Niezwykłe ciekawostki o mieście Gołdap
Gołdap ciekawostki i fakty. Historia, zabytki, atrakcje Gołdapi – co warto zobaczyć. Z czego słynie to miasto?
Miasto Gołdap informacje
1) Gołdap, to ok. 15-tysięczne miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Gołdap i powiatu gołdapskiego.
2) Miasto położone jest w pobliżu Puszczy Romnickiej – kompleksu leśnego będącego częścią Pojezierza Litewskiego. Puszcza ma ponad 35 tys. ha powierzchni, z czego 15,5 tys. w Polsce.
3) Zaledwie 4 km od Gołdapi jest przejście graniczne Gołdap-Gusiew, z Rosją.
4) Symbolem Gołdapi jest jeleń. Niegdyś w tych okolicach polowano na jelenie. Postać zwierzęcia znajduje się na fladze powiatu gołdapskiego, a pomnik jelenia stoi przy ul. Lipowej.
5) Obecnie Gołdap ma status uzdrowiska – jedynego w województwie. Są tu Mazurskie Tężnie Solankowe (od 2014 roku, adres: Promenada Zdrojowa 20, mają 220 metrów długości), Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych, źródła wody mineralnej oraz obiekty uzdrowiskowe.
6) Gołdap, to także ośrodek narciarski. Na stokach Pięknej Góry (Gołdapskiej Góry) jest 5 wyciągów narciarskich i ponad 2 tys. metrów tras zjazdowych.
7) Wieś Szyłajty (obecnie Gołdap) powstała w 1565 roku. Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1570 roku.
Gołdap zabytki, co zobaczyć
8) Konkatedra NMP Matki Kościoła została wybudowana w połowie XVI w. Do 1945 r. była świątynią ewangelicką. Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowano ją w latach 1981-1984.
9) Muzeum Ziemi Gołdapskiej (ul. Partyzantów 31b) założono w 2008 roku. Na niedużej powierzchni 80 m² prezentowane są zbiory historyczne i etnograficzne.
10) Zabytkowa, niegdyś wodociągowa wieża ciśnień w Gołdapi, obecnie jest punktem widokowym.
11) Neogotycki kościół św. Leona zbudowano pod koniec XIX wieku.
12) Gołdapskim zabytkiem jest m.in. zespół koszar wojskowych, zbudowany w latach 1906-1910. To dawne, pruskie koszary.
Gołdap ciekawostki
13) Lokalnym przysmakiem gołdapskim są kartacze – spore kluski z mięsem. W sierpniu jest tu organizowana impreza plenerowa Karteczewo.
14) Gołdapski rynek, to plac w sercu miasta – Plac Zwycięstwa. Miejsce zostało zrewitalizowane w 2011 roku. Są tu zegar, fontanny, ścieżki spacerowe i ławki. Ponieważ miasto podczas wojny mocno ucierpiało, nie zachowała się dawna zabudowa.
15) W Bolcie koło Gołdapi stykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji. Dokładnie w tym miejscu stoi granitowy słup o nazwie Wisztyniec, na którym umieszczono godła trzech państw.
16) Jezioro Gołdapskie ma 1,5 km² powierzchni i częściowo znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim (tu nazywa się Oziero Krasnoje czyli Czerwone Jezioro). Na jego brzegu są pozostałości zbudowanej w 1940 r. głównej kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe. Niemcy zniszczyli kompleks przed przybyciem wojsk Armii Czerwonej w nocy z 19 na 20 października 1944 r.
17) Rominta Gołdap, to klub piłkarski założony w 1948 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim.
18) Doroczna impreza Dni Gołdapi odbywa się w lipcu.
Gołdap ciekawostki: (c) Sadurski.com