rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Eryk Lipiński, Grzegorz Szumowski, rysunki

Czas czytania:4 minut/y, 16 sekund/y

Eryk Lipiński – ciekawostki, rysunek satyryczny i karykatury

Eryk Lipiński w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarto wystawę Eryka Lipińskiego (1908-1991). Będzie czynna do 28 września 2008

Kolejną wystawą w 30-lecie Muzeum Karykatury jest wystawa rysunku satyrycznego i karykatur Eryka Lipińskiego. Zorganizowano ją w 100-lecie urodzin artysty. Warto dodać, że był on pierwszym dyrektorem Muzeum Karykatury oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Podczas wernisażu, który odbył się 30 czerwca, wystąpił syn Eryka, Tomek Lipiński wraz z zespołem Tilt.

Wystawa będzie otwarta przez całe wakacje, aż do 28 września 2008.
Muzeum Karykatury – Warszawa, ul. Kozia 11.
2008-07-07. Eryk Lipiński

Eryk Lipiński – wyniki konkursu

Paweł Kuczyński zwyciężył w konkursie rysunku satyrycznego, którego tematem był Eryk Lipiński

Jury, w skład którego weszli: Krzysztof Teodor Toeplitz (przewodniczący) oraz Maria Lipińska, Marek Wojciech Chmurzyński, Andrzej Czeczot i Jacek Frankowski, oceniło 46 prac 30 autorów, jakie nadeszły na ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego o Eryku Lipińskim. Nagrodzeni:

Pierwsza nagroda (4.000 zł) – Paweł Kuczyński, za pracę “Eryk Lipiński zakłada SZPILKI”
Druga nagroda (2.000 zł) – Kazimierz Napiórkowski, za pracę “Erykowi rodacy”
Trzecia nagroda (1.500 zł) – Tomasz Broda, za pracę bez tytułu.

Wyróżnień nie przyznano, a nagrodę specjalną (1.200 zł) jury przyznało Grzegorzowi Szumowskiemu, za pracę bez tytułu.
2008-06-09. Eryk Lipiński

Włoch wygrał w Zielonej Górze

Włoch Alessandro Gatto wygrał Międzynarodowy Konkurs Na Rysunek Satyryczny “Nafta i gaz”, zorganizowany w Zielonej Górze

Otwarty Międzynarodowy Konkurs Na Rysunek Satyryczny “Nafta i gaz”, zorganizowany przez Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych “Debiut” w Zielonej Górze oraz PGNiG Oddział w Zielonej Górze został rozstrzygnięty.

Jury w składzie: Zbigniew Jujka (Polska), Robert Szecówka (Niemcy), Paweł Kuczyński (Polska), Ivan Hanousek (Czechy), Agnieszka Gocek (Polska), Krzysztof Rutkowski (Polska), Ryszard Błażyński (Polska) oraz Anna Nabel-Myszkiewicz (sekretarz jury) oceniło 411 prac 182 autorów z 40 państw, które nadeszły na konkurs. Nagrody:

• GRAND PRIX – Alessandro Gatto (Włochy);
• I NAGRODA – Zygmunt Zaradkiewicz (Polska);
• II NAGRODA – Witold Mysyrowicz (Polska);
• III NAGRODA – Marian Avramescu (Rumunia);
• Nagroda SPAK – Ross Thomson (Wielka Brytania).
2008-07-04

Polska gola! – wystawa

9 lipca 2008 odbędzie się otwarcie kolejnej wystawy rysunku satyrycznego w galerii NaTynku w Tarnowskich Górach

V Salon Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, zatytułowany: Polska gola! – czyli wystawa prezentowana jakiś czas temu w Muzeum Karykatury w Warszawie, można będzie zobaczyć w Tarnowskich Górach. Tytuł “Polska gola!” mówi sam za siebie – będą to rysunki i karykatury tematycznie związane z piłką nożną, więc po zakończonych niedawno piłkarskich mistrzostwach świata można się domyślać, że wystawa spotka się z zainteresowaniem.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 lipca 2008 r. o godzinie 20.00, w Galerii Satyry NaTynku (Tarnowskie Góry, ul. Czarnohucka 22). Portal Sadurski.com zaprasza.
2008-07-04

