Fajerwerki (sztuczne ognie) – ciekawostki

fajerwerki ciekawostki

Fajerwerki ciekawostki i niezwykłe informacje o fajerwerkach. Sztuczne ognie

1) Każdy z nas widział na własne oczy lub co najmniej w telewizji, pokaz fajerwerków, znanych też jako sztuczne ognie. Na całym świecie jest ich najwięcej w okolicach Sylwestra. Oto zestaw ciekawostek na temat sztucznych ogni.

Kiedy powstały sztuczne ognie?

2) Kiedy po raz pierwszy człowiek zobaczył fajerwerki? Około 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han w Chinach istniała legenda o potworze imieniem Nian. W dniu Nowego Roku pojawiał się, aby zjeść wszystko, co żyje i zniszczyć każdy dom w chińskich wioskach. Na szczęście mieszkańcy odkryli, że spalenie suchego bambusa i towarzyszące mu odgłosy odstrasza potwora. Ten sposób okazał się też dobry na odstraszanie złych mocy.

Shanznen Chiny fajerwerki ciekawostki
Chińskie miasto Shanznen oświetlone fajerwerkami

3) W Chinach, w czasach Dynastii Południowych i Północnych, sztuczne ognie zaczęto wykorzystywać również podczas modlitw o pomyślność i szczęście. Potem wykorzystywano je także w celach militarnych.

Fajerwerki i chiński Nowy Rok

4) Fajerwerki stały się też tradycją podczas chińskiego Nowego Roku. Odpalanie fajerwerków w okresie noworocznym trwa w Chinach do dziś. Najpierw używano rac zawierających używany w Europie dymny proch strzelniczy, obecnie używa się zaawansowanych rozwiązań, aby pokazy fajerwerków były bardziej widowiskowe. Najbardziej spektakularne pokazy fajerwerków noworocznych z okazji chińskiego Nowego Roku odbywają się w Hongkongu.

Patronas Towers Kuala Lumpur Malezja fajerwerki ciekawostki
Patronas Towers w Kuala Lumpur, stolicy Malezji i noc sylwestrowa

Fajerwerki i chińskie wesela

5) Fajerwerki odpalane są również podczas chińskich wesel. Po modlitwie i złożeniu wyrazów szacunku przodkom, uderza się w bębny i gongi oraz odpala fajerwerki. Są to długie sznury petard, czyli tzw. firecrackers. Te wszystkie odgłosy mają zapewnić błogosławieństwo Nieba i są symbolicznym początkiem wspólnej drogi przez resztę życia.

Azja fajerwerki ciekawostki
Gdzieś w Azji. Zgadnij gdzie. Fajerwerki ciekawostki

Fajerwerki w USA

6) W USA tradycja odpalania fajerwerków jest związana z Dniem Niepodległości, co roku obchodzonym 4 lipca. Prezydent John Adams (1735-1826) pragnął, aby rocznica niepodległości była naznaczona „bronią, ogniskami i iluminacjami”. Strzelano z armat i dział, jednak ponieważ nie było to bezpieczne, armatnie kule zastąpiono fajerwerkami.

Seul Korea Południowa fajerwerki ciekawostki
Fajerwerki nad Seulem, stolicą Korei Południowej

Fajerwerki w Kanadzie

7) W Montrealu (Kanada) od 1985 r. odbywa się międzynarodowy konkurs fajerwerków (L’International des Feux Loto-Québec).
To doroczne wydarzenie trwa przez tydzień i jest jedną z największych atrakcji miasta. Przybywają na nie najważniejsi przedstawiciele z fajerwerkowej branży, z różnych krajów świata. W czasie 30-minutowego spektaklu w niebo strzela około 6 tysięcy fajerwerków.

Erfurt Niemcy fajerwerki ciekawostki
Erfurt w Niemczach. Fajerwerki w sylwestrową noc

Fajerwerki w Niemczech

8) W Niemczech fajerwerki towarzyszą licznym wydarzeniom już od wczesnego baroku. Obecnie oprócz nocy sylwestrowej, pokazy pirotechniczne mają miejsce m. in. na festiwalach w Hanowerze, Poczdamie, na zamku w Heidelbergu i podczas Pyronale w Berlinie, budząc podziw wśród tysięcy widzów.

Najwięcej ludzi odwiedza wydarzenie o nazwie Rhein in Flammen (Ren w płomieniach). Po raz pierwszy fajerwerki puszczano tu w 1756 r., aby uhonorować wybór nowego księcia-elektora Trewiru Johanna Phillipa von Walderdorffa.

Budapeszt Węgry parlament fajerwerki ciekawostki
Budapeszt, Węgry. Parlament węgierski i fajerwerki

Fajerwerki w Brazylii

9) Najbardziej spektakularne widowisko w nocy sylwestrowej, to sylwester w Rio de Janeiro, w Brazylii. Na plaży Copacabana, co roku zbiera się około dwóch milionów ludzi, z czego połowa to turyści. Wśród atrakcji sylwestrowej nocy i powitania nowego roku, jest wspaniały pokaz fajerwerków.

Fajerwerki w Polsce

10) Największy konkurs fajerwerków w Polsce, to festiwal Pyromagic odbywający się w Szczecinie. Na festiwal odbywający się podczas wakacji przybywają ekipy z różnych krajów.

Fajerwerki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o karnawale
> Przysłowia o zimie
> Ciekawostki o szampanie