Grójec, woj. mazowieckie

ratusz Grójec ciekawostki atrakcje zabytki

Grójec ciekawostki i najważniejsze informacje o Grójcu. Historia, zabytki, atrakcje Grójca

Grójec – informacje

1) Grójec, to kilkunastotysięczne miasto w województwie mazowieckim, leżące 45 km na południe od Warszawy.

2) Przez Grójec przepływa rzeczka Molnica.

Grójec ciekawostki z historii

3) Prawa miejskie uzyskał w 1419 roku. Wcześniej nazywał się: Grodziec.

4) W okresie międzywojennym połowa z 10.500 mieszkańców Grójca była ludnością żydowską. Jesienią 1940 r. hitlerowcy utworzyli tu getto, w lutym kolejnego roku wszystkich Żydów z tego getta, wywieziono do getta w Warszawie.

5) W XVIII wieku przy ul. Mogielnickiej powstał cmentarz żydowski o powierzchni 1,8 ha. Został zdewastowany podczas II wojny światowej; obecnie teren jest ogrodzony.

kościół Grójec ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Mikołaja, z prawej drewniana dzwonnica. Grójec ciekawostki

Grójec – zabytki, atrakcje

6) Ratusz stoi przy Placu Wolności 2 (patrz foto na górze). To klasycystyczna, dwukondygnacyjna budowla wzniesiona w 1821 roku. W ratuszowej wieży zamontowane są zegary. Obecnie w budynku znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. Od 1962 r. budynek jest zabytkiem.

7) Późnogotycki kościół św. Mikołaja zbudowano w latach 1520-1530. Po spaleniu podczas potopu szwedzkiego, kościół odbudowano. W XIX wieku kościół będący z złym stanie technicznym, odremontowano, rozbierając równocześnie wieże od strony zachodniej. Kościół stoi przy ul. Worowskiej. Obok jest drewniana dzwonnica z 1889 roku.

8) W Grójcu jest neoklasycystyczny budynek poczty, budynek szpitala z połowy XIX wieku, także zabytkowy budynek szkoły podstawowej stojący przy ul. Armii Krajowej 34.

Piotr Skarga pomnik Grójec ciekawostki atrakcje zabytki
Pomnik Piotra Skargi przed kościołem św. Mikołaja. Grójec ciekawostki

Grójec ciekawostki

9) Okolice Grójca słynną z uprawy i przetwórstwa jabłek. Tutejsze sady przynoszą 40% produkcji jabłek w Polsce. Tradycja upraw jabłoni w tych okolicach sięga XVI wieku, a jabłka grójeckie były znaną marką. Od 2008 r. to oficjalnie potwierdzony produkt tradycyjny, który 2 lata później zarejestrowano jako produkt regionalny.

10) Jeden z kraterów na Marsie w 1976 r. otrzymał nazwę Grójec.

Grójec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piaseczno
> Kozienice
> Serock