Finlandia lotniska porty lotnicze ciekawostki

Finlandia – porty lotnicze

Czas czytania:5 minut/y, 39 sekund/y

Jeśli z Polski do Finlandii, to oczywiście samolotem. Polacy najczęściej latają do stolicy kraju, Helsinek, gdzie jest lotnisko międzynarodowe. Jednak nie jest to jedyne miejsce tego kraju, do którego można dotrzeć drogą lotniczą. Lotnisk jest więcej, a niektóre położone są daleko, na północy. Co ciekawe, szereg z nich otwarto na krótko przez II wojną światową. Finlandia – ciekawostki o lotniskach

Port lotniczy Helsinki-Vantaa (HEL)

Helsinki-Vantaan lentoasema / Helsingfors-Vanda flygplats / Helsinki-Vantaa International Airport, to najbardziej ruchliwe, międzynarodowe lotnisko Finlandii. Także jeden z głównych portów lotniczych krajów nordyckich. Znajduje się na południu Finlandii, w mieście Vantaa (200 tys. mieszkańców), 15 km na północ od centrum Helsinek.

Helsinki Vantaa Finlandia lotniska porty lotnicze
Port lotniczy Helsinki Vantaa, Finlandia. Foto: Tiia Monto / cc-by-sa 4.0

Port lotniczy Helsinki-Malmi (HEM)

Helsinki-Malmin lentoasema / Helsingfors-Malm flygplats / Helsinki-Malmi Airport – to lotnisko położone 10 km na północny wschód od centrum Helsinek, w dzielnicy Malmi. Jego budowę ukończono w 1936 roku, a już na etapie projektowania założono, że to będzie lotnisko międzynarodowe. Do 1952 r. Helsinki-Malmi było głównym lotniskiem Finlandii (z wyjątkiem lat 1944-1946).

Helsinki Malmi Finlandia lotniska porty lotnicze
Lotnisko Helsinki-Malmi. Foto: Zache / cc-by-sa 4.0

Port lotniczy Enontekiö (ENF)

Enontekiön lentoasema / Enontekis flygplats / Enontekiö Airport, to jeden z najdalej na północ wysuniętych portów lotniczych w Finlandii. Działa od 1980 roku, od 1992 r. pas startowy ma 2 tys. metrów długości. Lotnisko położone 7 km na zachód od wsi Hetta (ponad pół tys. mieszkańców), w gminie Enontekiö. To najwyżej położone lotnisko w Finlandii, znajduje się na wysokości 306 m. nad poziomem morza.

Anontekio Enontekion Finlandia lotniska porty lotnicze
Anontekio Airport. Foto: junafani / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Hyvinkää (HYV)

Hyvinkään lentokenttä / Hyvinkää Airfield znajduje się na południu Finlandii, w mieście Hyvinkää (50 tys. ludności), ok. 60 km na północ od Helsinek. Budowę lotnisko ukończono w 1940 r., a pierwszym samolotem był Bristol Blenheim, który wylądował na niedokończonym jeszcze pasie. Lotnisko odegrało dosyć ważną rolę podczas II wojny światowej. Przez pewien czas po wojnie było najważniejszym lotniskiem Finlandii. Z czterech pasów używanych podczas wojny, obecnie wykorzystywane są dwa.

Port lotniczy Ivalo (IVL)

Ivalon lentoasema / Ivalo Airport otwarto w 1943 roku. To najdalej na północ wysunięte lotnisko Finlandii. Znajduje się w gminie Inari, 11 km na południowy wschód od Ivalo (4 tys. mieszkańców).

Ivalo Finlandia lotniska porty lotnicze
Ivalo Airport, Finlandia. Foto: J-P Kärnä / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Kittilä (KTT)

Kittilän lentoasema / Kittilä Airport otwarto w 1983 roku i jest jednym z jednym z największych portów lotniczych północnej Finlandii. Lotnisko położone jest 5 km na północ od Kittilä (kilka tys. mieszkańców) i 15 km na południe od Levi (jednego z największych ośrodków narciarskich kraju).

Port lotniczy Joensuu (JOE)

Joensuun lentoasema / Joensuu Airport jest położony 11 km na północny zachód od centrum Joensuu. To ponad 70-tysięczne miasto w regionie Północnej Karelii (Finlandia Wschodnia).

Port lotniczy Jyväskylä (JYV)

Jyväskylän Lentoasema / Jyväskylä Airport znajduje się w Tikkakoski, 21 km na północ od centrum 150-tysięcznego miasta Jyväskylä. Lotnisko otwarto w 1939 roku.

Rovaniemi Finlandia lotniska porty lotnicze
Lotnisko Rovaniemi. Foto: J-P Kärnä / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Rovaniemi (RVN)

Rovaniemen lentoasema / Rovaniemi Airport otwarto w 1940 roku. Znajduje się w północnej Finlandii, 10 kilometrów na północ od centrum Rovaniemi (60 tys. mieszkańców). Podobno w tym mieście mieszka święty Mikołaj. Kto przed Bożym Narodzeniem nie ma ochoty wysłać do niego listu, może wsiąść w samolot i odwiedzić go osobiście. 😉

Kajaani Finlandia lotniska porty lotnicze
Kajaani Airport. Foto: Cecil / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Kajaani (KAJ)

Kajaanin lentoasema / Kajaani Airport zbudowano w 1957 roku. Znajduje się 8 km na północ od 40-tysięcznego miasta Kajaani.

