Lotniska w Estonii

Estonia lotniska ciekawostki porty lotnicze zabytki atrakcje

Turyści z Polski coraz chętnie odwiedzają Estonię, kraj kulturowo będący pod wpływem państw skandynawskich. Nawet stolicę nazwali Tallin – czyli „Duńskie Miasto”. Liniami lotniczymi podróżujemy do Tallinna, które jest lotniskiem międzynarodowym i z którego można polecieć do mniejszych ośrodków kraju. Prezentujemy informacje i ciekawostki o cywilnych lotniskach w Estonii.

Estonia (Eesti, Republika Estonii), to państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Powstało po I wojnie światowej, potem przez kilkadziesiąt lat było częścią ZSRR. Obecnie to członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Rosją, Łotwą i Finlandią przez Zatokę Fińską.

> Ciekawostki o Estonii

Port lotniczy Tallinn (TLL)

Lennart Meri Tallinna lennujaam, to największy port lotniczy Estonii. Lotnisko obsługuje loty międzynarodowe i krajowe. Znajduje się na wschodnim brzegu jeziora Ülemiste, ok. 4 kilometry od centrum Tallinna, stolicy Estonii. Asfaltowy pas startowy ma długość 3480 i szerokość 45 metrów, więc mogą tu lądować samoloty szerokokadłubowe, jak Boeing 747 oraz Airbus A380. Lotnisko ma pięć dróg kołowania i 14 bramek terminalowych.

Od 29 marca 2009 r. lotnisko w Tallinie nosi imię pisarza i polityka, drugiego prezydenta Estonii, Lennarta Meriego (1929-2006).

Na lotnisku w Tallinnie można wypożyczyć samochód, są parkingi krótko i długoterminowe. Do centrum można dojechać taksówką lub autobusem (bilety na lotnisku lub u kierowcy).

Adres lotniska w Tallinnie: Lennujaama tee 2.

Tallinn lotnisko Estonia lotniska ciekawostki porty lotnicze zabytki atrakcje
Tallinn, międzynarodowy port lotniczy. Foto: Pjotr Mahhonin / cc-by-sa 3.0

Z historii lotniska w Tallinnie

Pierwsze lotnisko Tallina znajdowało się w Lasnamäe i splajtowało w 1928 roku. Pierwsze lotnisko w obecnym miejscu zbudowano w latach 1928–1929, a budynek lotniska powstał kilka lat później. Pasy miały 300 metrów długości i 30 m szerokości. Podczas II wojny światowej lotnisko nie było użytkowane, w 1940 r. przekazano je władzom radzieckim. W latach 1945-1989 z lotniska w Tallinie mogły startować i lądować tylko samoloty radzieckiego Aerofłotu. Pierwszy start samolotu w kierunku zachodnim (linie SAS, do Sztokholmu) miał miejsce 25 listopada 1989 roku. Od tego czasu liczba lotów każdego roku rośnie.

> Ciekawostki o Tallinnie

Parnawa Pärnu lotnisko Estonia lotniska porty lotnicze
Estonia, port lotniczy Parnawa. Foto: Paavo Pihelgas / cc-by-sa 2.5

Inne lotniska w Estonii

Port lotniczy Parnawa (EPU)

Pärnu lennujaam, to jedno z największych lotnisk Estonii. Znajduje się ok. 4 kilometry od centrum ok. 50-tysięcznego miasta Parnawa.

Port lotniczy Tartu (TAY)

Tartu lennujaam, to jedno z kilku największych lotnisk Estonii. Znajduje się 8 kilometrów od centrum 100-tysięcznego miasta Tartu. To drugie po Tallinnie miasto kraju pod względem liczby mieszkańców.

Tartu lotnisko Estonia lotniska ciekawostki porty lotnicze zabytki atrakcje
Estonia. Ruiny katedry w Tartu. Foto: Ivar Leidus / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Haapsalu

Haapsalu Airfield / Haapsalu sõjaväelennuväli znajduje się w kilkunastotysięcznym mieście Haapsalu, w prowincji Läänemaa. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Port lotniczy Kuressaare

Kuressaare lennujaam otwarto w 1945 roku. Znajduje się 3 km na południowy wschód od kilkunastotysięcznego miasta Kuressaare.

Port lotniczy Jõhvi

Jõhvi Airfield znajduje się 2 km na południe od miasta Jõhvi (ponad 10 tys. mieszkańców). Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Kuressaare zamek Estonia lotniska porty lotnicze
Estonia, zamek w Kuressaare. Foto: Vonsoeckchen / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Kärdla (KDL)

Kärdla lennujaam, to lotnisko działające od 1963 roku. Znajduje się ok. 7 kilometrów od centrum Kärdli (kilka tys. mieszkańców), na wyspie Hiuma (989 km² powierzchni).

Port lotniczy Kihnu

Kihnu lennuväli na wyspie Kihnu (16,4 km² powierzchni), we wsi Saareküla. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Port lotniczy Ruhnu

Ruhnu lennuväli znajduje się na wyspie Ruhnu (11,9 km² powierzchni, we wsi Ringsu. Obsługuje połączenia krajowe. Jest tu jeden pas startowy o długości 600 i szerokości 60 metrów.

Port lotniczy Rapla

Rapla Airfield obsługuje połączenia krajowe. Znajduje się w mieście Rapla (ok. 10 tys. mieszkańców, północno-zachodnia Estonia).

Port lotniczy Ridali

Ridali lennuväli także odsługuje połączenia krajowe. Lotnisko znajduje się w miejscowości Ridali.

Narva lotnisko Estonia lotniska porty lotnicze
Estonia. Zamek w Narva. Foto: Narva69 / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Tapa

Tapa Airfield znajdujące się w kilkutysięcznym mieście Tapa (północna Estonia). Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Port lotniczy Viljandi

Viljandi lennuväli obsługuje loty krajowe. Znajduje się w 20-tysięcznym mieście Viljandi, w południowej Estonii.

Uwaga, niektóre informacje mogą się zdezaktualizować.

Lotniska w Estonii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lotniska w Holandii
> Chorwacja – lotniska
> Lotniska w Portugalii