Czy fotobudka na wesele to dobry pomysł?

fotobudka fotobox gifbudka wesele atrakcje weselne

Fotobudka na wesele – najważniejsze informacje

Aby uatrakcyjnić weselny wieczór, można skorzystać z co najmniej kilku dodatkowych opcji. Fotobudka jest jedną z nich i cieszy się dużym powodzeniem. Ile kosztuje wynajem fotobudki, jakie są rodzaje fotobudek, a może alternatywa dla fotobudki?

Moda na fotobudki trwa od kilku dobrych lat i prędko nie minie. Wydzielone miejsce, gdzie podczas imprezy można się powygłupiać i zrobić pomysłowe zdjęcia, jest atrakcją lubianą zarówno przez dzieci i młodzież, jak i przez dorosłych. Co należy wiedzieć o fotobudkach, aby wybrać odpowiednią na planowane wesele?

Rodzaje fotobudek

Fotobudka klasyczna (funbudka)

Chyba najpopularniejszym typem fotobudki jest ten, który przypomina studio fotograficzne. Czasami jest nazywana funbudką. Spotkamy się też z nazwą: fotobudka klasyczna. Taka fotobudka ma wbudowaną ściankę lub zasłonę, dlatego goście mogą do woli powygłupiać się przy robieniu zdjęć, bez zdziwionych spojrzeń innych osób. Aparat fotograficzny umieszczony w fotobudce wykona serię zdjęć, które zostają po chwili wydrukowane.

Bez względu na rodzaj fotobudki, goście mają do dyspozycji szereg akcesoriów, takich jak: nakrycia głowy, diademy, korony, dymki z najczęściej dowcipnymi tekstami oraz inne rekwizyty, mające na celu stworzenie wyjątkowych zdjęć.

Fotobudka lustrzana

Przód fotobudki lustrzanej tworzy dotykowe lustro, które zapewnia animacje, wyświetla obraz i odbija postacie. Jest ona ustawiona naprzeciwko stelaża z tłem. Nagrany głos lektora informuje o kolejności wykonywania czynności. Czasem wgrane są też humorystyczne komentarze, aby w momencie wykonywania zdjęć, goście byli rzeczywiście rozbawieni, uśmiechając się od ucha do ucha. W fotobudce lustrzanej samodzielnie wybierzemy format zdjęcia, zazwyczaj dobierzemy też ramę lub emotikony, które potem znajdą się na wydruku naszych zdjęć.

W takiej fotobudce można powtórzyć nieudane zdjęcie. Jest ona niczym nie okryta, więc wszyscy mogą zobaczyć, jakie zdjęcia wykonujemy. Dla niektórych osób może to być krępująca sytuacja.

jakie ciasta na wesele rodzaje
Wesele, to nie tylko biesiadowanie i tańce. To przede wszystkim dobra zabawa

Greenbox (green screen)

Greenbox lub green screen, to mobilne studio fotograficzne z zielonym tłem. Taka fotobudka umożliwia robienie zdjęć w scenerii dopasowanej do każdego eventu lub wesela. Wirtualne krajobrazy są wysokiej jakości, a zdjęcia na tle egzotycznej plaży lub imprezy na Manhattanie wychodzą nad wyraz realistycznie. Użytkownicy przed zrobieniem zdjęcia wybierają dowolne tło, spośród dostępnych na ekranie fotobudki. Tu też mamy do dyspozycji różne akcesoria.

Możemy wynająć fotobudki w stylu retro. Najczęściej mają one drewnianą obudowę, w odróżnieniu od fotoluster. Istnieją też fotobudki kolorowe, które dają efekt barwnych cieni. Taka budka nosi nazwę tricolor. Są też gifbudki, których efektem jest ruchomy gif – do obejrzenia np. w komputerze, ale już nie do wydruku. Nie jest to więc dobra propozycja dla osób starszych. Są także videobudki.

jakie buty do ślubu weselne ciekawostki
Fotobudka na wesele – czy to dobra atrakcja weselna?

Ile kosztuje fotobudka na wesele?

Najmniej za fotobudkę zapłacimy w mniejszych miejscowościach. Tu ceny zaczynają się od 550 zł wzwyż, choć może teraz takie ceny nie są już aktualne? Przeważnie każda firma zajmująca się wypożyczaniem fotobudki ma w ofercie różne opcje, różniące się ceną. To klient decyduje, które wybrać.

Standardowa opcja zakłada nieograniczoną liczbę wykonanych zdjęć, w przeciągu 2 godzin. W ramach usługi mieści się również personalizacja zdjęć, zdjęcia w sepii, czarno-białe i w kolorze, a także dostęp do około 200-250 akcesoriów.

Wersja de luxe zakłada wykorzystanie fotobudki w większym wymiarze czasowym. Z fotobudki można korzystać na przykład przez 4-5 godzin.
Budka de luxe, to wydatek rzędu 900 – 1500 zł. Za każdą dodatkową godzinę zapłacimy w granicach 150-200 złotych. Wszystkie pozostałe opcje są podobne do innych fotobudek.

Wersja super różni się od podstawowej proponowanym zasięgiem dojazdu. W standardzie mamy zwykle zapewniony dojazd na odległość około 20 km. Niektóre firmy zapewniają darmowy dojazd na terenie miasta, w którym działają.

