
Finlandia ciekawostki i najważniejsze informacje o Finlandii, które powinieneś znać. Historia, geografia, kultura
Finlandia – informacje
1) Republika Finlandii (Suomen tasavalta), lub po prostu: Finlandia (Suomi), to państwo w Europie Północnej, mający dostęp do Morza Bałtyckiego. To jedno z państw skandynawskich. Graniczy z Rosją (1313 km granicy), Szwecją, i Norwegią.
2) W Finlandii mieszka 5,5 miliona ludzi. Większość z nich, to protestanci.
3) Językami urzędowymi są: język fiński i szwedzki. Dla ponad 90% ludności fiński, to język ojczysty.
4) Głową państwa jest prezydent wybierany co 6 lat (na maksymalnie dwie kadencje). Parlament (Eduskunta) liczy 200 posłów, wybieranych co 4 lata.
5) Administracyjnie Finlandia podzielona jest na 19 regionów, te są podzielone na 70 regionów, które z kolei są podzielone na 320 gmin.
6) Walutą Finlandii obecnie jest Euro. Do 2002 r. była to marka fińska.

Ciekawostki z historii Finlandii
7) Po raz pierwszy na mapie Europy Finlandia znalazła się w 1593 r. Była to mapa Niemca Hartmanna Schedla: „Liber Chronicarum”.
8) W 1642 r. po raz pierwszy wydrukowano biblię po fińsku.
9) W 1696 r. tereny Finlandii nawiedziła klęska głodu. Zamarła 1/3 mieszkańców.
10) W 1747 roku w pobliżu Helsinek Szwedzi rozpoczęli budowę fortyfikacji Sveaborg (Zamek Szwecji). Późniejsza nazwa: Suomenlinna (Zamek Finlandii).
11) W 1809 r. Szwecja przegrała z Rosją wojnę o Finlandię. Na 110 lat Finlandia stała się Wielkim Księstwem Fińskim – autonomicznym księstwem połączonym unią z Imperium Rosyjskim. Faktycznie znalazła się pod panowaniem Rosji.

12) W 1848 r. miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie fińskiego hymnu narodowego – Maamme (Nasz Ląd).
13) Największa fala emigracji z Finlandii miała miejsce w 1902 roku. Do Stanów Zjednoczonych i Kanady wyjechało 23 tys. Finów.
14) 1932 Finlandia i ZSRR podpisały pakt o nieagresji. Siedem lat później (1939-1940) armia ZSRR napadła na Finlandią (wojna zimowa). Finlandia straciła część swego terytorium. W 1941 Finlandia po bombardowaniach lotnictwa ZSRR, wznowiła walki, ze wsparciem Niemców (tzw. wojna kontynuacyjna). W 1944 roku odzyskała tereny stracone w 1940 roku. Musiała jednak płacić Rosji odszkodowania wojenne i na 50 lat udostępnić ZSRR port na półwyspie Porkkala (Zatoka Fińska). Flota ZSRR opuściła bazę wcześniej, w 1956 roku. W kolejnych latach ZSRR chciało wpływać na władzę i politykę Finlandii.

Finlandia ciekawostki
15) W 1952 roku w Helsinkach odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.
16) Wśród turystów najczęściej odwiedzających Finlandię są Rosjanie.
17) Tory kolejowe w Finlandii są dostosowane do pociągów mających o 4 mm szerszy rozstaw kół niż pociągi rosyjskie. Dla rosyjskich nie jest to jednak przeszkoda techniczna i mogą po nich jeździć.

18) Port lotniczy Helsinki-Vantaa, to największe lotnisko w Finlandii. Drugim co do wielkości lotniskiem kraju jest Port lotniczy Oulu (Oulun lentoasema).
19) Finlandia ma dobre połączenia promowe z Estonią, Szwecją, Niemcami i Polską.
20) Narodowy sport Finlandii? Pesäpallo, gra zespołowa zbliżona zasadami do amerykańskiego baseballu.

Muminki są z Finlandii
21) Muminki autorstwa Tove Jansson (1914-2001), to najpopularniejsze postacie fińskiej literatury dziecięcej. Znane są też w wielu innych krajach świata (przetłumaczono je na ponad 30 języków). Pierwsza powieść o Muminkach „Małe trolle i duża powódź” ukazała się w 1945 roku. Dwa lata później w prasie zaczęto druk komiksu z Muminkami.
Muzeum Muminków mieści się w fińskim mieście Tampere, a w Naantali jest park rozrywki „Dolina Muminków”. Muminki trafiły też do filmów rysunkowych i fabularnych, do teatru, radia oraz komiksów.

Finlandia – geografia i przyroda
22) Na Pojezierzu Fińskim jest blisko 55 tys. jezior, które zajmują łącznie 18,8 tys. km². W całej Finlandii jezior jest ok. 190 tysięcy.
23) Najdłuższa rzeka Finlandii, to Kemijoki (550 km), największe jezioro: Saimaa (1377 km² powierzchni).
24) 69% powierzchni Finlandii zajmują lasy.
25) Najwyższy szczyt Finlandii? Góra Haltiatunturi lub Halti (Háldičohkka). Góra leży w Górach Skandynawskich, w dystrykcie Enontekiö. Tak naprawdę góra ma 1365 m wysokości, ale jej szczyt znajduje się nieco dalej, na terenie Norwegii.
26) Laponia, to kraina położona na północy Półwyspu Skandynawskiego i północy Półwyspu Kolskiego. Leży na terenie 4 państw: Finlandii, Szwecji, Norwegii i Rosji. Zajmuje obszar ok. 380 tys. km². Głównymi ośrodkami miejskimi Laponii są: Murmańsk (Rosja), Kiruna (Szwecja), Kautokeino (Norwegia) oraz Inari i Rovaniemi (Finlandia). Rdzennymi mieszkańcami Laponii są Saamowie. Laponia jest uważana za siedzibę św. Mikołaja.
27) Na terenie Finlandii można obserwować zjawisko zorzy polarnej.

Helsinki, stolica Finlandii
28) Największe miasta Finlandii pod względem liczby mieszkańców, to: Helsinki (stolica), Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku, Jyväskylä, Lahti i Kuopio.
29) W latach 1967-1971 zbudowano w Helsinkach (w dzielnicy Töölö) budynek wielofunkcyjny Finlandia Talo (Dom Finlandia). Jest tu sala koncertowa na 1700 osób, centrum konferencyjne, siedziba Filharmonii Helsińskiej i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia.
> Ciekawostki o Helsinkach
Finlandia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Estonia
> Kopenhaga
> Kronborg, Dania