Gdańsk. Wyspa Ołowianka – ciekawostki
Wyspa Ołowianka ciekawostki i najważniejsze informacje o Ołowiance, wyspie w Gdańsku. Historia i co tu jest ciekawego
Ołowianka w Gdańsku
1) Ołowianka, to wyspa w Śródmieściu Gdańska. Położona jest na rzece Motławie i Kanale na Stępce.
2) Ołowianka swą nazwę zawdzięcza stojącym tu magazynom, w których trzymano ołów sprowadzany z Olkusza drogą wodną. Największy magazyn nazwano Dworem Ołowianym.
3) Obecnie wyspę łączą z lądem dwa mosty: Kazimierski (który kiedyś był mostem zwodzonym) i drugim, od ulicy Na Stępce, zbudowanym w 1916 roku jako most kolejowy. Pływa też prom pasażerski Motława.
Ołowianka ciekawostki z historii
6) Kiedyś Ołowianka nie była wyspą. Wiemy, że w latach 1343–1454 miejsce było własnością zakonu krzyżackiego. Ponieważ miała charakter strategiczny, Krzyżacy wybudowali tu budynki szafarza. Był to specjalista od handlu, a Krzyżacy mieli ich tylko kilku.
7) W 1454 Kazimierz IV Jagiellończyk podarował wyspę miastu Gdańsk i zaraz potem została włączona do granic administracyjnych miasta.
8) Wiadomo, że w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się 7 spichlerzy.
9) W latach 60. XIX wieku zbudowano przepompownię ścieków, która istnieje do dziś. Zbierała ścieki z całego Gdańska, które były odprowadzane w kierunku obecnej dzielnicy Stogi.
10) W latach 1896–1898 firma Siemens & Halske z Berlina na Ołowiance wybudowała kompleks elektrowni miejskiej. Zbudowano wtedy most kolejowy i koleją dostarczano tu węgiel do elektrowni. Potem elektrownię kilkukrotnie przebudowywano.
Ołowianka ciekawostki. Dzień dzisiejszy wyspy
11) Kiedyś wschodnią część Ołowianki nazywano Ciesielnią. Znajdowały się tu zakłady cieśli oraz coś w rodzaju stoczni remontowej.
12) Na Ołowiance znajduje się siedziba Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (adres: Ołowianka 9-13), założonego w 1962 roku. Mieści się w trzech dawnych spichlerzach. Do 2013 r, muzeum nosiło nazwę: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.
13) Na nabrzeżu Ołowianki stoi zacumowany statek muzeum SS Sołdek, długości 87 metrów. Ten statek handlowy, masowiec o napędzie parowym był pierwszym po II wojnie światowej statkiem zbudowanym wyłącznie w Polsce. Został wodowany w 1948 r., a zakończył służbę 30 grudnia 1980 roku. Odbył 1478 rejsów, przewiózł ponad 3,5 miliona ton towarów, zawijając do ponad 60 portów.
14) W budynkach dawnej Elektrociepłowni Ołowianka od 2005 r. mieści się Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. To neogotycko-modernistyczny budynek o powierzchni użytkowej 20 300 m².
15) W latach 2011–2012 teren przed wejściem do Centralnego Muzeum Morskiego utworzono placyk miejski.
16) Dawny Spichrz Królewski obecnie pełni rolę hotelu – mieści się tu Hotel Królewski.
17) Bursztynowa Promenada Gwiazd istnieje na Ołowiance od 2006 roku. Miejsce znajdujące się na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i upamiętnia wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i zagranicy. W specjalny słup wmurowane są odciski dłoni ponad stu artystów.
18) Na wyspie stoi też budynek z muru pruskiego. Zbudowano go przed II wojną światową i był siedzibą klubu wodnego.
Ołowianka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Sopocie
> Arkady Kubickiego w Warszawie