną popkultury i gwiazdą znaną na całym świecie. Sprzedano ponad 600 milionów płyt z jego piosenkami. Gdy w 1977 roku zmarł, prezydent Jimmy Carter żegnał go słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury”. Za życia stał się legendą. Przez wiele lat po śmierci, część Amerykanów wierzyła, że Elvis nie umarł, lecz wciąż żyje. W Sadurski.com ciekawostki o Elvisie Presleyu

Elvis Presley – jak to się zaczęło

1) Przodkowie Elvisa pochodzili z Europy. W jego żyłach krążyła mieszanka krwi szkockiej, francuskiej, normandzkiej i niemieckiej.

2) Urodził się w niedużym Tupelo (stan Missisipi). 35 minut przed nim urodził się jego martwy brat-bliźniak.

3) 3 października 1945 r. zachęcony przez nauczyciela, 19-letni Elvis wystąpił w szkolnym konkursie piosenki. Przebrany za kowboja zaśpiewał piosenkę „Old Shep” (Stara owca). Zajął piąte miejsce.

4) Gdy miał 13 lat jego rodzina przeniosła się do kilkusettysięcznego Memphis, w stanie Tennessee.

5) W szkole Humes High School w Memphis nauczyciel muzyki powiedział Elvisowi, że nie ma muzycznego talentu.

1956 ciekawostki Elvis Presley gitara piosenki
Rok 1956. Elvis Presley gra na gitarze i śpiewa

6) Od 1950 r. Elvis Presley grał na gitarze. Jego nauczycielem był sąsiad, Jesse Lee Denson.

7) 5 lipca 1954 r. Elvis w studiu nagrań nagrał utwór Arthura Crudupa „That’s All Right”. Trzy dni później piosenkę puściła lokalna rozgłośnia. Słuchacze nie wiedzieli kto jest wykonawcą i sądzili, że jest czarnoskóry. W styczniu 1955 Presley podpisał umowę z promotorem Bobem Nealem. Wkrótce zainteresował się nim „Pułkownik” Tom Parker, tak naprawdę Andreas Cornelis van Kuijk (1909-1997). Od tego czasu kariera Elvisa Presleya ruszyła w zawrotnym tempie.

8) Pierwsza umowa z wytwórnią płytową RCA Victor (21 listopada 1954) opiewała na 40 tysięcy dolarów. W świetle prawa blisko 20-letni nie był pełnoletni, wiec umowę podpisał jego ojciec. Już 27 stycznia 1955 r. ukazał się pierwszy singiel „Heartbreak Hotel”.

1956 ciekawostki Elvis Presley gitara piosenki
Rok 1956. Elvis Presley ciekawostki: tak rozdawał autografy

Elvis Presley – życie prywatne i śpiewanie

9) Zabójczo przystojny brunet – tak Elvisa Presleya (1935-1977) zapamiętał cały świat. Tymczasem od urodzenia był blondynem, który potem malował włosy na czarno. Dlatego nie był zadowolony z faktu, że w filmie „Kochający się kuzyni” (1964) musiał zakładać perukę, w kolorze… rudym.

10) Pierwsza płyta „Elvis Presley” była jego pierwszą złotą płytą. W tym samym roku (1956) Paramount Pictures podpisał z Presleyem kontrakt filmowy. Elektryzujący buntownik miał stać się filmową gwiazdą. Jego pierwszy filmem był film „Kochaj mnie czule” (1956). Wystąpił łącznie w 31. filmach.

Graceland Memphis USA ciekawostki Elvis Presley
Ukochana posiadłość Elvisa Presleya – Graceland w Memphis. foto: Joseph Novak cc by-sa 2.0

11) „Heartbreak hotel” to pierwszy przebój Presleya, który dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów Billboardu (czasopismo muzyczne).

12) W marcu 1957 r. Presley kupił Graceland, które stało się jego rodzinną posiadłością. Kosztowała ona 102.500 dolarów. Ponieważ koncertował wtedy w USA i Kanadzie, po raz pierwszy mógł tu spędzić noc dopiero w czerwcu.

