miasto Grodzisk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Grodzisku Mazowieckim

Czas czytania:2 minut/y, 29 sekund/y

Grodzisk Mazowiecki ciekawostki i informacje o Grodzisku Mazowieckim. Z czego słynie miasto. Zabytki, atrakcje Grodziska

Grodzisk Mazowiecki – informacje

1) Grodzisk Mazowiecki, to 30-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Rokicianką. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Mazowiecki.

2) Z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy jest 40 kilometrów.

3) Do nazwy miasta Grodzisk w 1928 r. dodano człon “Mazowiecki”, aby nazwa nie myliła się z miastem Grodzisk Wielkopolski.

4) Grodzisk Mazowiecki leży na trasie WKD (Warszawska Kolej Dojazdowa).

mural w Grodzisku Mazowieckim
Mural na ścianie budynku w Grodzisku Mazowieckim prezentuje charakterystyczne miejsca w mieście oraz kolejkę WKD

Grodzisk Mazowiecki ciekawostki z historii

5) Wieś Grodzisk powstała w XII wieku, prawa miejskie uzyskała w 1522 roku. Grodzisk utracił prawa miejskie w 1870 r., a ponownie uzyskał je w 1915 r.

6) W drugiej połowie XVI w. w Grodzisku mieszkało ok. 300 ludzi, w 1825 r. było tu 655 mieszkańców, w 1910 r. – 3542 mieszkańców, w 1931 r. – 15880. Podczas II wojny światowej Grodzisk Mazowiecki stracił ok. 5 tys. mieszkańców.

7) Na przełomie 1940 i 1941 r. w Grodzisku Niemcy utworzyli getto. Trafiło do niego 6 tys. Żydów z Grodziska i okolicznych miejscowości. W 1942 r. getto zlikwidowano, a jego mieszkańców wywieziono do getta w Warszawie.

8) Na przełomie XIX i XX wieku Grodzisk był dosyć popularnym ośrodkiem wypoczynkowym.

kościół św. Anny Grodzisk Mazowiecki ciekawostki zabytki
Grodzisk Mazowiecki ciekawostki. Kościół św. Anny

Grodzisk Mazowiecki zabytki, co zobaczyć

9) Kościół pw św. Anny (pl. Zygmunta Starego) zbudowano w latach 1688-1888 (w 1888 r. dobudowano nawy boczne i wieżę). Pod koniec XX w. kościół przeszedł generalny remont.

10) Obok kościoła św. Anny stoi kaplica pw Świętego Krzyża. Zbudowano ją w XVIII w. po wygaśnięciu epidemii cholery. Stoi przy ul. Sienkiewicza.

11) Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim (ul. Żydowska 2, blisko dworca kolejowego) założono w 1780 r. i jest jednym z najstarszych na Mazowszu. Obecnie jest tu 277 zabytkowych nagrobków.

kirkut cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim
Macewy na kirkucie – cmentarzu żydowskim w Grodzisku Mazowieckim

12) Dworzec kolejowy (ul. 1 Maja 4) zbudowano w Grodzisku Mazowieckim, w latach 1920-1925 r. Na ścianie od strony peronów zamontowano okolicznościową tablicę w 150. rocznicę pierwszego przyjazdu na stację pociągu kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (1845). Obok budynku dworca jest też Pomnik Kolejarza – naturalnej wielkości postać w kolejowym mundurze.

dworzec kolejowy Grodzisk Mazowiecki ciekawostki
Pięknie odnowiony dworzec kolejowy. Grodzisk Mazowiecki ciekawostki

Grodzisk Mazowiecki ciekawostki

13) W Grodzisku Mazowieckim jest Izba Tradycji EKD/WKD. Jest tu ekspozycja związana z historią powstania, budowy linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej (od 1951 r. Warszawskiej Kolei Dojazdowej). Jest tu także angielski wagon silnikowy z 1927 r.

14) GKS Pogoń Grodzisk Mazowiecki, to klub piłkarski założony w 2922 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Miejskim Stadionie Sportowym (adres: aleja Mokronoskich 4).

pomnik Wolności i Zwycięstwa w Grodzisku Mazowieckim
Pomnik Wolności i Zwycięstwa w centrum Grodziska Mazowieckiego

15) W Grodzisku Mazowieckim są m.in.: pomnik malarza Józefa Chełmońskiego (1849-1914, blisko dworca kolejowego), pomnik Wolności i Zwycięstwa oraz pomnik żeglarza Leonida Teligi (1917-1970).

16) Stawy Goliana (ul. Stawowa 10), to tereny rekreacyjno-sportowe w Grodzisku Mazowieckim.

Grodzisk Mazowiecki ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Grójec
> Serock
> Radzymin

Yuma Arizona więzienie ciekawostki miasto western prison Poprzedni post Ciekawostki o Yumie. Więzienie na Dzikim Zachodzie
jamniki dowcipy o jamnikach kawał pies jamnik żarty humor psy Następny post Najlepsze dowcipy o jamnikach