Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje zabytki co zobaczyć

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Etiopii

Czas czytania:6 minut/y, 33 sekund/y

Etiopia ciekawostki i informacje. Sadurski.com zaprasza na wycieczkę do Etiopii.

Etiopia – podstawowe informacje

* Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – tak brzmi pełna nazwa Etiopii. Na czele państwa stoi prezydent. Mieszka tu ok. 100 milionów ludzi.

* Gdzie leży Etiopia? We wschodniej części Afryki, w tzw. Rogu Afryki.

* Nazwa „Etiopia” pochodzi od greckich słów aitho i ops, co znaczy “wypalona twarz“. Tak starożytni Grecy nazywali ciemnoskórych Afrykańczyków.

* Etiopia, to jeden z kilku najbiedniejszych krajów świata. 2/3 mieszkańców musi wyżyć za 1 USD dziennie, co średnio daje poniżej 1000 kalorii. Krótko mówiąc, zdecydowana większość Etiopczyków cierpi głód. Nie dziwi też fakt, że ten biedny kraj raczej omijały obce armie.

* Abisynia – tak od XII wieku do 1974 r. nazywała się obecna Etiopia. Dlatego Henryk Sienkiewicz w powieści “W pustyni i w puszczy” wymienia kraj o nazwie Abisynia.

* Język mieszkańców Etiopii? W kraju używanych jest ponad 80 języków, a najpopularniejszymi są: Oromo i Amharic. Oprócz własnego języka plemiennego i języka urzędowego tego kraju – Amharica, tam gdzie to możliwe, dzieci uczą się angielskiego. W szkołach zajęcia prowadzone są po angielsku. Dlatego znajomość języka angielskiego w Etiopii jest dosyć duża.

Simien Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje przyroda
Simien Mountains National Park. Etiopia ciekawostki

* Podział administracyjny Etiopii? Od 1998 roku Etiopia jest podzielona na 9 regionów (kilil) oraz 2 miasta wydzielone (astedader akabibi): Addis Abeba oraz Dire Daua. Regiony dzielą się na 63 strefy, a one dzielą się na 529 wored.

* Środkiem płatniczym w Etiopii jest birr. Walutę wprowadził król Menelik II (niżej jeszcze o nim napiszemy).

Geografia i przyroda Etiopii

* Etiopia, to kraj górzysty. Stolica – Addis Abeba leży na wysokości ponad 2300 m n.p.m. czyli wyżej niż Zakopane.

* W Etiopii ma swe źródło rzeka Błękitny Nil. Po połączeniu z Białym Nilem staje się Nilem, największą rzeką Afryki.

* Wygasły wulkan Ras Daszan jest najwyższym punktem na terenie Etiopii. Ma wysokość 4550 metrów n.p.m. To czwarta najwyższa góra Afryki.

jezioro Chamo Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje przyroda
Krokodyl i jezioro Chamo. Etiopia ciekawostki

* Jezioro Awash ma niebieski kolor, żyją w nim hipopotamy, krokodyle i inne egzotyczne zwierzęta.

* W 2005 r. na pustyni w regionie Afar pojawiła się w ziemi szczelina długości 56. kilometrów. To geologów zbytnio nie dziwi, gdyż przez Etiopię przebiegają tzw. Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli granica płyt tektonicznych.

Stolica i miasta Etiopii

Stolicą i największym miastem kraju, jest ponad 3-milionowa Addis Abeba. Kolejne miasta, to Adama w regionie Oromia (prawie pół miliona), Dire Daua (ćwierć miliona), Bahyr Dar (200 tys.). Od 100 do 200 tys. mieszkańców mają miasta: Desje, Harer, Gonder, Auasa, Dżimma, Waliso, Szaszemenia i Adigrat.

Libela Addis Abeba Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje przyroda
Miasto Libela, podziemny kościół wykuty w skale. Ciekawostki o Etiopii

Etiopia atrakcje turystyczne

* Turyści odwiedzający Etiopię, obowiązkowo odwiedzają święte miasto Lalibela, położone 700 km od stolicy kraju. Jest tu m.in. 11 wykutych w skale kamiennych kościołów. Znajdują się pod ziemią i są połączone podziemnymi tunelami. Powstały na przełomie XII i XIII wieku. Według legendy, jeden z kościołów stworzyły przez jeden dzień anioły. Jest to miejsce wielu pielgrzymek.

* W dawnej stolicy Cesarstwa Etiopii – Aksum, w kaplicy Matki Bożej z Syjonu, przechowywana jest kopia Arki Przymierza (a może nawet oryginał?), sprowadzony tu w XIV wieku przez cesarza Menelika I. Pozostałości starożytnego miasta Aksum są na liście UNESCO.

* W mieście Gondar znajduje się forteca Fasil Ghebbi. Zbudowano ją w XII wieku, za czasów cesarza Fasilidiesa. Jej oryginalna architektura, to przenikanie się wpływów nubijskich, arabskich i barokowej Europy.

Gonder Fasil Ghebbi Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje zabytki
Forteca Fasil Ghebbi w Gonder. Etiopia ciekawostki

* A co ciekawego jest Addis Abebie, stolicy Etiopii? Mauzoleum Menelika, Katedra św. Jerzego, Katedra Trójcy Świętej, Góra Entoto oraz Mercato – ogromne targowisko.

* Na rzece Omo są wodospady Kokobi. Jest tu także Park Narodowy Omo. W tych okolicach archeolodzy odnaleźli szczątki prehistorycznych ludzi – hominidów.

* W mieście Harar Jugol są 102 kościoły i 82 meczety. Jest to czwarte miasto islamu.

