zamek Głogów ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Głogowie

Czas czytania:1 minut/y, 57 sekund/y

Miasto Głogów ciekawostki i najważniejsze informacje o Głogowie

1) Głogów w woj. dolnośląskim ma ok. 70 tys. mieszkańców, a nazwa miasta wywodzi się od słowa glogh (cierń, kolec).

2) Osiedla Głogowa, to: Brzostów, Chrobry, Hutnik, Kościuszki, Kopernik, Krzepów, Nosocice, Paulinów, Piastów Śląskich, Słoneczne, Śródmieście, Widziszów. W granicach miasta są też: Biechów, Wróblin Głogowski i Żukowice.

Ciekawostki z historii Głogowa

3) Pierwsze wzmianki o Głogowie pochodzą już z 845 roku (w tym samym roku Wikingowie napadli na Paryż i Hamburg), a gród w X wieku założyli Działoszanie, jedno ze słowiańskich plemion. Gród miał rozmiary 108 x 78 metrów. Zdobył go Mieszko I około roku 989.

4) W 1109 roku (za czasów króla Bolesława III Krzywoustego) miała miejsce słynna obrona Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego, dowodzone przez niemieckiego króla Henryka V. Bitwa miała duży pływ na toczoną wtedy wojnę polsko-niemiecką.

kościół kolegiata Głogów ciekawostki atrakcje zabytki
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie

5) W kolejnych wiekach Głogów był świadkiem wielu wydarzeń, a podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo aż 95 procent jego zabudowy, w tym budowle o których piszemy niżej.

Zabytki Głogowa

6) W XIII wieku książę Konrad I wybudował w Głogowie drewniany zamek z murowaną, 24-metrowej wysokości wieżą. W późniejszych latach Zamek Książąt Głogowskich (patrz: foto na samej górze) dobudowano trzy skrzydła zamku i system murów obronnych. Po zniszczeniach, zamek został odbudowany po II wojnie światowej. Obecnie jest tu siedziba muzeum.

7) Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stoi w Ostrowie Tumskim, najstarszej dzielnicy Głogowa. Została zbudowana w XIII wieku w stylu romańskim i przebudowana w latach 1413-44 w stylu gotyckim. Po niedawnej odbudowie, kościół wygląda jak w XV wieku.

mury miejskie Głogów ciekawostki atrakcje zabytki
Mury miejskie w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich

8) Na terenie miasta znajduje się kilka odcinków średniowiecznych, XIII-wiecznych murów obronnych z cegły. Są m.in. obok zamku, ulicy Starowałowej i obok ruin kościoła św. Mikołaja. Są też pozostałości po fosie powstałej w XVI wieku, podczas wojny 30-letniej.

9) W latach 1747-1749 po zdobyciu Głogowa przez wojska pruskie, król Fryderyk II Wielki zarządził wzmocnienie fortyfikacji miasta. Powstały wtedy Fort Gwiazda w 1832 roku przemianowano na fort Stern. Były tu stanowiska karabinowe i artyleryjskie.

10) W latach 1857-1860 wybudowano Turm Reduit (“śródszaniec basztowy”). W tej dwukondygnacyjnej baszcie artyleryjskiej, podczas oblężenia Głogowa w 1945 r. stały ciężkie działa przeciwlotnicze.

Głogów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Legnica
> Sandomierz
> Malbork

hymn Niemiec ciekawostki hymny państwowe Poprzedni post Ciekawostki o hymnach
dowcipy o ślubie humor ślub kawały żarty anegdoty Następny post Dowcipy o ślubie