Niezwykłe ciekawostki o Halloween

święto Halloween ciekawostki historia symbole dynie

Halloween ciekawostki i najważniejsze informacje na temat święta. Niezwykła historia, halloweenowa symbolika, zabawy i przebrania. Fascynujące fakty które musisz poznać, aby naprawdę wiedzieć, czym jest święto Halloween

Halloween – co to za święto?

1) To popularne, doroczne święto obchodzone m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ma miejsce 31 października. Ponieważ wszystko, co amerykańskie dociera też do Polski, w latach 90-ych Halloween rozpoczął ekspansję także w Polsce.

2) W Polsce (i nie tylko) kler walczy z Halloween – mówiąc, że to święto szatana. Co ciekawe, rzymskokatolicki Dzień Wszystkich Świętych (wprowadzony do kalendarza świąt w 609 roku) początkowo obchodzono 13 maja, a po 100-200 latach (w zależności od kraju) przeniesiono to święto na 1 listopada. Możliwe, że chodziło o stworzenie konkurencji do pogańskiego święta Samhain (informacja niżej) i częściowo się to udało.

Kiedy jest Halloween i skąd nazwa?

3) Nazwa pochodzi od słów: All Hallow’s Evening (All Hallows’ Eve lub All Hallows’ E’en) czyli wigilii Wszystkich Świętych. To okres, kiedy wspomina się osoby zmarłe.

wydrążona dynia święto horror makabra
Jack-o’-lantern czyli wydrążona dynia. Przeczytaj, o jakiego Jacka chodzi!

Symbolika Halloween. Nie tylko dynia

4) Symbolem Halloween jest pomarańczowa dynia. Choć dynie w zależności od odmiany, są rożnych kolorów, najczęściej występują odmiany w kolorze pomarańczowym. Aby kojarzyła się z Halloween, należy ją umiejętnie wewnątrz wydrążyć oraz wyciąć otwory na oczy i usta. Wieczorem wkłada się do środka palącą lampę lub świeczkę. Światełko w dyni symbolizuje duszę osoby zmarłej.

5) Taka dynia nazywa się Jack-o’-lantern i początkowo pojawiła się w Irlandii, choć wydrążano wtedy inne, mniejsze warzywa (brukiew, burak, rzepy). Bo dynia nie była znana w Europie przed odkryciem Ameryki.

święto Halloween ciekawostki historia symbole dynie
Dynia – najbardziej znany symbol. Święto Halloween ciekawostki, historia

6) Nazwa Jack-o’-lantern nawiązuje do legendy o mężczyźnie imieniem Jack. Robił wszystko, aby się wzbogacić. Diabłu zaproponował swą duszę za kolejne bogactwa, jednak gdy czart przyszedł odebrać zapłatę, Jack go uwięził. Jack umarł 31 października, a jego dusza nie poszła ani do nieba, ani do piekła.

7) Kolorami symbolizującymi Halloween są: pomarańczowy (kolor jesieni, symbolizujący koniec dorocznych zbiorów) oraz czarny (śmierć, w tym śmierć rozumiana jako koniec lata).

8) A w ogóle, po co zakładane są takie przerażające przebrania i maski? Otóż ten widok miał zmylić duchy, które miały pójść dalej.

Historia święta Halloween – skąd się wzięło? Irlandzkie Samhain

9) Nie wiadomo dokładnie, kiedy zaczęto obchodzić to święto. Niektórzy próbują cofać się do czasów rzymskich, gdzie czczono boginię Pomonę, bóstwa owoców i nasion. Jednak jest faktem, że Halloween dotarł do Ameryki w latach 40. XIX wieku, wraz z przybyciem emigrantów z Irlandii.

10) Irlandczycy i Szkoci w czasach pogańskich między 31 października a 1 listopada odchodzili Samhain. Święto wiązało się z końcem żniw, a przy okazji kończyło rok w celtyckim kalendarzu. W jednym z celtyckich języków słowo samain oznaczało koniec lata. O tym jak ważnym było to święto pokazuje fakt, że niektóre neolityczne grobowce w Irlandii budowano w miejscach, z których podczas Samhain było widoczne wschodzące słońce.

11) W czasach chrześcijańskich nie zrezygnowano z Samhain, a od XIV wieku Dzień Zaduszny stał się wielkim chrześcijańskim świętem. Może gdyby nie to, nigdy nie poznalibyśmy Halloween? W każdym razie chodzenie przebierańców od drzwi do drzwi, wróżby i uczty na cześć zmarłych, pojawiły się już później.

