statek Sołdek Żuraw Gdański Gdańsk wyspa Ołowianka ciekawostki

Gdańsk. Wyspa Ołowianka – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 29 sekund/y

Wyspa Ołowianka ciekawostki i najważniejsze informacje o Ołowiance, wyspie w Gdańsku. Historia i co tu jest ciekawego

Ołowianka w Gdańsku

1) Ołowianka, to wyspa w Śródmieściu Gdańska. Położona jest na rzece Motławie i Kanale na Stępce.

2) Ołowianka swą nazwę zawdzięcza stojącym tu magazynom, w których trzymano ołów sprowadzany z Olkusza drogą wodną. Największy magazyn nazwano Dworem Ołowianym.

3) Obecnie wyspę łączą z lądem dwa mosty: Kazimierski (który kiedyś był mostem zwodzonym) i drugim, od ulicy Na Stępce, zbudowanym w 1916 roku jako most kolejowy. Pływa też prom pasażerski Motława.

Ołowianka ciekawostki z historii

6) Kiedyś Ołowianka nie była wyspą. Wiemy, że w latach 1343–1454 miejsce było własnością zakonu krzyżackiego. Ponieważ miała charakter strategiczny, Krzyżacy wybudowali tu budynki szafarza. Był to specjalista od handlu, a Krzyżacy mieli ich tylko kilku.

7) W 1454 Kazimierz IV Jagiellończyk podarował wyspę miastu Gdańsk i zaraz potem została włączona do granic administracyjnych miasta.

8) Wiadomo, że w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się 7 spichlerzy.

9) W latach 60. XIX wieku zbudowano przepompownię ścieków, która istnieje do dziś. Zbierała ścieki z całego Gdańska, które były odprowadzane w kierunku obecnej dzielnicy Stogi.

10) W latach 1896–1898 firma Siemens & Halske z Berlina na Ołowiance wybudowała kompleks elektrowni miejskiej. Zbudowano wtedy most kolejowy i koleją dostarczano tu węgiel do elektrowni. Potem elektrownię kilkukrotnie przebudowywano.

Narodowe Muzeum Morskie wyspa Ołowianka ciekawostki Gdańsk
Narodowe Muzeum Morskie. Ołowianka ciekawostki

Ołowianka ciekawostki. Dzień dzisiejszy wyspy

11) Kiedyś wschodnią część Ołowianki nazywano Ciesielnią. Znajdowały się tu zakłady cieśli oraz coś w rodzaju stoczni remontowej.

12) Na Ołowiance znajduje się siedziba Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (adres: Ołowianka 9-13), założonego w 1962 roku. Mieści się w trzech dawnych spichlerzach. Do 2013 r, muzeum nosiło nazwę: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Polska Filharmonia Bałtycka wyspa Ołowianka ciekawostki Gdańsk
Budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance

13) Na nabrzeżu Ołowianki stoi zacumowany statek muzeum SS Sołdek, długości 87 metrów. Ten statek handlowy, masowiec o napędzie parowym był pierwszym po II wojnie światowej statkiem zbudowanym wyłącznie w Polsce. Został wodowany w 1948 r., a zakończył służbę 30 grudnia 1980 roku. Odbył 1478 rejsów, przewiózł ponad 3,5 miliona ton towarów, zawijając do ponad 60 portów.

14) W budynkach dawnej Elektrociepłowni Ołowianka od 2005 r. mieści się Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. To neogotycko-modernistyczny budynek o powierzchni użytkowej 20 300 m².

15) W latach 2011–2012 teren przed wejściem do Centralnego Muzeum Morskiego utworzono placyk miejski.

apartamentowce Marina Gdańsk
Bardzo blisko Ołowianki jest Marina Gdańsk, gdzie cumują łodzie oraz stoją nowoczesne apartamentowce

16) Dawny Spichrz Królewski obecnie pełni rolę hotelu – mieści się tu Hotel Królewski.

17) Bursztynowa Promenada Gwiazd istnieje na Ołowiance od 2006 roku. Miejsce znajdujące się na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i upamiętnia wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i zagranicy. W specjalny słup wmurowane są odciski dłoni ponad stu artystów.

18) Na wyspie stoi też budynek z muru pruskiego. Zbudowano go przed II wojną światową i był siedzibą klubu wodnego.

Ołowianka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Sopocie
> Arkady Kubickiego w Warszawie

dowcipy o ludożercach humor ludożercy kawały kanibale Poprzedni post Dowcipy o ludożercach. Kanibale i mięsko
przebrania na Halloween dla dzieci Następny post Przebrania na Halloween dla dzieci