Port lotniczy Kemi-Tornio (KEM)

Kemi-Tornion lentoasema / Kemi-Tornio Airport otwarto w 1939 roku. To jedno z najmniejszych lotnisk Finlandii. Znajduje się w miejscowości Lautiosaari, 18 km od ponad 20-tysięcznego miasta Tornio.

Port lotniczy Kokkola-Pietarsaari (KOK)

Kokkola-Pietarsaaren lentoasema / Kokkola-Pietarsaari Airport znajduje się w Kruunupyy (kilka tys. mieszkańców), 19 km na południe od miasta Kokkola (ok. 40 tys. mieszkańców) i 30 km na północny wschód od Jakobstad (20 tys. mieszkańców).

Port lotniczy Oulu (OUL)

Oulun lentoasema / Oulu Airport otwarto w 1953 roku. Lotnisko położone jest 15 km na południowy zachód od centrum 150-tysięcznego miasta Oulu (północna Finlandia). To jedno z najczęściej odwiedzanych lotnisk kraju.

Port lotniczy Kuopio (KUO)

Kuopion lentoasema / Kuopio Airport, to lotnisko cywilno-wojskowe położone 17 km na północ od centrum Kuopio (ponad 100 tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Wschodnia.

Kuusamo Finlandia lotniska porty lotnicze
Finlandia, lotnisko Kuusamo. Foto: BishkekRocks / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Kuusamo (KAO)

Kuusamon lentoasema / Kuusamo Airport otwarto w 1969 roku. Lotnisko jest położone 6 km na północny wschód od centrum Kuusamo (kilkanaście tys. mieszkańców).

Port lotniczy Lappeenranta (LPP)

Lappeenrannan lentoasema / Lappenranta Airport jest położony w Lappeenranta (70 tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Południowa.

Tampere Finlandia lotniska porty lotnicze
Finlandia. Port lotniczy Tampere Foto: Khaosaming / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Tampere-Pirkkala (TMP)

Tampere-Pirkkala lentoasema / Tammerfors-Birkala flygplats / Tampere-Pirkkala Airport otwarto w 1979 roku. Lotnisko jest położone 4 km na południe od miasta Pirkkala (20 tys. mieszkańców) i 15 km na południowy zachód od Tampere (230 tys. mieszkańców).

Port lotniczy Mariehamn (MHQ)

Maarianhaminan lentoasema / Mariehamns Flygplats znajduje się 3 km na północny zachód od centrum Mariehamn, na Wyspach Alandzkich.

Marienhamn Finlandia lotniska porty lotnicze
Finlandia. Port lotniczy Marienhamn

Port lotniczy Mikkeli (MKI)

Mikkelin lentoasema / Mikkeli Airport jest położony ok. 5 km na zachód od centrum miasta Mikkeli (ponad 50 tys. mieszkańców).

Port lotniczy Turku (TKU)

Turun lentoasema / Åbo flygstation / Turku Airport otwarto w 1956 roku. Lotnisko jest położone 8 km na północ od centrum Turku, w prowincji Finlandia Zachodnia. Ma dwa terminale, w tym jeden dla tanich linii lotniczych. Z lotniska do miasta można dojechać autobusem miejskim.

Port lotniczy Pori (POR)

Porin lentoasema / Pori Airport jest położony 2 km od Pori (80 tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Zachodnia.

Port lotniczy Savonlinna (SVL)

Savonlinnan lentoasema / Savonlinna Airport otwarto w 1973 roku. Lotnisko jest położone 15 km na północ od centrum miasta Savonlinna (ok. 40 tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Wschodnia.

Seinajoki Finlandia lotniska porty lotnicze
Seinajoki Airport. Foto: Otto Karikoski / cc-by-sa 3.0

Port lotniczy Seinäjoki (SJY)

Seinäjoen lentoasema / Seinäjoki Airport otwarto w 1976 roku. Lotnisko znajduje się 11 km na południe od Seinäjoki (60 tys. mieszkańców).

Port lotniczy Vaasa (VAA)

Vaasan lentoasema / Vasa flygplats / Vaasa Airport jest położony 9 km na południowy wschód od centrum miasta Vaasa (70 tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Zachodnia.

Port lotniczy Varkaus (VRK)

Varkauden lentoasema / Varkaus Airport znajduje się w Joroinen (kilka tys. mieszkańców), w prowincji Finlandia Wschodnia.

Lotniska wojskowe

Port lotniczy Jämsä (KEV) – Hallin lentoasema / Halli Airport – lotnisko położone 23 kilometry na zachód w 20-tysięcznego miasta Jämsä.

Port lotniczy Kauhava (KAU) – Kauhavan lentoasema / Kauhava Airport – jest położony 3 kilometry na północ od centrum kilkunastotysięcznego miasta Kauhava (Ostrobotnia Południowa).

Port lotniczy Kouvola (UTI) – Utin lentoasema / Utti Airport znajduje się 13 kilometrów na wschód od centrum miasta Kouvola.

Lotniska Finlandii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lotniska w Holandii
> Chorwacja – lotniska
> Lotniska w Portugalii

Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Pilzno (Plzeň), czeskie miasto. 25 ciekawostek
firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos Następny post Ciekawostki: Amazon i Jeff Bezos