Gujana Francuska
Wesoły Wieżowiec podziwiał rakietę Ariane na kosmodromie Kourou w Ameryce Południowej
Gujana Francuska (w której mieszka blisko ćwierć miliona ludzi), to (od XVII wieku) terytorium francuskie w Ameryce Południowej. Graniczy z Brazylią i Suriname, i jest położone nad Atlantykiem. Dlatego walutą jest tu Euro, a rozmowy telefoniczne kosztują tyle, co w Unii Europejskiej. 2/3 ludności, to Murzyni i Mulaci.
Niedaleko 30-tysięcznego miasta Kourou znajduje się Gujańskie Centrum Kosmiczne czyli Kosmodrom Kourou, z którego w kosmos wystrzeliwane są rakiety. Zostało ono wybudowane w 1968 roku, ma cztery wyrzutnie i korzystają z niego nie tylko Francuzi.
Wesołego wieżowca zaprosił tutaj mieszkający w Niemczech Kuba Uske i sfotografował się z nim na kosmodromie Kourou, obok rakiety Ariane. Nieprzypadkowo akurat tutaj, gdyż Kuba to inżynier pracujący w EADS Astrium Space Transportation, spec od budowy samolotów i statków kosmicznych.
Ciekawostki o Gujanie Francuskiej
Skąd Francuzi wzięli się w północnej części Ameryki Południowej? Podobnie jak Anglicy chcieli pozbyć się dużej liczby więźniów i wywieźli ich do Australii, tak Francuzi w XIX wieku chcieli pozbyć się nadmiaru więźniów. Prawnie przyczynił się do tego Napoleon III, który w 1851 podpisał ustawę umożliwiającą ich deportację do zamorskiego terytorium francuskiego. Po przewiezieniu za ocean, więźniowie własnoręcznie wybudowali dla siebie budynki więzienne. Obecnie w St Laurent du Maroni (ponad 30 tys. mieszkańców) wszystkie “historyczne” budowle mają związek z więziennictwem. Podobno przez sto lat w Gujanie zostało na zawsze 80.000 więźniów.
Sytuacja zmieniła się w 1937 r., ale Francuzi mieli więcej zmartwień, więc sprawą zajęli się już po zakończeniu II wojny światowej. W 1962 r. po utracie dotychczasowej kolonii – Algierii, De Gaulle postanowił osłodzić Francuzom życie i pokazać wszystkim, że Francja wciąż jest mocarstwem. Postawił na podbój kosmosu, w czym najlepsi wtedy byli Amerykanie i Rosjanie. Na powierzchni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych powstało Centrum Kosmiczne, a w latach 80. Francuzi skonstruowali rakietę Ariane.
Dziś gospodarka Gujany Francuskiej mającej 1/3 powierzchni Polski i ćwierć miliona ludności, w ok. 90% opiera się na przemyśle kosmicznym. I jest po prostu biednie.
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec