Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto

10 miejsc, które warto zobaczyć w Gdyni

Czas czytania:7 minut/y, 45 sekund/y

Gdynia ciekawostki, informacje, atrakcje. Podpowiedzi i pomysły na to, co zobaczyć podczas wizyty w Gdyni.

Informacje o Gdyni

* Położona nad Morzem Bałtyckim, mająca 250 tysięcy mieszkańców Gdynia, obok Gdańska i Sopotu, wchodzi w skład Trójmiasta.

* Gdynia prawa miejskie uzyskała w 1926 roku. Szybki rozwój gdyńskiego portu (powstał 6 lat wcześniej) sprawił, że zaledwie kilkanaście lat później, w 1939 roku, miasto miało już 127 tysięcy mieszkańców.

* Przez Gdynię przepływają rzeki: Kacza i Chylonka, a najwyższe wniesienie, to góra Donas (205 metrów nad poziomem morza).

* W Gdyni mają siedzibę konsulaty: Republiki Chile, Republiki Cypryjskiej, Finlandii, Królestwa Norwegii, Szwecji oraz Włoch.

statek Dar Pomorza Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Statek Dar Pomorza, z prawej Sea Towers. Gdynia ciekawostki

Co można zobaczyć w Gdyni – propozycje

1. Dar Pomorza

Statek Dar Pomorza wybudowano Hamburgu (Niemcy) w 1909 roku, a wycofano z użytku w 1982 roku. Jest to 3-masztowa fregata ze stali, mająca pokład długości 80,3 metra, wysokość 41,4 metra i wyporność 2500 ton. Powierzchnia żagli, to 2100 metrów kwadratowych.

Początkowo Dar Pomorza był statkiem szkolnym niemieckiej marynarki handlowej i miał imię Prinzess Eitel Friedrich. W 1919 r. został przejęty przez Francuzów, którzy kilka lat później zmienili jego nazwę na Colbert. W 1929 r. został zakupiony przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni.

Pod polską banderą statek odbył 102 rejsy szkolne, przepłynął pół miliona mil morskich (to tak, jakby jakby 25 razy opłynął kulę ziemską) i wyszkolił kilkanaście tysięcy studentów.

Od 1983 r. Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. Jest Oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Stoi zacumowany w Gdyni, na Molo Południowym (będącym przedłużeniem Skweru Kościuszki), obok statku-muzeum ORP Błyskawica.

Ciekawostka
* Dar Pomorza jest pierwszym polskim statkiem, który opłynął dookoła kulę ziemską.

Sea Towers Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Wieżowce Sea Towers w Gdyni

2. Sea Towers w Gdyni

Sea Towers (Morskie Wieże), to dwa wieżowce przy ulicy Hryniewickiego w Gdyni, stojące kilkanaście metrów od linii brzegowej Bałtyku. Ich budowę ukończono w 2009 roku. Wyższy ma 141,6 metra wysokości (wraz ze stojącą na nim anteną), więc jest jednym z najwyższych budynków w Polsce. Wieżowce mają charakter mieszkalny oraz usługowo-biurowy.

Budowę utrudniał fakt, że jeszcze w 1930 r. sięgała tu woda Bałtyku, więc należało odpowiednio utwardzić grunt.

Ciekawostki
* Początkowo elewacja Sea Towers miała mieć jasny kolor.
* Aby wjechać na wyższe piętra, należy skorzystać z jednej z szybkobieżnych wind.
* Z tarasu widokowego na ostatnim piętrze (dostępnego dla mieszkańców wieżowców i ich gości) można podziwiać Zatokę Gdańską, Mierzeję Helską i dużą część Trójmiasta.

ORP Błyskawica Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
ORP Błyskawica zacumowany przy Molo Południowym. Gdynia ciekawostki

3. ORP Błyskawica

Od 1976 r. na Molo Południowym stoi zacumowany niszczyciel ORP Błyskawica. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy osób. Można go zwiedzać od 1 maja do połowy listopada codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych, w godzinach: 10-13 i 14-17.

Ten niszczyciel, wodowany w Cowes (Wielka Brytania) 1 października 1935 roku, ma 114 metrów długości, 11,3 metra szerokości i miał 192-osobową załogę. 25 listopada 1935 r. w Gdyni nastąpiło uroczyste podniesienie bandery przed pierwszym rejsem.

ORP Błyskawica nie wziął udziału w kampanii wrześniowej 1939 roku, gdyż wcześniej, wraz z okrętami Grom i Burza, skierowano go do Wielkiej Brytanii. Załoga Błyskawicy w 1940 r. brała udział w walkach o Narwik (Norwegia), potem wielokrotnie wspierała morskie działania Aliantów, w walce przeciwko wrogim wojskom, m.in. na Morzu Śródziemnym.

W 1947 r. niszczyciel powrócił do Polski. Potem był kilkakrotnie remontowany, zamontowano w nim radzieckie armaty kalibru 100 mm. W 1964 i 1966 r. Błyskawica zdobyła miano najlepszego okrętu polskiej floty.

Po pęknięciu głównego rurociągu pary 9 sierpnia 1967 r., kiedy to zginęło siedmiu marynarzy, okazało się, że dalsze remonty są nieopłacalne. Od 1969 do 1975 r. okręt stał w Świnoujściu, a po wykreśleniu z listy floty, trafił do Gdyni.

Ciekawostka
* ORP Błyskawica jako jedyny polski okręt, w 1987 r. został udekorowany Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

stocznia Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Kontenery i dźwigi w stoczni Gdynia

4. Stocznia Gdynia

Przy kanale portowym Portu Gdynia, na terenie 100. hektarów, znajduje się Stocznia Gdynia S.A. Wybudowano tu ponad 600 statków, niestety czasy swej świetności ma już za sobą.

Początki stoczni sięgają roku 1922, kiedy to powstało Towarzystwo z Ograniczoną Poręką “Stocznia w Gdyni”. Podczas II wojny światowej stocznia została przejęta przez Deutsche Werke Kiel A.G. z Kilonii. Były w niej remontowane duże okręty Kriegsmarine, a nawet budowano tu okręty podwodne. 17 grudnia 1970 stocznia była świadkiem historycznych wydarzeń – polska milicja strzelała do protestujących robotników stoczni.

torpedownia Babie Doły Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Torpedownia – oryginalna ruina z czasów wojny, widziana z plaży w dzielnicy Babie Doły

5. Torpedownia w Babich Dołach

W czasie II wojny światowej armia niemiecka wybudowała w Polsce dwie budowle (Schießstand) na Bałtyku, w których produkowano i testowano torpedy (bomby podwodne), wykorzystywane jako uzbrojenie niemieckich łodzi podwodnych. Zbudowano je w Babim Dole koło Gdyni (obecnie to dzielnica Gdyni, mająca nieco inną nazwę – Babie Doły) oraz w gdyńskiej dzielnicy Oksywie. Obie hale badawcze i montażowe torped zbudowano kilkaset metrów od brzegu i były z nim połączone molo, po którym przewożono niezbędne materiały.

Po zajęciu tych terenów w 1945 roku, urządzenia torpedowni zostały przejęte przez Armię Czerwoną i wywiezione do ZSRR. Zniszczono też większą część molo, odcinając to, co zostało od stałego lądu. W późniejszych latach budowla niszczała i rdzewiała, w latach 80. XX wieku zawaliła się frontowa ściana.

Pozostałości po torpedowni do dziś znajdują się 300 metrów od brzegu i mogą je oglądać osoby korzystające z publicznej plaży w Babich Dołach. Opuszczony budynek straszy swym wyglądem i przypomina o II wojnie światowej. Gnieżdżą się tu się ptaki, m.in. kormorany i mewy srebrzyste. Nie ma wciąż pomysłu na zagospodarowanie zabudowań dawnej torpedowni.

Babie Doły

Babie Doły, to najbardziej na północ wysunięta dzielnica Gdyni. Mieszka tu 2,5 tys. osób. Jest tu jedna z publicznych i najmniej popularnych plaż w Gdyni. Nazwa Babie Doły pochodzi od znajdującego się nieopodal 2-kilometrowego wąwozu. Oprócz plaży w Babich Dołach, w Gdyni są jeszcze trzy plaże publiczne: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo i Gdynia Orłowo.

Ciekawostka
* Babie Doły pokazano w kilku filmach. Między innymi w ósmym odcinku serialu “Czterej pancerni i pies”.

samolot Bies Babie Doły Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Gdynia, dzielnica Babie Doły. Samolot TS-8 Bies. Gdynia ciekawostki

6. Samolot TS-8

“Tym, co serce i młodość poświęcili lotnictwu i ojczyźnie, służąc na lotnisku Oksywie-Babie Doły. Koledzy”. – taki napis znajduje się na głazie pod samolotem TS-8 Bies, stojącym na metalowych prętach, przy wjeździe na gdyńskie osiedle Babie Doły.

Na drugiej tablicy znajdującej się obok, powstałej po katastrofie na lotnisku w Babich Dołach samolotu An-28 Bryza-2RF 31 marca 2009 r., w którym zginęły 4 osoby (cała załoga), widnieje napis: “Pamięci lotników, którzy zginęli w katastrofach lotniczych, służąc ojczyźnie w jednostkach wojskowych Gdynia – Babie Doły. Koledzy. 28 sierpnia 2009 r.”

Polski samolot szkolno-treningowy PZL TS-8 Bies produkowano w zakładach PZL (Państwowe Zakłady Lotnicze) w Mielcu, w latach 1957-70.

Dodajmy, że niedaleko osiedla Babie Doły, znajduje się wojskowe lotnisko.

Akwarium Gdyńskie w Gdyni atrakcje co zobaczyć Trójmiasto
Akwarium Gdyńskie na Molo Południowym. Gdynia ciekawostki

7. Akwarium Gdyńskie

Istniejące od 1971 roku Akwarium Gdyńskie, to muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego, mające status ogrodu zoologicznego. Znajduje się na Molo Południowym. Są tu wystawy z zakresu oceanografii, hydrobiologii oraz akwaria z florą i fauną morską oraz słodkowodną. Można tu podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt, w tym ok. 150 gatunków ryb. Są tu również Sala Kinowo-Konferencyjna oraz sale do prowadzenia zajęć laboratoryjnych.

Teatr Muzyczny w Gdyni atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
A może pójść na występ do Teatru Muzycznego w Gdyni?

8. Molo Południowe

Molo Południowe, to pirs (sztuczny półwysep) wzdłuż Nabrzeża Pomorskiego, w gdyńskiej dzielnicy Śródmieście. Jest przedłużeniem Skweru Kościuszki. Ma blisko 630 metrów długości i zostało zbudowane w latach 30-ych XX wieku.

Molo Południowe jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Są tu m.in. pomniki: Gra Masztów (Żagle) i kamienny pomnik poświęcony Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu, znanemu jako Joseph Conrad.

Po lewej stronie nabrzeża cumują turystyczne statki pasażerskie, a na stałe zacumowano tu: Dar Pomorza i ORP Błyskawica, są tu również budynki Akademii Morskiej oraz Akwarium Gdyńskie.

Z końca mola można podziwiać Zatokę Gdańską, wzgórza Oksywie, oraz Półwysep Helski. O zmroku są widoczne światła latarni morskich w Jastarni, na Helu oraz w Gdańsku.

Uwaga. Molo Południowe jest często mylnie nazywane Skwerem Kościuszki.

Joseph Conrad Żagle pomnik Gdynia ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Trójmiasto
Pomniki na Molo Południowym w Gdyni: Żagle i Joseph Conrad. Gdynia ciekawostki

9. Pomniki na krańcu Molo Południowego

Na krańcu Molo Południowego w Gdyni, obok Akwarium Gdyńskiego, stoją dwa pomniki. Pierwszy, to pomnik upamiętniający Josepha Conrada. To pseudonim Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego (1857-1924) – pisarza i publicysty polskiego pochodzenia, piszącego w języku angielskim. Fabuła wielu jego powieści toczyła się na morzu. Zresztą w młodości był marynarzem, pływał na różnych statkach, odwiedzając wiele portów.

Drugim, wyższym pomnikiem stojącym obok, jest Pomnik Żagle, zwany też Gra Masztów. Jest to kompozycja, przedstawiającą żagle statku.

Wśród kilku obiektów sportowych znajdujących się w Gdyni, w których odbywają się zawody sportowe, Sadurski.com proponuje nie halę widowiskowo-sportową i nie stadion piłkarski Arki Gdynia, ale…

stadion rugby w Gdyni atrakcje co zobaczyć Trójmiasto sport stadiony
W Gdyni jest największy stadion do gry w rugby w Polsce. Gdynia ciekawostki

10. Narodowy Stadion Rugby

U zbiegu ulic Kazimierza Górskiego i Sportowej, w sąsiedztwie Stadionu GOSiR i Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni, w 2010 roku oddano do użytku największy w Polsce stadion do gry w rugby. Właścicielem obiektu jest Gmina Gdynia. Stadion ma na południowej stronie jedną, zadaszoną trybunę szerokości 104 metry i wysokości 22 metry, na której jest ok. 3 tys. miejsc siedzących. Stadion ma sztuczną nawierzchnię. A może by tak wybrać się tu na międzynarodowy mecz rugby?

Gdynia ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hel
> Jastarnia
> Elbląg

Youtube Google Huawei Poprzedni post YouTube i Huawei – Google nie zabrania korzystania ze swojej usługi
sport humor dowcipy sportowe karykatury sportowców Następny post Humor sportowy