wodospad Gujana ciekawostki o Gujanie

Gujana – to powinieneś wiedzieć

Czas czytania:1 minut/y, 46 sekund/y

Z czego słynie Gujana? Najważniejsze fakty i ciekawostki o Gujanie

Co warto wiedzieć o Gujanie

1) Gujana (Gujanao-operative Republic of Gujana), to państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Brazylią, Wenezuelą i Surinamem. Na powierzchni ponad 200 tys. km2 mieszka tu 800 tys. ludzi – tyle, co w Krakowie.

2) Na tereny obecnej Gujany, Europejczycy przybyli na początku XVI wieku. W 1831 r. Brytyjczycy utworzyli tu Gujanę Brytyjską. Kraj uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku.

3) Dawna dominacja Wielkiej Brytanii sprawiła, że językiem urzędowym jest tu angielski, a dominującą religią chrześcijaństwo. Walutą Gujany jest dolar gujański.

4) Stolicą Gujany jest 250-tysięczne miasto Georgetown. Jest tu m.in. drewniana katedra św. Jerzego z okresu wiktoriańskiego i Uniwersytet Gujany. Gdy Gujanę zajęli Holendrzy, miasto nazwali Stabroek. Obecna nazwa funkcjonuje od 1812 roku.

5) Oprócz Georgetown, w Gujanie warto też odwiedzić miasta: Baganara i Jonestown.

Z czego słynie Gujana

6) Kaieteur w Gujanie (patrz: zdjecie na górze), to jeden z największych wodospadów świata. Jest na rzece Potaro i znajduje się na terenie parku narodowego Kaieteur. Największy spadek wody ma wysokość 226 metrów, a cały wodospad ciągnie się przez 8 kilometrów.

7) Gujana, to biedny kraj, a 1/3 mieszkańców żyje na granicy ubóstwa. 80% absolwentów uczelni wyższych emigruje do innych krajów. Gospodarka Gujany, to głównie rolnictwo (w tym uprawa ryżu i trzciny cukrowej) oraz górnictwo (boksyty, złoto, od 2015 r. także ropa naftowa).

Ciekawostki o Gujanie

8) Nazwę Gujana można przetłumaczyć jako: ziemia wielu wód. Jest tu wiele rzek, a najwyższym szczytem Gujany jest Rovaima (2810 m n.p.m.). Dużą część kraju porastają lasy tropikalne. Najwięcej Gujańczyków mieszka na północy kraju.

9) Najwięcej mieszkańców Gujany jest pochodzenia indyjskiego (ok.40%) oraz afrykańskiego (ok. 30%). W czasach kolonialnych do pracy na plantacjach trzciny cukrowej sprowadzano tu niewolników z Afryki. Tylko 10% mieszkańców ma pochodzenie indiańskie (to rdzenna ludność, zanim przybyli tu kolonizatorzy z Europy).

10) Port lotniczy Georgetown, główne międzynarodowe lotnisko Gujany, znajduje się w Timehri, 40 km od Georgetown. Drugie międzynarodowe lotnisko znajduje się w Ogle, na południu kraju.

Ciekawostki o Gujanie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dominikana
> Belize

Zakopane hotel z basenem w Zakopanem Poprzedni post Hotel z basenem w Zakopanem – jak wybrać idealny nocleg?
Muzeum Sztuk Pięknych ciekawostki o Santiago Chile Następny post Oryginalne ciekawostki o Santiago, stolicy Chile