Góra w woj. dolnośląskim – ciekawostki

zamek Góra ciekawostki woj. dolnośląskie

Z czego słynie Góra ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i współczesność miasta oraz jego zabytki

1) Góra, to około 12-tysięcznie miasto w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą powiatu górowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Góra. Czasami jest wymieniana jako Góra Śląska.

Góra ciekawostki z historii

2) Jest miastem od XIII wieku. Lokację uzyskała przed 1298 rokiem i nazwano ją Stara Góra. Pierwszy raz o istnieniu miejscowości wspomniano w 1155 roku, w bulli papieża Hadriana IV.

3) Okres największego rozkwitu miasta miał miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Góra była wtedy ośrodkiem sukiennictwa i młynarstwa.

4) Największą klęską w dziejach miasta było jego podpalenie przez wojska rosyjskie i doszczętne spalenie w 1759 roku. Odbudowa Góry trwała przez ćwierć wieku.

miasto Góra ciekawostki kościół św. Katarzyny
Miasto Góra ciekawostki: kościół św. Katarzyny. Foto: Moovi / cc by-sa 3.0

Zabytki miasta Góra

5) W Górze na przełomie XIV i XV wieku zbudowano zamek z cegły. Do naszych czasów zachował się nieduży fragment budowli – gotycka baszta, wchodząca w skład murów miejskich. W XIX wieku było w niej więzienie.

6) Zachowała się też brama – Wieża Głogowska (ul. Głogowska) zbudowana w XIV wieku, później przebudowywana. Jest sześciokondygnacyjna i w górnej części ma zegar. Zachowały się także fragmenty murów miejskich.

7) Gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. ks. P.Ściegiennego 29) zbudowano w XV/XVI wieku, a później był przebudowywany.

8) Na początku XVI wieku zbudowano późnogotycki kościół Bożego Ciała, przebudowany w XVIII wieku. Wnętrza świątyni są barokowe, a ambona powstała w 1571 roku. Wcześniej w tym miejscu stała drewniany kościół. Obok kościoła jest cmentarz parafialny.

Góra ciekawostki

9) Tutejszy rynek, to plac Bolesława Chrobrego. Stoi na nim Pomnik Wolności, zwieńczony piastowskim orłem. Do połowy XX wieku stał w tym miejscu ewangelicki kościół.

10) W centrum Góry, obok murów miejskich, znajduje się Park Solidarności. Jest tu fontanna oraz od 2005 r. pomnik (głaz z tablicą) „W hołdzie pionierom polskości”.

Góra ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: fragment zamku w Górze, foto: Skarabeusz / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o Bydgoszczy
> Góra Kalwaria