rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Ha-Ga – Hanna Gosławska – anegdoty, ciekawostki

Czas czytania:6 minut/y, 11 sekund/y

Ha-Ga – ciekawostki z życia i inne informacje satyryczne

Ha-Ga anegdoty

“Gazeta Wyborcza” w dodatku “Wysokie Obcasy” opublikowała obszerny tekst na temat Ha-Gi czyli Hanny Gosławskiej (1915-1975), autorki rysunków humorystycznych. Cytujemy kilka fragmentów – ciekawostek z jej życia

• Na studiach rysowali nagiego męskiego modela. Hanka była czerwona ze wstydu, wszyscy pękali ze śmiechu. Po zajęciach zostawiali rysunki w pracowni – Hanka obracała swój do ściany. Potem wszyscy właśnie ten zakryty akt chcieli zobaczyć.

• Kiedyś się z tobą ożenię – powiedział do niej Eryk Lipiński, gdy miała 12 lat. On był osiem lat starszy. Mieszkali obok siebie we wsi Zielonka pod Warszawą. Eryk przyjaźnił się z jej bratem.

• W Warszawie Eryk najpierw zaczął przychodzić do nich do domu na “obiady domowe” – bo matka Hanki dorabiała, gotując obiady dla studentów. Potem wynajął pokój sublokatorski w ich domu. (…) Wyszli rano niby po bułki. Eryk wcześniej zamówił w urzędzie termin. Byli tylko oni i świadkowie. Hanka w czerwonym kostiumie. Wrócili do domu z bułkami.
– Gdzie byliście tak długo? – zapytała mama Hanki.
– Wzięliśmy ślub.

Ha-Ga i Karpuszko

• Wymyśliła bohaterów o nazwisku “Karpuszko”. Rysowała ich perypetie tak często, że wszystkie postaci Ha-Gi zaczęto nazywać “Karpuszkami“, a ją – “panią Karpuszko”. Pewnego dnia do “Szpilek” nadszedł list – pisał emerytowany sędzia z Łodzi Adam Karpuszko. Oburzony! Żądał, aby Ha-Ga przestała używać jego nazwiska, bo znajomi sądzą, że to o nim. Jako że w redakcji nie potraktowano go poważnie, Adam Karpuszko poszedł do sądu, zażądał odszkodowania. Ostatecznie skargę oddalono. Ale Ha-Ga już potem zrezygnowała z “Karpuszki”.

“Chcesz wiedzieć co jest modne? Zajrzyj do rysunków Ha-Gi” – mówiło się. Bo jej paniusie ubrane były podług najnowszej mody.
– Zawsze miała żurnale zagraniczne, oglądałam je u niej – pamięta Beata Tyszkiewicz. Prosto z Paryża już w latach 50. dostawała świeżutkie numery “Elle”. (…) Miała prenumeratę w prezencie, zamówił ją dla niej francuski rysownik Jean Effel, gdy w 1956 r. pojechała do Paryża odebrać nagrodę za plakat. (…) Sama ubierała się niezwykle elegancko.

Fragmenty tekstu Violetty Szostak
Obecnie (maj 2008) w Muzeum Karykatury w Warszawie trwa wystawa rysunków Ha-Gi.
2008-05-21. Ha-Ga

Ha-Ga w muzeum

Warszawskie Muzeum Karykatury zaprezentuje wystawę prac Anny Gosławskiej-Lipińskiej (1915-1975)

12 maja 2008 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Ha-Gi czyli Anny Gosławskiej-Lipińskiej.  Na wystawie można będzie obejrzeć rysunki satyryczne, ilustracje i plakaty tej artystki. W trakcie wernisażu (wejście tylko za okazaniem zaproszenia) wystąpią: Halina Kunicka i Czesław Majewski.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w maju i czerwcu (do 22 czerwca 2008).

Muzeum Karykatury w Warszawie w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.
2008-05-08. Ha-Ga

Morka 2008

Po raz kolejny w wakacje w Ustroniu Morskim odbędą się VI Warsztaty Artystyczne Morka, na który przybędą zaproszeni karykaturzyści. Jakie będą atrakcje?

W dniach 30 czerwca – 6 lipca 2008 odbędzie się kolejna Morka. Poniżej wstępny, nieoficjalny program pobytu (jego niektóre elementy mogą ulec zmianie).

30 czerwca – przyjazd, zakwaterowanie, kolacja.

1 lipca – koncert inauguracyjny. Wystąpi Orkiestra Strażacka z Baczkowa k. Bochni, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Koszalina (miejsce: Amfiteatr w parku nadmorskim w Ustroniu Morskim).

2 lipca – wesoła parada ulicami Ustronia Morskiego z udziałem uczestników Morki, orkiestr dętych z Baczkowa i Ustronia Morskiego, przebranych kolonistów i zaproszonych gości. Pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestr i mażoretek na stadionie sportowym w Ustroniu Morskim, rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej przebraną kolonię.

3 lipca – przejazd kolejką do Gąsek i zwiedzanie latarni morskiej; spotkanie integracyjne z orkiestrami dętymi, konkurs na piosenkę satyryczną.

4 lipca – Dzień Karykaturzysty: rysowanie karykatur turystów i mieszkańców (miejsce: plac przed Gminnym Ośrodku Kultury).

5 lipca – uroczyste odsłonięcie kolejnych rysunków satyrycznych na nadmorskiej Promenadzie Satyry i Dobrego Humoru oraz wernisaż wystawy poplenerowej: Lato w Ustroniu Morskim w oczach Morki.

6 lipca – dzień wolny.

