Gruszki – 15 ciekawostek
Gruszka – lubiany owoc. Historia gruszki, popularne odmiany, ciekawostki, dlaczego jemy gruszki
1) Tego owocu trudno pomylić z innym. Gruszka ma wydłużony kształt, zwężający się ku górze.
2) Jedna gruszka ma ok. 60 kalorii. Mało, gdyż 84% gruszki, to woda. Dlatego jest owocem chętnie spożywanym przez osoby odchudzające się.
3) Gruszki rosną na gruszy. To drzewo, ale są też odmiany rosnące na krzewach. Obecnie istnieje ponad 3 tys. odmian gruszek. Największe mają nawet 18 cm długości.
4) Są letnie, jesienne i zimowe odmiany gruszek. Wśród najpopularniejszych odmian są: Klapsa (Faworytka), Lipcówka kolorowa, Konferencja, Luksówka, Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Komisówka.
5) Jedzenie surowej gruszki na czczo, jako pierwszy posiłek dnia, nie jest dobrym pomysłem. Owoc ma włókna, które mogą uszkodzić delikatną błonę śluzową żołądka. Lepiej też nie jeść jej jako ostatni posiłek, przed snem.
6) Jedzenia gruszek nie powinno łączyć się z piciem mleka. Może potem boleć brzuch.
Do czego służy gruszka
7) Gruszka zawiera wiele witamin i minerałów. Ma właściwości prozdrowotne i pomaga na wiele schorzeń. Tyle, że nie będziemy tu ich wymieniać, bo zajęłoby to dużo miejsca.
8) Gruszki najlepiej spożywać na surowo. Robi się z nich kompoty, dżemy, konfitury oraz nalewki alkoholowe. Dodaje się je do dań z drobiu, do ciast i lodów. Gruszki można suszyć, wędzić, kandyzować, nawet kisić. Robi się je o occie i w syropie. Są także gruszki w czekoladzie.
9) Napar ze świeżych gruszek stosuje się w formie okładów na gojące się rany i na owrzodzenia.
Historia gruszki
10) Owoc gruszy znany jest od kilku tysięcy lat. Znany był w Persji, Armenii i Azji Mniejszej. Stąd trafił do Grecji, potem do Rzymu (tu znano 40 odmian gruszek). Na przełomie XVII i XVIII wieku po wyhodowaniu nowych odmian, gruszka zdobyła popularność we Francji i Belgii, skąd przywędrowała do Polski.
Gruszka w Polsce
11) Gruszka wymaga łagodniejszego klimatu, dlatego nie jest u nas tak popularna, jak jabłko.
12) Gruszka, to popularny w Polsce owoc. Nic dziwnego, że wśród najpopularniejszych polskich przysłów są:
- Obiecywać gruszki na wierzbie.
- Nie zasypiać gruszek w popiele.
Inne gruszki
13) Z powodu podobieństwa w kształcie, przedmiot służący do czyszczenia nosków niemowląt, również nazywa się gruszka (gruszka medyczna). Jest też gruszka do ucha, do usuwania woskowiny usznej u niemowlaków.
14) Istnieje także gruszka odpowietrzająca – rodzaj ręcznej pompki paliwowej, używanej w motoryzacji.
15) Są też gruszki do irygacji (używane w higienie intymnej kobiet), są używane w budownictwie gruszki (gruchy) do mieszania batonu. Są też gruszki treningowe – wiszące lub stojące worki treningowe dla bokserów.
Ciekawostki o gruszkach: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Kiwi
> Cytryna
> Niebieskie truskawki