Etiopia ciekawostki z historii

* Etiopia jako kraj przyjęła chrześcijaństwo już w IV wieku, kilka lat po Armenii. Nic dziwnego, że ponad 60% mieszkańców, to Chrześcijanie i jest tu tak dużo kościołów katolickich. W północnej Etiopii wciąż stoją kościoły zbudowane w V i VI wieku.

* Elektryczność zawitała do Etiopii w 1896 roku. Wtedy to król Menelik II sprowadził do kraju krzesła elektryczne, do wykonywania egzekucji na skazanych.

przyroda Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje
Afrykański krajobraz i droga. Ciekawostki o Etiopii 

* W 1974 r. w dolinie rzeki Auasz w okolicach wsi Hadar w Etiopii, archeologowie odkryli szkielet praczłowieka płci żeńskiej. Nadano mu imię Lucy, gdyż w obozie archeologów często puszczano popularny wtedy przebój zespołu The Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds”. Istota miała ok. 25 lat, tylko metr wysokości i poruszała się na tylnych kończynach.

* W latach 80. Etiopię nawiedziła susza i klęska głodu. To właśnie wtedy Bob Geldof na stadionie Wembley w Londynie zorganizował wielki koncert charytatywny “Live Aid”, w którym wystąpiły największe gwiazdy muzyki rozrywkowej (m.in. Michael Jackson, Stevie Wonder, Dionne Warwick, Bruce Springsteen, Kenny Rodgers). Wtedy też wykonano hit “We Are The World“.

Cesarz – mesjasz

* W 1930 r. cesarzem Etiopii został gubernator prowincji Harer, Haile Selassie (1892-1975). Przed koronacją nazywał się Tafari Makonnen Woldemiael, ale znany był jako Ras Tafari Makonnen (ras = książę). Od jego imienia w latach 30. XX wieku na Jamajce nazwano rastafarianizm. Obecnie na świecie jest kilkaset tysięcy rastafarian wierzących, że Haile Selassie, to zapowiadany w Biblii mesjasz.

Haile Selassie Etiopia ciekawostki o Etiopii
Cesarz Etiopii Haile Selassie, religijny guru rastafarian. Etiopia ciekawostki

Życie codzienne w Etiopii

* W Etiopii można kierować samochodem pod wpływem alkoholu. Zapinanie pasów bezpieczeństwa, to ujma na honorze kierowcy. Te dwa fakty powodują, że wiele wypadków na drogach kończy się tu tragicznie.

* Co jedzą w Etiopii? Pieczywo na zakwasie chlebowym czyli indżera, (przypominające naleśniki), podawane z sosem. Tedż – to domowy trunek przypominający miód pitny lub wino. Warto napić się soków owocowych lub przecierów, szczególnie ten z mango.

indżera injera Etiopia ciekawostki o Etiopii
Indżera – potrawa popularna  Etiopii. Foto: Richard from kansas city, united states / cc-by-sa-2.0

* Dlaczego w Etiopii nie lubią bliźniaków? Bo wierzą tu, że przenoszą złe duchy oraz pecha.

Kobiety w Etiopii

* Mieszkanki Etiopii i Somalii uważane są za najpiękniejsze kobiety Afryki.

* Dlaczego kobiety z niektórych plemion żyjących w Etiopii noszą okrągły dysk, wpięty w wargę? Wtedy uznawane jest za piękności.

plemię Mursi kobiety Etiopia ciekawostki o Etiopii kultura ludność
Kobiety z plemienia Mursi. Im większy talerzyk – tym piękniejsza. Ciekawostki o Etiopii

* Plagą w Etiopii jest okaleczanie żeńskich narządów kobiet (klitoridektomia), co czasem prowadzi do zakażeń i śmierci. Kobiece obrzezanie dotyczy ponad 80% Etiopek.

* Do niektórych świątyń Etiopii kobiety nie mają prawa wejść.

Etiopia ciekawostki

* Pierwszy złoty medal dla afrykańskiego na igrzyskach olimpijskich zdobył Etiopczyk Abebe Bikila (1932-1973). Na metę przybiegł boso.

* Podobno kawę odkrył dla świata etiopski pasterz kóz Kaldi. Zauważył, że kozy po zjedzeniu owoców kawowca radośnie podskakują. Było to w regionie Kaffa i to właśnie od tego słowa pochodzi słowo coffe (kawa). W Etiopii produkuje są różne gatunki kawy, jednak jest zbyt droga dla Etiopczyków, więc trafia na eksport.

Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje
Czy tak mieszka i ubiera się część mieszkańców tego kraju? Ciekawostki o Etiopii

* Podobno osły i wielbłądy najpierw udomowiono w Etiopii.

* W kalendarzu Etiopii jest nie 12, ale 13 miesięcy. Każdy z 12 miesięcy ma 30 dni, a kilka pozostałych dni tworzy miesiąc trzynasty.

* Miasto Dallol w Etiopii w latach 1960-66 było najcieplejszym miejscem świata. Średnia temperatura wynosiła tu 35 stopni Celsjusza.

bazar targ Etiopia atrakcje ciekawostki
Etiopia, bazar w Mekele. foto: Bernard Gagnon, Wikimedia / cc-by-sa-3.0

Porty lotnicze w Etiopii

Aksum
Arba Myncz
Asosa
Auasa
Baco
Bahyr Dar
Beica
Debre Markos
Debre Tabor
Dembidolo
Dire Daua
Dżidżiga
Dżimma
Gambela
Goba
Gode

Etiopia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zwierzętach Afryki
> Wyspa Mauritius
> Baobab – afrykańskie drzewo bogów

Nagroda Nobla ciekawostki Alfred Nobel Poprzedni post Niezwykłe ciekawostki o Nagrodzie Nobla
kret ciekawostki o kretach krety Następny post 32 niesamowite fakty o kretach. Musisz je poznać!