7 lipca – wyjazd.
2008-06-06

Rysunkowy plebiscyt FDH

Po raz drugi, na miesiąc przed Festiwalem Dobrego Humoru, rozpoczął się internetowy plebiscyt na najlepszy rysunek satyryczny

Jak co roku na Festiwalu Dobrego Humoru będzie obecny rysunek satyryczny. Właśnie rozpoczął się internetowy plebiscyt, w którym można głosować na najzabawniejszy rysunek. Do plebiscytu zgłoszono rysunki osiemnastu autorów. Są to: Julian Bohdanowicz, Andrzej Czeczot, Jacek Frąckowiak, Andrzej Graniak, Zbigniew Jujka, Tomasz Jura, Zbigniew Kołaczek, Paweł Kuczyński, Andrzej Lichota, Sławomir Łuczyński, Małgorzata Lazarek, Witold Mysyrowicz, Andrzej Pijet, Juliusz Puchalski, Tomasz Rzeszutek, Henryk Sawka, Janusz Stefaniak i Robert Szecówka.

Autor, którego rysunek otrzyma najwięcej głosów, w nagrodę będzie miał indywidualną wystawę za rok, podczas jubileuszowego dziesiątego Festiwalu Dobrego Humoru 2009.

Plebiscyt zakończy się 25 czerwca.

Tegoroczny Festiwal Dobrego Humoru odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2008, jak zwykle w Gdańsku.
2008-05-30

Cebula Na Tynku

13 czerwca 2008 w tarnogórskiej Galerii Satyry NaTynku odbędzie się wernisaż wystawy Henryka Cebuli oraz recital kabaretowy Eugeniusza Klucznioka

Kolejną wystawą satyryczną w Galerii NaTynku (Klub 22, Tarnowskie Góry, ul. Czarnogórska 22) będzie wystawa rysunku satyrycznego Henryka Cebuli. Atrakcją wieczoru będzie recital kabaretowy Eugeniusza Klucznioka, który poprowadzą: Andrzej “Toluś” Skupiński i Jerzy Cnota. Organizacją wieczoru jak zwykle zajmują się: Mirosław Ogiński, Adam Morawiec i Małgorzata Burzka-Janik.

Impreza odbędzie się 13 czerwca o godz. 20.00. Wstęp wolny, portal Sadurski.com zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Henryk Cebula
Urodzony w 1953 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1981 r.). Ma na koncie 82 wystawy indywidualne, 600 udziałów w wystawach zbiorowych, 78 nagród i wyróżnień w kraju i za granicą, liczne publikacje prasowe. Od 10 lat prowadzi galerię Pirania / Piranie dwie w Jarosławiu. Na co dzień jest nauczycielem w Jarosławskiej Szkole Plastycznej. Mieszka w Przeworsku.
2008-05-30

Polskie rysunki w Brukseli

W głównej siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli otwarto wystawę rysunku satyrycznego polskich rysowników

Około 200 rysunków współczesnych polskich karykaturzystów zaprezentowano na wystawie, którą otwarto wczoraj w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Część rysunków komentuje przystąpienie Polski w Unii Europejskiej. Wśród autorów znaleźli się m.in. Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Andrzej Czeczot, Janusz Kapusta, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, Andrzej Dudziński i Jacek Frankowski.

Wystawę, którą otworzył ambasador Polski przy UE Jan Tombiński, przygotowało Muzeum Karykatury wspólnie z przedstawicielstwem RP przy UE. Będzie ona czynna także w czerwcu.
2008-05-29

Wprost bez Sawki

Henryk Sawka po kilkunastu latach współpracy przestaje rysować dla tygodnika Wprost. Jego miejsce zajmuje Andrzej Krauze

Osiemnaście lat trwała współpraca Henryka Sawki z tygodnikiem Wprost. Była to całostronicowa, cotygodniowa rubryka “Fotoplastykon” w formie kilkuklatkowego komiksu lub pojedynczego rysunku, do tego po jakimś czasie doszedł pojedynczy rysunek w innym miejscu numeru. Sawka przez minione lata był kojarzony głównie z Wprost, choć drukował też w wielu innych tytułach.

Od roku rysunki Sawki rozpoczęła publikować Polityka, zatem jego rysunki były drukowane przez dwa konkurencyjne tytuły. I to właśnie w tym tytule Sawka obecnie zostaje ze swymi rysunkami, rezygnując równocześnie z rysowania dla Wprost.

Jak powiedział Sawka dla Presserwisu, zmiana była spowodowana chęcią rozwoju oraz finansami. Nie miała nic wspólnego z odejściami dziennikarzy i redaktorów z Wprost, jakie miały miejsce w ostatnim okresie.

Wraz z odejściem Sawki, rysunkowym komentatorem politycznym Wprost zostaje rysownik Andrzej Krauze, który od teraz będzie miał tu stałą rubrykę. Ostatnio Krauze kojarzony był głównie z dziennikiem Rzeczpospolita, który na drugiej stronie umieszcza jego codzienny komentarz rysunkowy.
2008-05-27

Lutczyn na zakupach

Humorystyczne rysunki Edwarda Lutczyna znalazły się na wielorazowych torbach na zakupy

Firma GAM, producent wielorazowych toreb na zakupy Greenbag, wyprodukowała torby na których znalazły się rysunki Edwarda Lutczyna. Torby te od początku czerwca będzie można kupić w wybranych sieciach handlowych w Polsce.

Sieci handlowe ze względów ekologicznych zaczynają odchodzić od pakowania zakupionych produktów w cienkie torby foliowe.
2008-05-25

Teksty z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Eryk Lipiński, Grzegorz Szumowski, rysunki
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Rysownik w Na dobre i na złe, karykaturzyści i Noc Muzeów