Poznaj Goa, najmniejszy stan w Indiach
Na zachodnim wybrzeżu Indii, nad Morzem Arabskim, 500 km na południe od Mumbaju (kiedyś Bombaju), znajduje się Goa, najmniejszy stan Indii. Jest podzielony na Goa północne i Goa południowe. Stolicą stanu jest kilkudziesięciotysięczne miasto Panaji
W 1510 roku na wybrzeżu i sąsiadujących wysepkach Portugalczycy założyli tu faktorię handlową, a potem kolonię. Cztery i pół wieku później, w 1961 r. zostali stąd wyparci przez wojska indyjskie.
Jest tu wiele lasów, są plaże, są parki narodowe (w tym rezerwat ptaków Salim Ali). Do dziś pozostało tu wiele zabytków, w tym kościoły chrześcijańskie. Przyjeżdża tu wielu turystów. Ci którzy tu byli twierdzą, ze aby poznać stan, trzeba tu być przez co najmniej tydzień.
Jak i kiedy dolecieć z Polski do Goa?
Z Europy lata tu kilka linii lotniczych. Samolot do Bumbaju, to 1500 złotych lub więcej, potem do Goa można dolecieć tanimi liniami lotniczymi, albo dojechać pociągiem lub autobusem. Warto wybrać się w lutym lub marcu, bo wtedy jest tu hucznie obchodzony karnawał czyli dodatkowe atrakcje. W każdym razie lepiej nie przyjeżdżać tu między listopadem a końcem marca, bo są ulewne deszcze. Szczyt turystyczny jest tu od grudnia do lutego, więc aby go uniknąć i być zadowolonym, warto rozważyć pobyt w listopadzie lub w końcu marca. Trzeba pamiętać o wizie.
Wesoły Wieżowiec w Goa
Kolejną podróżą podróżującego po świecie Wesołego Wieżowca był indyjski stan Goa. Został sfotografowany w dwóch znanych miejscach, a jego przewodnikiem był Santosh Paliwal – artysta z Indii, ambasador Good Humor Party w tym kraju.
Wodospad Dudhsaghar
Jest schowany w dżungli, u podnóża łańcuchu górskiego Ghatów Zachodnich zaczynających się w okolicach Mumbaju, a kończących blisko morza. Po granitowych skałach z wysokości 400 metrów spadają w dół hektolitry wody. Najwięcej wody jest tu po sezonie monsunowym. Wodospad z odległości kilkuset metrów ukazuje się na krótko pasażerom pociągu jadącego linią kolejową z Vasco da Gama wgłąb Indii, ale lepiej dotrzeć tu na dłużej, aby podziwiać widoki na wodospad i okolice.
W okolicach jest rezerwat przyrody Bhagvan Maheveer oraz ogród zoologiczny, w którym zwierzęta (m.in. lamparty, hipopotamy, tygrysy) żyją na wolnym powietrzu.
Bazylika Bom Jesus
Założona przez jezuitów Basilica of Bom Jesus jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stoi w centrum miasta Stare Goa i jest jednym z najstarszych kościołów w Indiach. Została wybudowana w latach 1594-1605 i jest uważana za najlepszy przykład baroku w Indiach. Wewnątrz są szczątki św. Franciszka Ksawerego (zmarł w 1552 r.). Niektórzy twierdzą, że jego szczątki mają cudowną moc uzdrawiania, więc przybywają tu rzesze wiernych. Najwięcej osób przybywa tu co 10 lat, gdy ciało świętego wystawiane jest na publiczny widok. Ostatnio miało to miejsce w 2014 roku.
W ołtarzu głównym jest duża figura św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Są również obrazy przedstawiające sceny z życia św. Franciszka Ksawerego. Sarkofag wykonano według projektu XVII-wiecznego florenckiego rzeźbiarza Giovanniego Battistę Foggini, a trumna jest ze srebra.
Ponad 400-letnia bazylika otwarta jest codziennie, w godzinach 9.00 do 18.30.
Inne atrakcje stanu Goa, które warto zobaczyć
– Fort Aguada i Fort Cabo de Rama – forty pozostawione tu przez Portugalczyków.
– Miasto Panjim (Panaji), a w nim m.in. Kościół Niepokalanego Poczęcia.
– Meczet Sala Masjid.
– Świątynie w okolicach miasta Ponda (Mahalsa temple, Shantadurga temple, Ramnath temple, Shri Mahalaxmi temple).
– XVII-wieczna willa Braganców w wiosce Chandor, w poblizu Aargao.
– Plantacje przypraw (np. Tropical Platation).
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec