Najważniejsze fakty o garażach i ich historii

dom historia garaże ciekawostki o garażach garaż samochód

Ciekawostki o garażach. Pierwszy garaż na samochód. Budowa garażu i polskie przepisy, bramy garażowe

Co to jest garaż

1) Garaż, to miejsce postoju samochodów i innych pojazdów, jego dom. Lubią go nie tylko właściciele samochodów, ale też ubezpieczyciele. Garażowane samochody często mają wyższą cenę, a ich właściciele zniżki w ubezpieczeniu.

2) Często garaże wykorzystywane są do przechowywania różnych przedmiotów i urządzeń, na które nie ma miejsca w domu: rowery, opony, kosiarki, sprzęt ogrodowy. itp. W garażach niektórzy robią swój warsztat, niekoniecznie związany z motoryzacją.

Budowa garażu

3) Najczęściej garaże budowane są z cegieł. Ale są też garaże z blachy i innych materiałów.

4) W Polsce garaż można zbudować na działce o powierzchni 500 m². Wymagane jest zezwolenie urzędu oraz pozwolenie na budowę. Budowa garażu wolnostojącego nie wymaga zezwolenia.

5) Ważną rzeczą jest „zakotwiczenie” garażu czyli przymocowanie konstrukcji do podłoża (ziemi). Dodamy, że minimalne rozmiary garażu, to 2,3 x 5 metrów.

historia garaże ciekawostki o garażach garaż stary samochód
Historia garaży jest tak dawna, jak historia samochodu. Ciekawostki o garażach

Garaże ciekawostki z historii

6) Prawdopodobnie pierwszy garaż wybudowano w 1898 roku, w Anglii. Pomieszczenie na dwa samochody (daimlera i knitleya) przylegało do domu lekarza, miłośnika motoryzacji, W.W. Barratta. Miało kanały naprawcze oraz myjnię.

7) Pierwszy dom z garażami zbudowano w Chicago, w 1909 roku. Oczywiście dodatkowe pomieszczenie powiększyło cenę nieruchomości. Garaże miały też taką zaletę, że utrudniały kradzież auta.

8) W 1901 r. w Londynie zbudowano pierwszy garaż wielopoziomowy. Winda podnosiła nawet 3-tonową ciężarówką.

Ciekawostki o garażach

9) Słowa garaż zaczęto używać w Anglii od 1902 roku. Pochodzi od francuskiego słowa gager (parkowanie).

10) Popularną, głównie w USA, jest wyprzedaż garażowa. Za niskie ceny sprzedawane są przedmioty zalegające w garażach i na strychach.

11) W garażach zaczynało biznesową karierę wielu przedsiębiorców. Steve Jobs i Steve Wozniak w 1976 r. składali w garażu pierwsze komputery Apple.

12) W zależności od sposobu otwierania i konstrukcji, są różnego rodzaju bramy garażowe. Mogą być tradycyjne, dwuskrzydłowe, uchylne i segmentowe, rolowane oraz uchylne.

Ciekawostki o garażach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o parkingach
> Ciekawostki o benzynie
> Dowcip o kierowcy