W wersji de luxe fotobudka przyjedzie na miejsce imprezy z miejscowości odległej o 50-60 km, a każdy kilometr ponad to, podlega dodatkowej opłacie. Generalnie właściciele fotobudek, z uwagi na koszt dojazdu powiększający standardową cenę, działają lokalnie i w niedużych odległościach od miejsca zamieszkania właściciela.

wesele atrakcje weselne pierwszy taniec
Na weselu wszyscy mają się dobrze bawić, dlatego zamawiane są dodatkowe atrakcje

Za dodatkową opłatą możemy zamówić fotoksiążkę ze zdjęciami gości weselnych z fotobudki.

Personalizacja zdjęć oznacza m.in., że możemy dobrać odpowiednie napisy do naszych fotografii. Branding, czyli oznaczanie fotobudki odpowiednim logo jest praktykowane podczas eventów firmowych.

Współpraca z właścicielem fotobudki

Na zamontowanie fotobudki potrzeba około godziny. Czas wynajmu fotobudki nie jest liczony od chwili przyjazdu ani momentu ustawienia fotobudki w miejscu docelowym. Zaczyna się o uzgodnionej godzinie, lub gdy pierwsza osoba z niej skorzysta.

Do ustawienia fotobudki potrzebne jest źródło zasilania o mocy 230 V (czyli tyle, co mamy zawsze w gniazdach z prądem) oraz powierzchnia ok. 4×2 metry lub trochę większa.

Alternatywa dla fotobudki

Fotobudka na wesele jest ciekawym pomysłem, ale nie jedyną tego typu atrakcją. Coraz częściej wynajmowani są na wesela karykaturzyści. Najlepiej, jeśli to karykaturzyści eventowi (jeśli nie znasz tego określenia, a jesteś ciekaw – znajdź w wyszukiwarce).

O ile niedoświadczony, powoli rysujący karykaturzysta (a więc i tani), może być uzupełnieniem fotobudki, pracując z nią równolegle, to zdarzają się karykaturzyści rysujący błyskawicznie. Nawet szybciej niż… pstrykanie zdjęć przez fotobudkę i tu można już mówić o alternatywie. Są drożsi niż zwykli karykaturzyści i najczęściej wynajmowani są (na eventy i wesela) zamiast fotobudki. Bo lepiej mieć jedną dobrej klasy atrakcję (szybki karykaturzysta w kilka godzin jest w stanie narysować wszystkich gości przeciętnego polskiego wesela), niż płacić za fotobudkę plus za karykaturzystę.

karykatury karykaturzysta na wesele event atrakcje
Fotobudka na wesele? A może alternatywna atrakcja: szybki karykaturzysta?

Wiele osób nie ma pojęcia na czym polega praca karykaturzysty eventowego i zastanawia się, czy to co robi, sprawdzi się jako weselna atrakcja. Niektórym wydaje się, że na weselu do karykaturzysty chętniej podchodzą osoby starsze (bo niekoniecznie lubią wygłupy z fotobudką). Innym – że to atrakcja głównie dla dzieci (bo oto na weselu nadarza się chwila, aby odpocząć od maluchów, bo będzie ich rysował karykaturzysta). Prawda jest taka, że z usług dobrego karykaturzysty chętnie korzystają prawie wszyscy. Tym bardziej, że nie muszą za jego pracę płacić, gdyż o to zadbała para młoda lub inni (rodzice, świadek), którzy za jego wynajęcie już zapłacili.

A może polaroid?

Jeśli nie zdecydujemy się na ustawienie fotobudki, możemy udostępnić dla gości weselnych polaroid. Zdjęcia z polaroidu mogą być niebanalną pamiątką. Chociaż polaroid wydaje się tańszą opcją niż fotobudka, należy wziąć pod uwagę zakup akcesoriów i (najczęściej też) samego aparatu. Dobry polaroid kosztuje około 500 zł. Te tańsze często robią kiepskie i malutkie zdjęcia, do tego nie każdy umie je obsługiwać, więc szybko mogą się zepsuć i po atrakcji.

polaroid atrakcje weselne zdjęcia fotograf
Polaroid na wesele – czy to ciekawa atrakcja weselna?

Fotobudka na wesele – podsumowanie

Dosyć często fotobudki można spotkać podczas targów ślubnych. Warto wówczas skorzystać wtedy z okazji i przekonać się samemu jak działają i ocenić, czy mogą sprawdzić się na własnym weselu.

Fotobudki można spotkać nie tylko na weselach, ale też różnego rodzaju imprezach firmowych, urodzinach, studniówkach i festynach organizowanych np. z okazji Dnia Dziecka. Fotobudka na stałe wpisała się też w kanon weselnych atrakcji. Dzięki nowoczesnym technologiom, umożliwia wykonywanie fajnych i niezapomnianych zdjęć. Stanowi też dużą atrakcję dla zgromadzonych gości weselnych, choć nie jest to atrakcja dla każdego. Coraz częściej można spotkać się też z opinią, że fotobudka nie jest już taką atrakcją, jak kiedyś. Czyżby się znudziła?

Fotobudka na wesele. Wasz weselny bywalec (c) z Sadurski.com
Na zdjęciach ilustrujących ten tekst nie ma gości weselnych i fotobudki. To zdjęcia prywatne i nie każdy ma ochotę udostępniać ich w sieci.

Zobacz też:
> Plan stołów weselnych – przykłady
> Opiekunka dzieci na weselu
> Stół wiejski na wesele