Fascynujące ciekawostki o Finlandii
Z czego słynie Finlandia ciekawostki i najważniejsze informacje o Finlandii, które powinieneś znać. Historia, geografia, kultura
Finlandia – informacje
1) Republika Finlandii (Suomen tasavalta), lub po prostu: Finlandia (Suomi), to państwo w Europie Północnej, mający dostęp do Morza Bałtyckiego. To jedno z państw skandynawskich. Graniczy z Rosją (1313 km granicy), Szwecją, i Norwegią.
2) W Finlandii mieszka 5,5 miliona ludzi. Większość z nich, to protestanci.
3) Językami urzędowymi są: język fiński i szwedzki. Dla ponad 90% ludności fiński, to język ojczysty.
4) Głową państwa jest prezydent wybierany co 6 lat (na maksymalnie dwie kadencje). Parlament (Eduskunta) liczy 200 posłów, wybieranych co 4 lata.
5) Administracyjnie Finlandia podzielona jest na 19 regionów, te są podzielone na 70 regionów, które z kolei są podzielone na 320 gmin.
6) Walutą Finlandii obecnie jest Euro. Do 2002 r. była to marka fińska.
Finlandia ciekawostki z historii
7) Po raz pierwszy na mapie Europy Finlandia znalazła się w 1593 r. Była to mapa Niemca Hartmanna Schedla: „Liber Chronicarum”.
8) W 1642 r. po raz pierwszy wydrukowano biblię po fińsku.
9) W 1696 r. tereny Finlandii nawiedziła klęska głodu. Zamarła 1/3 mieszkańców.
10) W 1747 roku w pobliżu Helsinek Szwedzi rozpoczęli budowę fortyfikacji Sveaborg (Zamek Szwecji). Późniejsza nazwa: Suomenlinna (Zamek Finlandii).
11) W 1809 r. Szwecja przegrała z Rosją wojnę o Finlandię. Na 110 lat Finlandia stała się Wielkim Księstwem Fińskim – autonomicznym księstwem połączonym unią z Imperium Rosyjskim. Faktycznie znalazła się pod panowaniem Rosji.
12) W 1848 r. miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie fińskiego hymnu narodowego – Maamme (Nasz Ląd).
13) Największa fala emigracji z Finlandii miała miejsce w 1902 roku. Do Stanów Zjednoczonych i Kanady wyjechało 23 tys. Finów.
14) 1932 Finlandia i ZSRR podpisały pakt o nieagresji. Siedem lat później (1939-1940) armia ZSRR napadła na Finlandią (wojna zimowa). Finlandia straciła część swego terytorium. W 1941 Finlandia po bombardowaniach lotnictwa ZSRR, wznowiła walki, ze wsparciem Niemców (tzw. wojna kontynuacyjna). W 1944 roku odzyskała tereny stracone w 1940 roku. Musiała jednak płacić Rosji odszkodowania wojenne i na 50 lat udostępnić ZSRR port na półwyspie Porkkala (Zatoka Fińska). Flota ZSRR opuściła bazę wcześniej, w 1956 roku. W kolejnych latach ZSRR chciało wpływać na władzę i politykę Finlandii.
Finlandia ciekawostki
15) W 1952 roku w Helsinkach odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.
16) Wśród turystów najczęściej odwiedzających Finlandię są Rosjanie.
17) Tory kolejowe w Finlandii są dostosowane do pociągów mających o 4 mm szerszy rozstaw kół niż pociągi rosyjskie. Dla rosyjskich nie jest to jednak przeszkoda techniczna i mogą po nich jeździć.
18) Port lotniczy Helsinki-Vantaa, to największe lotnisko w Finlandii. Drugim co do wielkości lotniskiem kraju jest Port lotniczy Oulu (Oulun lentoasema).
19) Finlandia ma dobre połączenia promowe z Estonią, Szwecją, Niemcami i Polską.
20) Narodowy sport Finlandii? Pesäpallo, gra zespołowa zbliżona zasadami do amerykańskiego baseballu.
Muminki są z Finlandii
21) Muminki autorstwa Tove Jansson (1914-2001), to najpopularniejsze postacie fińskiej literatury dziecięcej. Znane są też w wielu innych krajach świata (przetłumaczono je na ponad 30 języków). Pierwsza powieść o Muminkach “Małe trolle i duża powódź” ukazała się w 1945 roku. Dwa lata później w prasie zaczęto druk komiksu z Muminkami.
Muzeum Muminków mieści się w fińskim mieście Tampere, a w Naantali jest park rozrywki „Dolina Muminków”. Muminki trafiły też do filmów rysunkowych i fabularnych, do teatru, radia oraz komiksów.
Finlandia – geografia i przyroda
22) Na Pojezierzu Fińskim jest blisko 55 tys. jezior, które zajmują łącznie 18,8 tys. km². W całej Finlandii jezior jest ok. 190 tysięcy.
23) Najdłuższa rzeka Finlandii, to Kemijoki (550 km), największe jezioro: Saimaa (1377 km² powierzchni).
24) 69% powierzchni Finlandii zajmują lasy.
25) Najwyższy szczyt Finlandii? Góra Haltiatunturi lub Halti (Háldičohkka). Góra leży w Górach Skandynawskich, w dystrykcie Enontekiö. Tak naprawdę góra ma 1365 m wysokości, ale jej szczyt znajduje się nieco dalej, na terenie Norwegii.
26) Laponia, to kraina położona na północy Półwyspu Skandynawskiego i północy Półwyspu Kolskiego. Leży na terenie 4 państw: Finlandii, Szwecji, Norwegii i Rosji. Zajmuje obszar ok. 380 tys. km². Głównymi ośrodkami miejskimi Laponii są: Murmańsk (Rosja), Kiruna (Szwecja), Kautokeino (Norwegia) oraz Inari i Rovaniemi (Finlandia). Rdzennymi mieszkańcami Laponii są Saamowie. Laponia jest uważana za siedzibę św. Mikołaja.
27) Na terenie Finlandii można obserwować zjawisko zorzy polarnej.
Helsinki – stolica Finlandii
28) Największe miasta Finlandii pod względem liczby mieszkańców, to: Helsinki (stolica), Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku, Jyväskylä, Lahti i Kuopio.
29) W latach 1967-1971 zbudowano w Helsinkach (w dzielnicy Töölö) budynek wielofunkcyjny Finlandia Talo (Dom Finlandia). Jest tu sala koncertowa na 1700 osób, centrum konferencyjne, siedziba Filharmonii Helsińskiej i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia.
> Ciekawostki o Helsinkach
Finlandia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Estonia
> Kopenhaga
> Kronborg, Dania