Fryderyk Chopin ciekawostki Szopen

Cała prawda o Fryderyku Chopinie

Czas czytania:3 minut/y, 9 sekund/y

Dementujemy oficjalną, wyidealizowaną biografię kompozytora. Oto nieznane fakty z jego życia, które winien poznać każdy Polak

Legenda mówi, że Fryderyk Chopin przyszedł na świat akurat w momencie, gdy jego ojciec Mikołaj grał na skrzypcach. Fakt, muzyka towarzyszyła mu od pierwszych chwil życia. Od tego czasu szczerze jej nienawidził, a to co potem robił jako muzyk i kompozytor, było wymuszone wojskowym drylem, wprowadzonym w domu przez jego ojca, sfrustrowanego uczestnika insurekcji kościuszkowskiej. Krótko mówiąc, Fryderyk czuł to, co młody Michael Jackson – ciągle karcony przez ambitnego ojca i zmuszany do gry na fortepianie, nie miał normalnego dzieciństwa. Zresztą to właśnie ojciec przez kilka dni ukrywał nowo narodzonego geniusza muzycznego w obórce. To dlatego nie wiadomo do dziś, czy Fryderyk przyszedł na świat 22 lutego czy 1 marca 1810.

Sfrustrowany nauczyciel muzyki

Nienawiść do muzyki objawiała się u Fryderyka Chopina szczególnie w okresie, gdy zarabiał jako nauczyciel muzyki. Gdy młodzi adepci gry na fortepianie fałszowali, z furią zrzucał klapę tego instrumentu, przytrzaskując nim dziecięce paluszki. Do dziś żyje podobno w Tybecie stwór z krzywo zrośniętymi palcami kończyn górnych, dostający nerwowych drgawek po usłyszeniu pierwszych taktów Poloneza es-moll opus 26.

Fryderyk Chopin, jako młodzian epoki romantyzmu, często pałętał się po okolicznych weseliskach. Kochał widok barwnych obrzędów ludowych, a na dożynkach zdarzało mu się golnąć więcej niż wypada. Jednak zawsze, jak to się mówi, trzymał fason. Koledzy śmiali się z jego fryzurki a la Zbyszek Wodecki, ale nie przejmował się tymi złośliwymi docinkami.

Hamamatsu Japonia Japan Fryderyk Chopin
Chopin odwiedził Hamamatsu w Japonii

Fryderyk, kobiety, miłość

Wychowywał się w towarzystwie trzech sióstr: Ludwiki, Izabelli i Emilii. Ich nieustanny harmider w domu w Żelazowej Woli, dosyć skutecznie obrzydził Fryderykowi kobiety. W okolicach Żelazowej Woli plotkowano nawet, że jest homoseksualistą. Do czasu. W wieku 25 lat, już po wyjeździe z ukochanej ojczyzny, zaręczył się z Marią Wodzińską. Niestety te zaręczyny zostały zerwane, z prozaicznego powodu. Podczas obiadu (do którego podała kurczaka), powiedziała, że Fryderyk ma małego członka.

To był dla niego prawdziwy cios. Rzucił się w wir mazurków, polonezów, nokturnów, walców, sonat i etiud. Nieustannie cierpiał, dlatego na wszystkich portretach które znamy, był mocno wychudzony i miał zapadnięte policzki. Dziś napisalibyśmy, że to anorektyk.

Na szczęście Fryderyk już w 3 lata po tak nagle zakończonej, nieszczęśliwej miłości, w 1838 roku poznaje 6 lat starszą od siebie George Sand. Niektórzy mówili, że to mężczyzna przebrany w kobiece łaszki (wystarczy obejrzeć jeden z ówczesnych portretów przedstawiających ją (jego?). Czy należy się dziwić, że w swoim dzienniku Sand napisała: “Żyłam wtedy jak w klasztornym celibacie”. A skoro nie było seksu – skończyła się miłość. Fryderyk zerwał z nią (nim?) definitywnie na 2 lata przed swą śmiercią i zapadł na gruźlicę, choć niektórzy twierdzili, że była to tylko powodująca bezpłodność mukowiscydoza.

Prawie spełniony muzyk

Przed śmiercią uprosił najbliższych, aby jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Merkurym i jakąś planetoidę. Dorzucił jeszcze prośby, aby kiedyś jego imieniem nazwano żaglowiec i drobnicowiec oraz Akademię Muzyczną oraz konkurs pianistyczny w Warszawie. I port lotniczy na Okęciu. I festiwale muzyki w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu, a jak się da, to także w Gandawie. Miał też nadzieję na pomnik w Łazienkach. I pomniki w Dusznikach, Wrocławiu, Singapurze, Szanghaju, Paryżu, Poznaniu, a jak się da, to także w Nowym Tomyślu oraz Tiranie. Na końcu zażartował, że chciałby aby rok 2010 był jego rokiem, czczonym na całej planecie oraz, że chciałby usłyszeć piosenkę “I like Chopin” w wykonaniu Gazebo. Chciał coś jeszcze powiedzieć o banknocie 5.000-złotowym, ale zbrakło sił.

Umarł jako szczęśliwy człowiek i spełniony artysta – wiedząc, że wszystkie te życzenia kiedyś się spełnią.

•  •  •
Biografię mistrza na nowo spisał: Szczepan Sadurski
Tekst na Sadurski.com od marca 2010

Przeczytaj też:
Mozart – ciekawostki i anegdoty
Rock ciekawostki, które musisz poznać
Beethoven – ciekawostki i anegdoty
Koleżanki George’a Michaela
Tu sikał Mozart
Sklonować Johna Lennona

Muppet Show Kermit Jim Henson ciekawostki kukiełki Poprzedni post Kermit zbyt śmieszny
knit grafitti yarnbombing Następny post Knit graffiti czyli yarnbombing