Szumowski i kanibal

Anegdotę związaną z twórczością znanego karykaturzysty Grzegorza Szumowskiego cytujemy za kwartalnikiem “Moda & Styl”

Fotografik Zenon Żyburtowicz (członek SPAK) prowadzi w kwartalniku Moda & Styl kolumnę “Żyburtowicz prezentuje”. W numerze Wiosna 2008 znajdujemy prezentację Grzegorza Szumowskiego (zdjęcie, biografia, 2 rysunki oraz anegdota). Cytujemy fragment tej anegdoty.

W Niemczech odbywał się proces kanibala – sprawcy wstrząsającej zbrodni. Redakcja (…) relacjonując przebieg tego procesu, potrzebowała zdjęć. Niestety, nie można było publikować fotografii świadków w nim uczestniczących. Zwrócono się więc do Grzegorza Szumowskiego z prośbą o wykonanie portretu jednej osoby będącej uczestnikiem owych wydarzeń. Przez telefon opisano jak mniej wiece wygląda ta osoba, używając dość ogólnikowych określeń. Zamówienie nosiło znamiona wykonania portretu pamięciowego. Jako że Grzegorz nie praktykował w wykonaniu takich zleceń, z wielkimi obawami zabrał się do malowania. Nazajutrz portret był gotowy. Zeskanowany, trafił do redakcji i następnego dnia ukazał się w gazecie. Około południa Grzegorz odebrał telefon z redakcji.
– Panie Grzegorzu, czy pan zna osobę, która pan namalował?
– Szumowski wielce zdziwiony stanowczo zaprzeczył, ale dopytywał się w czym rzecz.
– Panie Grzegorzu – odpowiedział redaktor z drugiej strony słuchawki – bo osoba, która panu opisywaliśmy, wygląda dokładnie tak, jak ją pan namalował.

Grzegorz Szumowski, rocznik 1946. Debiutował w Przekroju (1972 r.), współpracował z wieloma tytułami prasowymi. Na potrzeby kilku szopek noworocznych w TVP projektował podobizny polityków, z których wykonano maski. Jest laureatem wielu konkursów rysunku satyrycznego (zwyciężał w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Turcji i USA). Projektuje okładki do książek, ilustruje książki. I oczywiście maluje karykatury.
2008-06-26

Krzysztof Toboła nie żyje

W wieku 45 lat zmarł nagle Krzysztof Toboła – karykaturzysta, malarz, radny Miasta i Gminy Police

Krzysztof Toboła (1963 – 2008)
Urodził się w Kodniu nad Bugiem, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Jego rysunki i karykatury ukazywały się w wielu czasopismach (m.in. w Głosie Szczecińskim, Gazecie Goleniowskiej, Echu Stargardu, Twoim Dobrym Humorze) oraz w książkach.

Od 21 lat był zatrudniony w Zakładach Chemicznych “Police” S.A. Od 2006 roku pełnił funkcję radnego Miasta i Gminy Police, gdzie mieszkał wraz z rodziną.

Był laureatem ogólnopolskich konkursów rysunku satyrycznego, m.in. w Ustroniu Morskim, Niemodlinie, Barcianach, Szklarskiej Porębie, a jego rysunki i karykatury były eksponowane na licznych wystawach w kraju oraz za granicą. Chętnie uczestniczył w satyrycznych plenerach i spotkaniach z innymi rysownikami, zyskując sympatię kolegów ze środowiska. Jest jednym z rysowników, którzy odsłonili swoją tablicę na tzw. Ścianie Satyryków w Niemodlinie.

Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Stowarzyszenia Polskich Malarzy i Grafików, Partii Dobrego Humoru.
2008-06-09

Teksty z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Czechy i karykaturzyści, Biskupin, Mleczko
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Ha-Ga – Hanna Gosławska – anegdoty, ciekawostki