1958 wojsko armia USA przysięga wojskowa Elvisa Presleya
1958. Elvis Presley wstępuje do armii USA

13) W grudniu 1957 r. Elvis Presley został powołany do wojska. Podstawowe szkolenie odbył w Ford Hood. Potem został przeniesiony do Niemiec, do bazy wojskowej w Friedbergu. Pozwolono, aby Presley, który był już gwiazdą, zamieszkał z rodzicami, poza bazą wojskową. Najpierw był kierowcą jeepa, potem awansował na sierżanta. Dowodził 3-osobową grupą zwiadowczą 31. plutonu zwiadu III Dywizji Pancernej. Służba trwała półtora roku i w tym czasie Presley udzielił tylko jednego wywiadu wojskowej gazecie. Była to „Stars and Stripes”.

Niemcy wojsko armia USA ciekawostki Elvis Presley
Szeregowy Elvis Presley w bazie wojsk USA we Frieburgu, Niemcy

14) W sierpniu 1958 r. Gladys, matka Elvisa, zachorowała i wróciła do Memphis. W szpitalu leczono ją na ostre zapalenie wątroby. Zmarła w wieku 46 lat. Na pogrzebie Elvis zaśpiewał „Oh, God, everything is gone”.

15) Presley służbę wojskową zakończył 5 marca 1960 roku. W tym czasie nie nagrywał nowych piosenek, a wytwórnie RCA Victor wydawała jedynie płyty z jego wcześniejszymi nagraniami. Dzięki temu Elvis Presley nie wypadł z rynku, choć kilku wykonawców (Ricky Nelson, Fabian, Frankie Avalon i Bobby Davin) próbowało go naśladować i zająć jego miejsce.

16) W 1960 r. Elvis Presley zarobił 125 tys. dolarów za 6-minutowy występ w telewizyjnym programie „Frank Sinatra’s Welcome Home Party for Elvis Presley”. Program miał gigantyczną oglądalność 41,5% w notowaniach firmy Nielsen.

marzec 1957 koncert Elvisa Presleya fanki scena gitara piosenki
Marzec 1957. Koncert Elvisa Presleya i szalejące fanki

17) Ścieżka dźwiękowa z filmu „Żołnierski blues” (1960) znalazła się na szczycie notowań Billboardu i zdobyła nominację do nagrody Grammy. Elvis Presley miał wtedy zamierzoną przerwę w koncertowaniu, więc spragniona jego piosenek publiczność szturmowała kina.

18) Żoną Presleya została Priscilla Ann Beaulieu, pasierbica majora sił powietrznych USA. Zakochał się w niej, gdy miała zaledwie 14 lat. Potem ukończyła szkołę średnią w Memphis, a on wciąż kochał się w niej platonicznie. Ślub wzięli w 1967 r., w hotelu Alladin w Las Vegas.

fakty o Presleyu Żona Priscilla córka Lisa Marie luty 1968
Luty 1968. Elvis Presley, żona Priscilla i córka Lisa Marie, późniejsza żona Michaela Jacksona

Elvis Presley ciekawostki, które warto znać

19) Z powodu charakterystycznego kręcenia biodrami i miednicą podczas występów, Elvis Presley nazywany był: Elvis the Pelvis (pelvis = miednica).

20) Od 1958 r. Elvis Presley trenował karate. 2 lata później zdobył czarny pas. W obawie o kontuzję, producent zakazał Presleyowi treningów karate do czasu ukończenia zdjęć filmu „Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny!” (1962).

21) Już w 1956 r. Tupelo – rodzinne miasto Presleya, dzień 26 września ustanowiło „Dniem Elvisa Presleya”.

Bill Porter Paul Anka ciekawostki Elvis Presley gitara piosenki
Bill Porter, Elvis Presley i Paul Anka. Elvis Presley ciekawostki z życia

22) Piękna Dolores Hart, z którą Elvis Presley zagrał w filmach „Kochając ciebie” (1957) i „Król Kreol” (1958), w 1963 roku porzuciła karierę aktorską i wstąpiła do klasztoru.

23) Dzięki filmowi „Błękitne Hawaje” hotel Coco Palm Resort na wyspie Kauai (Hawaje) stał się bardzo popularny. Do czasu, gdy w 1992 r. zniszczył go huragan Iniki.

24) Tajne amerykańskie służby przez jakiś czas uważały, że Elvis Presley stanowi zagrożenie dla… bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

25) I na koniec: Presley nie napisał żadnej piosenki. No, chyba, że ktoś ma lepsze źródła i twierdzi inaczej.

Elvis Presley ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Presley w filmach – ciekawostki
> Elvis Presley anegdoty
> Presley cytaty