Moda męska. Ciekawostki o krawatach i garniturach
Garnitury ciekawostki!
Kiedyś mężczyźni przywdziewali rajstopy na nogi oraz długie rozkloszowane okrycia na tułów. Potem pojawiły się bryczesy czyli spodnie wiązane pod kolanem. W XVIII wieku pojawił się zestaw: bryczesy, kamizelka i płaszcz. Ten trzyczęściowy zestaw przypominał późniejszy garnitur z kamizelką. Zresztą w XVIII wieku Francja była niekwestionowanym centrum światowej mody. To stąd moda rozprzestrzeniała się na cały świat
Garnitury ciekawostki: początek XX wieku
Wiek XX przyniósł wiele zmian w męskim wyglądzie i męskiej modzie. Panowie zaczęli o siebie dbać. Mieli przystrzyżone krótko włosy, a urodę podkreślał wąsik. Coraz większą uwagę przywiązywano do codziennego ubioru. Wcześniej noszono surdut (rodzaj marynarki długiej aż do kolan). W którymś momencie zaczął go wypierać sack coat czyli krótka marynarka oraz garnitur (lounge suit) – trzyczęściowy komplet, składający się z marynarki, kamizelki i spodni (początkowo koniecznie z tego samego materiału).
Spodnie sięgały do kostki i były wykończone mankietem, dzięki czemu materiał dobrze się układał. Kant spodni (koniecznie dobrze wyprasowany) podkreślał elegancki ubiór gentelmana początku XX wieku.
Przed I wojną światową surdutów już nie było. Panowie ubierali się elegancko, ale coraz bardziej swobodnie. Marynarki zapinano na 2 lub 3 guziki. Pojawiły się białe dodatki: muszka, getry, biały kwiat do butonierki. Coraz węższe spodnie pozwalały wyeksponować śnieżną biel skarpetek.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste
W 1920 roku niemal standardem stały się szerokie spodnie (oxford bags), a marynarki stały się szersze i wygodniejsze. Pojawiły się dwurzędowe kamizelki. Nakrycie głowy określało status majątkowy. Cylindry i homburgi nosiła arystokracja, mniej zamożni nosili fedory, meloniki i kapelusze typu trilby. Dla robotników zarezerwowane były kaszkiety i czapki kurierskie. A w wakacje noszono słomkowe kapelusze.
W latach 30-tych na modę zaczęły wywierać wpływ filmy wyświetlane w kinach. Każdy chciał wyglądać jak filmowa gwiazda, ikona stylu. Garnitury i marynarki były coraz wygodniejsze. Nogawki spodni znów uległy zwężeniu. Pojawił się zoot suit – wysoki stan spodni, szerokie nogawki mocno zwężające się ku dołowi oraz długa marynarka.
Męska moda po wojnie, do lat 60-ych
Po II wojnie światowej moda męska nadal ewaluowała. Coraz częściej chodzono w dwurzędowych marynarkach, z wyraźnie zaznaczoną linią ramion. W latach 50-ych pojawiły się kolorowe kamizelki i długie marynarki wykończone welwetem. Wraz z pojawieniem się jeansów garnitury uznano jako ubiór elegancki, który powinien być zakładany do pracy w biurze i przy oficjalnych okazjach. Pojawiły się marynarki w kratę, a na łokciach specjalne łaty. Pojawiły się też spodnie chino.
Lata 60-te, to okres Beatlesów i krótkich dopasowanych spodni. Pod marynarkę można już było zakładać sweter polo. Lata 70-te okres hippiesów “dzieci kwiatów”, to spodnie dzwony, szerokie kołnierze, żywe kolory i ogólny luz w męskim ubiorze. W sklepach pojawiły się gotowe garnitury, więc nie trzeba było specjalnie chodzić do krawca, który dotychczas szył wszystko na wymiar. Pierwsze gotowe garnitury wprowadziła do sklepów firma Brooks Brothers.
Kiedy pojawiły się pierwsze krawaty?
Pierwsze krawaty nosili żołnierze chorwaccy. Po zwycięstwie nad Turkami przedstawiciele Chorwatów zostali przedstawieni francuskiemu królowi Ludwikowi XIV (1643–1715). Król, który interesował się modą, zainteresował się tym dodatkiem. Kazał sobie uszyć krawat, którego nazwano “Royal cravatte”. Stąd moda na krawaty rozprzestrzeniła się do Anglii, a potem na cały świat.
Dlaczego dolnego guzika marynarki można nie zapinać?
Na początku XX wieku królem Anglii był Edward VII. Jak wszyscy eleganccy panowie, nosił garnitur. Ponieważ miał spory brzuch, aby dobrze prezentować się w marynarce, nie zapinał dolnego guzika. Ten zwyczaj szybko stał się obowiązującą modą, rozprzestrzenił się na całą Anglię, potem na kolonie brytyjskie i na cały świat.
Garnitur – zasady noszenia
– Czarny garnitur zarezerwowany jest tylko na wieczorne spotkanie. W ciągu dnia należy zakładać garnitury w innych kolorach.
– Marynarka z tyłu powinna sięgać do połowy pośladków, na pewno nie może być krótsza.
– Ostatni dolny guzik kamizelki można nie zapinać.
– Po czym poznać dobrze dopasowaną marynarkę? Między brzuchem a ciałem powinna bez przeszkód wsunąć się dłoń.
– Guziki marynarki dwurzędowej muszą być zapięte, a w marynarce jednorzędowej dolny guzik musi być rozpięty.
Garnitury ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Okulary ciekawostki
> Tatuaże ciekawostki