Halloweenowe zabawy. Trick or treat i inne

12) Przed świętem rodziny kupują różne słodycze (cukierki, batoniki, itp), aby obdarować nimi grupy młodych osób przebranych stosownie do święta (zwykle to przerażające, makabryczne stroje), gdy wykrzykną: Cukierek albo psikus! (Trick or treat). Dzieciaki chodzą wtedy od drzwi do drzwi domów i mają najlepszą okazję w roku, aby objeść się słodyczami.

święto Halloween ciekawostki historia symbole dynie
Coroczna okazja do zabawy oraz dobrego zarobku przez wiele firm. Halloween ciekawostki

13) Wspomniana Trick or treat, to najpopularniejsza, choć nie jedyna zabawa w Halloween. Apple bobbing (Duck-apple) polega na ugryzieniu jednego z jabłek (np. zwisających na sznurku), bez pomocy rąk. Gdy ta sztuka się uda, osoba ma mieć szczęście przez kolejny rok.

14) Scary farm (straszne farmy) to miejsca na dużych przestrzeniach, w których organizowane są wystroje nawiązujące do znanych filmów grozy. To forma zabawy i spędzenia czasu dla uczestników.

15) Halloween, to także zabawy maskowe osób przebranych za różnego rodzaju straszydła (pomysłowość takich przebrań i makijaży budzi podziw u innych, więc warto zadać sobie trudu!). Organizowane są także maskarady po ulicach miast.

16) W Halloween mają miejsce różne wróżby (np. z obierek jabłek, wrzuca się orzechy do ogniska) oraz różne zabawy. Fajne pomysły na gry i zabawy znajdziesz tutaj: pomysły na gry na halloween

Stroje i maski na Halloween

17) Przebieranie się za makabryczne postacie, to halloweenowa rozrywka wielu osób, nie tylko młodzieży i dzieci. Tylko w Halloween można co chwilę spotkać tyle wampirów, czarownic, duchów i innych potworów i wcale się ich nie bać. Pojawia się też wtedy duża ilość czaszek, nietoperzy, czarnych kotów, pająków i innych symboli mających przerażające konotacje wśród ludzi.

18) Dla tych, którzy w najszybszy sposób chcą zamienić się w maszkarę, są wypożyczalnie strojów oraz halloweenowych masek. Makabryczny strój mający wywołać przerażenie, koniecznie należy uzupełnić odpowiednim, krwawym i przerażającym makijażem. Przy okazji jest sposobność pokazanie swych zdolności aktorskich, bo chód zombie (żywe trupy świetnie znamy z horrorów) wygląda inaczej niż starej czarownicy.

19) Amerykanie w halloweenowe stroje przebierają nawet swoje zwierzęta, głównie psy i koty. Co roku na te przebrania wydają kwoty liczone w milionach dolarów.

psy dynia przebrania halloweenowe
Niektórzy kupują swym pupilom specjalne ubiory. Halloween ciekawostki

Halloween ciekawostki i fakty

20) Pierwsze makabryczne stroje na Halloween pojawiły się w latach 30. XX wieku.

21) Gdy w Halloween zobaczysz pająka – nie zabijaj go. To podobno dusza nieżyjącej już osoby którą znałeś, która czuwa nad tobą.

22) Okres Halloween w Ameryce Północnej, to ogromne zyski firm, porównywalne z okresem Bożego Narodzenia. Według badań, statystyczny Amerykanin wydaje ok. 80 lub więcej dolarów, szykując się do tego świata.

23) Podobno w Halloween statystyczny Amerykanin zjada ponad 1,5 kg. słodyczy. To wspaniały czas dla obżartuchów kochających wszelkie słodycze!

24) Podczas II wojny światowej gdy racjonowano cukier, zabawa w Cukierek albo psikus straciła sens. Nie dawano przebierańcom słodyczy.

25) Okazuje się, że są ludzie mający strach przed tym świętem. Ta jednostka chorobowa nazywa się samhainophobia.

26) Największą dynię wyhodowano w Szwajcarii i miała ponad… tonę wagi.

27) Nawiązania do Halloween występują do wielu (głównie amerykańskich) filmów. Nieprzypadkowo są to głównie horrory. Hallween zabija (Halloween kills) z 2021 r., to jeden z takich filmów.

Halloween ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Tłustym Czwartku
> Z czego słynie Gdańsk