Wesoły Wieżowiec we Florencji
Stanął przed słynnymi zabytkami: katedrą Santa Maria del Fiore i kościołem Santa Maria Novella
Prawie 400-tysieczna Florencja (Firenze) leży we włoskiej Toskanii, nad rzeką Arno. Jest stolicą Toskanii i prowincji Florencja. Miasto zostało założone przez Etrusków, potem zburzone i odbudowane przez Juliusza Cezara w roku 59 przed naszą erą, a później przechodziło wiele burzliwych dziejów. Kibice piłkarscy świetnie znają klub ACF Fiorentina, z siedzibą we Florencji. Polaków zainteresuje fakt, że w kościele San Marco jest pochowany Stanisław Poniatowski (1755-1833), bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
26 października 2013 r. do Florencji zawitał Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party). Stanął przed słynnymi zabytkami: gotycko-renesansową katedrą Santa Maria del Fiore (ma charakterystyczną, czerwoną kopułę) i stojącą obok smukłą, 75-metrową dzwonnicę (kampanilę) Giotta oraz przed dominikański kościół Santa Maria Novella, wybudowany w XIV wieku, którego wnętrze zdobione jest freskami, m.in. Domenico Ghirlandaio.
Wesoły Wieżowiec odwiedził Florencję, dzięki Massimo Presciutti (widzimy go na zdjeciach), mieszkającemu tu karykaturzyście i muzykowi. Na wieżowcowej mapie świata wieżowiec PDH we Florencji odnotowujemy na pozycji 174, a do Massimo wysyłamy legitymację Partii Dobrego Humoru!
Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec oraz Massimo Presciutti przed katedrą Santa Maria del Fiore (foto na samej górze) i kościołem Santa Maria Novella
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec