Giżycko ciekawostki zamek atrakcje hotel

Ciekawostki o Giżycku

Czas czytania:3 minut/y, 56 sekund/y

Giżycko ciekawostki i najważniejsze informacje o Giżycku, mieście na Mazurach. Z czego słynie, co warto zobaczyć w Giżycku – atrakcje miasta

Giżycko, to niemal obowiązkowy punkt w każdej wyprawie do północno-wschodniego regionu Polski, cieszący się uznaniem wśród turystów odwiedzających Mazury. Poznaj to miasto

Giżycko informacje

1) Giżycko, to miasto leżące po wschodniej stronie województwa warmińsko-mazurskiego. Znajduje się w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Leży na północnym brzegu jeziora Niegocin.

2) Mieszka tu blisko 30 tysięcy ludzi. Giżycko jest dobrze skomunikowane z takimi miastami, jak: Węgorzewo, Mrągowo, Kętrzyn, Suwałki czy Białystok.

3) Życie miasta kwitnie w sezonie letnim, kiedy to piaszczysta miejska plaża nad jeziorem Niegocin wypełnia się turystami. Na plaży można grać w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną, na specjalnie przygotowanych do tego piaszczystych boiskach. W sąsiedztwie plaży znajduje się park, gdzie odbywają się rozmaite imprezy. Na wieczorne, romantyczne spacery z można wybrać giżyckie molo oraz 72-metrową kładkę, z której rozpościera się piękny widok Jeziora Niegocin.

port Giżycko ciekawostki atrakcje
Port w Giżycku. Foto: Ludwig Schneider / cc by-sa 3.0

Giżycko ciekawostki z historii

4) Początki Giżycka sięgają XIII wieku, kiedy to tamtejsze tereny zamieszkiwało bałtyjskie plemię Galindów. W pierwszej połowie XIV w. Krzyżacy wznieśli tam własną strażnicę, wokół której z czasem zaczęła się rozwijać osada. Dokładnie 25 maja 1612 r. osada ta otrzymała prawa miejskie oraz oficjalną nazwę Lötzen.

5) Prężny rozwój miasta zapoczątkowało wybudowanie Szosy Królewskiej w 1846 roku. Nazwa Giżycko funkcjonuje od 1946 roku.

6) Giżycko nazywane jest „Zielonym Miastem”. Jest tu dużo terenów zielonych – parki, skwery i lasy, np.: park Małpi Gaj, park przy plaży miejskiej, Las Miejski, skwer przy Urzędzie Miejskim itd. W mieście znajduje się też 9 pomników przyrody.

Giżycko zabytki, atrakcje, co zobaczyć

7) Twierdza Boyen, to najbardziej znana atrakcja turystyczna Giżycka, przynajmniej dla miłośników przeszłości. Leży na zachód od miasta, miedzy dwoma mazurskimi jeziorami: Niegocin i Kisajno. To dawna pruska szkoła fortyfikacyjna, wzniesiona w latach 1844-1856, która miała pomieścić 3 tys. żołnierzy. Teren ma powierzchnię około 100 ha, a plan twierdzy kształtem przypomina gwiazdę.

Twierdza była ważnym obiektem strategicznym wschodnich Prus. Podczas bitwy pod Tannenbergiem w roku 1914 stacjonowało tu 4 tys. żołnierzy. Od 1975 r. zabytek architektury, uległa dewastacji po opuszczeniu terenu przez polskie wojsko.

Obecnie teren zagospodarowany, jest tu m.in. muzeum, gdzie można poznać historię twierdzy. Zwiedzanie dostępne jest dla turystów przez cały rok, a w zależności od miesięcy zmieniają się jedynie godziny. W jednym z budynków koszarowych mieści się schronisko młodzieżowe.

Twierdza Boyen Giżycko ciekawostki atrakcje
Giżycko ciekawostki: Twierdza Boyen. Foto: Aniceta / cc by-sa 3.0

8) W Giżycku i wokół niego znajduje się ponadto wiele innych atrakcji turystycznych i zabytków. Są to m.in.:

Zamek krzyżacki z XIV wieku, w którym mieści się teraz hotel
Wieża ciśnień wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, która od 2007 roku pełni funkcje wieży widokowej na panoramę miasta skąpanej w otoczeniu pięknych jezior
• Most obrotowy na Kanale Łuczańskim pochodzący z XIX wieku
• Wzgórze i krzyż św. Brunona na Wyspie Giżyckiej
• Jeziora: Niegocin, Kisajno i Tajty, liczne trasy turystyczne, prawosławna cerkiew, kościół ewangelicki

Giżycko ciekawostki

9) Herb Giżycka, to trzy leszcze na niebieskiej tarczy. Legenda głosi, że książę pruski po jednym z polowań wybrał się do karczmy, aby się posilić. Zaserwowano mu wówczas trzy świeżo złowione leszcze na pięknym błękitnym talerzu. Książę zachwycony widokiem i smakiem, postanowił nadać osadzie prawa miejsce, ustanawiając herbem widok trzech leszczy na niebieskiej tarczy. Herb w niezmienionej formie pozostał po dzień dzisiejszy.

10) Giżycko przez niektórych nazywane też jest Żeglarską Stolicą Polski. Jest tu m.in.: nowoczesny port pasażerski Ekomarina i inne porty żeglarskie.

11) Most obrotowy w Giżycku wykorzystuje mechanizm ręcznego otwierania. To bardzo dla ruchu wodnego, jak i samochodowego. Otworzenie mostu zajmuje 5 minut, a całą procedurę otwarcia obsługuje jedna osoba. Podobno zdarza się, że most potrafi być otwarty dla przepływających łodzi ponad godzinę, co niestety wstrzymuje ruch samochodowy i pieszy.

Giżycko ciekawostki atrakcje most obrotowy
Giżycko ciekawostki: most obrotowy. Foto: Bazie / cc by-sa 3.0

Giżycko atrakcje turystyczne

12) Doskonałą opcją na zwiedzanie Wielkich Jezior Mazurskich wraz z ich kanałami są rejsy turystyczne, obsługiwane przez Żeglugę Mazurską. Jest to spółka będąca posiadaczem tzw. białej floty, która na pokładach swoich jednostek przewiozła już kilka milionów pasażerów.

13) Tuż obok Twierdzy Boyen, znajduje się park linowy Wiewióra, który oferuje m.in zjazdy na tyrolce (z 10 dostępnych zjazdów, 4 z nich przebiegają bezpośrednio nad jeziorem).

14) Atrakcją turystyczną, którą warto polecić w Giżycku jest lot balonem nad mazurskimi jeziorami. Dodatkowym smaczkiem jest pora, w której może się odbyć lot: o brzasku lub o zachodzie słońca. Jest to więc idealne miejsce np. na zaręczyny lub przeżycie romantycznych chwil we dwoje.

Giżycko ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zamek krzyżacki w Giżycku. Foto: Ludwig Schneider / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Mikołajki
> Nidzica
> Orzysz

okręty łodzie podwodne ciekawostki łódź podwodna okręt Poprzedni post 22 ciekawostki o okrętach podwodnych
rowery elektryczne Następny post Rad Power Bikes chce się stać gigantem na rynku