22 ciekawostki o Gabonie, państwie w Afryce
Gabon. Najważniejsze informacje i ciekawostki o afrykańskim kraju, Gabonie
Informacje o Gabonie
1) Gabon (Republika Gabońska), to kraj położony w środkowej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem. Mieszka tu ponad 2 miliony ludzi.
2) Nazwa Gabon pochodzi od Rio de Gaboa, rzeki którą odkryli przybyli tu w 1485 roku. Pio de Gaboa w języku portugalskim, to “rzeka schronienia”.
3) Niemal całą powierzchnię Gabonu porastają lasy równikowe. Pora deszczowa trwa tutaj od października do maja.
4) Walutą Gabonu jest środkowoafrykański frank (CFA). Nie jest to silna waluta, a największym banknotem w obiegu jest 10 tysięcy franków CFA.
5) Gospodarka Gabonu, to rolnictwo i przemysł, w dużej mierze przemysł wydobywczy (wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej, także uranu i manganu. Uprawiane są takie rośliny, jak: jams, maniok, taro, kukurydza, trzcina cukrowa, kawa, kakao i palma oleista.
6) Wielu mieszkańców Gabonu, to katolicy. W XIX wieku przybyli tu Francuzi. Założyli misję katolicką, w 1889 r. Gabon włączyli do Konga Francuskiego, a w 1910 r. do Francuskiej Afryki Równikowej. W 1960 roku Gabon uniezależnił się od Francji.
7) 600-tysięczne miasto Libreville jest stolicą Gabonu. Jest tu niewielkie muzeum etnograficzne, w którym można obejrzeć maski i tradycyjne kostiumy tego kraju. Większość napisów jest w języku francuskim, gdyż językiem urzędowym Gabonu jest francuski.
Ciekawostki o Gabonie
8) Gabon nie może poszczycić się dobrą infrastrukturą dróg. Miejscowa ludność najchętniej korzysta z (jedynej) linii kolejowej – Kolei Transgabońskiej (linia długości 649 km, powstała w latach 70. XX wieku) lub rowerów.
9) Gabon słynie m.in. z masek. Każda grupa etniczna na swoje maski i mieszkańcy zakładają je na twarze przy szczególnych okazjach (m.in. ślub i pogrzeb).
10) Pierwszy medal olimpijski dla Gabonu zdobył w 2012 r. zawodnik taekwondo. Najpopularniejszym sportem jest tu piłka nożna.
11) Turystyka w Gabonie stoi na niskim poziomie. Z atrakcji turystycznych warto wymienić wodospady na rzece Ogowe i Góry Kryształowe.
12) W Gabonie jest 11 lotnisk o twardej nawierzchni, w tym trzy międzynarodowe porty lotnicze: Libreville, Port-Gentil i Franceville.
Gabon – geografia, przyroda, zwierzęta
13) Główna rzeka Gabonu, to Ogowe, która ma 1200 km długości. Wpada do Zatoki Gwinejskiej. Druga w kolejności jest rzeka Nyanga (600 km), a trzecia Komo (230 km).
14) W mieście Pointe Denis znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Gabonu. Plaża znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, w którym rosną drzewa mangrowe.
15) Również w Pointe Denis znajdują się gniazda żółwi skórzastych. Ich obserwację można prowadzić od grudnia do lutego.
16) W Gabonie jest 13 parków narodowych. Największym pod względem powierzchni jest Minkébé (7560 km²).
17) Sawanny Gabonu zamieszkują słonie, antylopy i bawoły. U wybrzeży pojawiają się orki i humbaki. W lagunach żyją hipopotamy i krokodyle.
Mieszkańcy Gabonu
18) Mieszkający w Gabonie pigmeje Baka żyją z turystyki. Turystom pokazują specjalnie wybudowaną osadę, ale na co dzień mieszkają w “zwykłej” wsi. Baka wyznają animizm i doskonale znają właściwości lecznicze roślin.
19) Pigmeje Baka byli przedmiotem badań naukowych. Okazało się, że ich mikrobiom różnił się od mikrobiomu ludzi zachodniej cywilizacji. Pierwotnie Baka nie byli zdolni do trawienia węglowodanów i leków. Obecnie, w miarę postępu, ich mikrobiom ewoluuje w kierunku zachodnim.
20) W Gabonie jedzą warzywa z mięsem i owoce morza. Potrawy okraszone są wyrazistym sosem na bazie orzeszków pinii i owoców akacji. Gabończycy zajadają się też suszonymi rybami, które są do kupienia na każdym targowisku.
21) Gabon zamieszkują ludy Bantu, głównie plemiona Fang. Fang są znani z wyrobu tzw. masek dobrobytu. Są one używane podczas rytualnych tańców, w trakcie których prosi się przodków o błogosławieństwo i dobrobyt. Wśród ich wyrobów znajdziemy też maski siły, przedstawiające głowy dzikich zwierząt.
22) Ludy Bantu wyparły w większości rdzennych mieszkańców Gabonu, Pigmejów. Ich exodus z lasów równikowych przyspiesza też wycinka drzew pod uprawy rolne i plantacje.
Gabon ciekawostki: (c) Sadurski.com