22 niesamowite ciekawostki o Gdańsku
Gdańsk ciekawostki i interesujące informacje o Gdańsku. Historia i współczesność Gdańska, zabytki, atrakcje. Z czego słynie to miasto?
Gdańsk – informacje
1) Liczący obecnie blisko pół miliona mieszkańców Gdańsk, założono już w VII wieku (wtedy była tu osada), a prawa miejskie uzyskał w 1457 roku. Tym niemniej, Młode Miasto czyli część obecnego Gdańska, uzyskało prawa miejskie w 1380 roku.
2) Wszyscy znamy określenie Trójmiasto. To ośrodek miejski, w którego skład wchodzą trzy miasta: Gdynia, Sopot i największy w tej trójce – Gdańsk. Ten obszar metropolitalny jest zamieszkiwany przez ponad milion ludzi.
Gdańsk ciekawostki, które warto poznać
3) Legenda głosi, że jeżeli odwiedza się Gdańsk po raz pierwszy, powinno się pocałować Krzesztofa poniżej pleców. Kim jest Krzesztof? To Neptun ze słynnej fontanny stojącej na Długim Targu.
4) Zmumifikowana w bursztynie jaszczurka pochodząca sprzed 40 mln lat znajdująca się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, jest jedynym takim okazem w Polsce i jeden z dwóch na świecie.
5) Długi Targ nazywany jest ulicą zamożnych, ponieważ od najdawniejszych czasów zamieszkiwany był przez najbogatszych obywateli Gdańska.
6) W Gdańsku jest największe ZOO w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ok. 125 hektarów.
7) Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce znajduje się w Gdańsku, w dzielnicy Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża. Długość tego zbudowanego w PRL-u tzw. falowca wynosi 860 metrów.
8) NSZZ “Solidarność” – pierwsza w czasach komunistycznych niezależna organizacja związkowa, powstała w Gdańsku, w 1980 roku.
9) Nowoczesna architektura, pojemność, wygląd przypominający bursztyn, idealne dopasowanie do terenu – to wszystko powoduje, że PGE Arena Gdańsk jest przez wielu nazywany najpiękniejszym stadionem w Polsce.
10) Ulica Długa w Gdańsku wcale nie jest długa, bo ma 320 metrów. Ale ta uliczka na starym mieście jest bardzo urokliwa.
Gdańsk ciekawostki o zabytkach
11) Kościół Mariacki (Bazylika Mariacka) jest największym kościołem w Gdańsku i największą ceglaną świątynią na świecie. Wieża Bazyliki Mariackiej ma wysokość 82 metrów i jest do dziś najwyższym budynkiem w mieście. Już w 1243 r. stał w tym miejscu drewniany kościół.
12) Na skrzyżowaniu ulicy Lawendowej i Świętojańskiej stoi kamienica odchylona od pionu o pół metra. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji w latach 60. XX wieku, krzywa kamienica nie odchyla się od pionu jeszcze bardziej.
13) Katedra Oliwska stojąca w gdańskiej dzielnicy Oliwa, jest najdłuższym kościołem w Polsce. Ma 107 metrów długości.
Gdańsk ciekawostki z historii
14) Ponad półtora wieku Gdańsk i Pomorze należały do zakonu Krzyżaków. Zdobyli go w 1308 roku, a historycy zajęcie Gdańska nazywają “rzezią gdańską”. Co ciekawe, w 1307 r. miasto chcieli zdobyć Brandenburczycy. Polski król Łokietek nie mógł wysłać wojska, które pomoże oblężonemu miastu, wiec poprosił o pomoc Krzyżaków. Ci najpierw przepędzili wojska Brandenburczyków, a potem sami zdobyli Gdańsk i Pomorze.
15) W XIV wieku gdy Pomorzem Gdańskim zawładnął Zakon Krzyżacki, bursztyn stał się bardzo poszukiwanym i przynoszącym znaczne dochody surowcem. Za jego ukrywanie można było zostać skazanym na karę śmierci.
16) Gnomonik – tak nazywa się XVII-wieczny zegar słoneczny na południowej ścianie Żurawia Gdańskiego. Jest nieduży, więc wielu turystów go nie zauważa. Z zegarem wiąże się legenda o diable i pączkach.
17) Brama Żuraw Gdański, jeden z symboli miasta, to najstarszy dźwig średniowieczny w Europie. Został zbudowany w XV wieku (w latach 1442-1444), odbudowano go zniszczeniu podczas II wojny światowej. Ma 30 metrów wysokości, a jego wnętrze można zwiedzać, aby zobaczyć ekspozycję “Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta”.
18) W Gdańsku już w średniowieczu był port, a miasta było ważnym ośrodkiem handlowym. W pewnym momencie było tu aż 340 spichlerzy. Podczas ostatniej wojny część uległa zniszczeniu, niektóre odrestaurowano.
19) 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wystrzały z pancernika “Schleswig-Holstein” skierowane w stronę Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową. Westerplatte, to półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926–1939 był polska eksklawą znajdującą się wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska (Freie Stadt Danzig).
20) Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo 90% zabytkowego śródmieścia Gdańska.
Znani Gdańszczanie
21) Jan Heweliusz (1611-1687) pochodził z rodziny browarników. Po zdobyciu gruntownego wykształcenia w Europie, powrócił do Gdańska i ożenił się. Na dachach kamienic w centrum Gdańska zorganizował obserwatorium astronomiczne. Od roku 1641 prowadził tu obserwacje nieba, a ich wyniki opisał w napisanych przez siebie księgach.
22) Artur Schopenhauer (1788-1860), późniejszy znany niemiecki myśliciel, przyszedł na świat w domu przy ulicy Świętego Ducha 47, nieopodal Bazyliki Mariackiej. Kilka lat później wraz z rodziną przeniósł się do Hamburga. Kilkanaście lat życia spędził w Gdańsku Gabriel Fahrenheit (1686-1736), wynalazca termometru rtęciowego. Po śmierci rodziców w 1701 r. przeniósł się do Hagi w Holandii.
Gdańsk ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com