Japonia. Z wizytą w Hamamatsu
Hamamatsu, to 800-tysięczne miasto w środkowej części wyspy Honsiu. Leży nad Oceanem Spokojnym i jest największym miastem w prefekturze Shizuoka. Stąd do Tokio jest 260 kilometrów. Miejscowość ma kilkusetletnią historię, jednak prawa miejskie Hamamatsu uzyskało dopiero w 1911 roku.
Najwyższym (213 metrów) budynkiem Hamamatsu jest 45-kondygnacyjny biurowiec Act City Hamamatsu. Nie przez przypadek ten budynek z 1994 r. przypomina harmonijkę, bo są tu m.in. siedziby firm muzycznych: Yamaha, Roland, Kawai i Tokai. Jest w nim też siedziba władz prefektury Shizuoka. Z tarasu widokowego znajdującego się na górze wieżowca, można oglądać panoramę miasta.
Od 1990 r. Hamamatsu jest miastem partnerskim Warszawy. Nie trzeba się więc dziwić, że obok gmachu władz stoi kopia pomnika Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. A poza tym od 1991 r. co roku w listopadzie odbywa się w Hamamatsu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny (Hamamatsu International Piano Competition).
Przez centrum miasta przebiega linia kolejowa, przez którą jadą m.in. superszybkie pociągi shinkanseny. Ponieważ nie ma tu metra, w przeciwieństwie do innych dużych miast Japonii (np. Tokio), na ulicach jest więcej samochodów.
Hamamatsu ciekawostki
Ciekawostki o tym japońskim mieście: mieszka tu kilkanaście tys. osób pochodzenia brazylijskiego, są tu siedziby znanych firm Suzuki i Yamaha. Nie ma tu lotniska, jest 6 szkół wyższych. Fanów futbolu zainteresuje fakt, że jest tu drużyna Honda FC, grająca w Japan Football League czyli w trzeciej dywizji (lidze). Jest tu również zrekonstruowany zamek Hamamatsu oraz ogród zoologiczny.
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) dotarł tu z Polski w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Padał deszcz, do tego byliśmy tu krótko, więc nie pstryknęliśmy tu wielu zdjęć.
Trafiliśmy do centrum handlowego i ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że jest tu coś w rodzaju kasyna dla dzieci (powyżej 6. lat). Kilkadziesiąt automatów – kolorowych, często z postaciami mangi, do tego miła dla ucha muzyczka. To wszystko może oszołomić dzieci, które mogłyby tu siedzieć od rana do wieczora. Z przodu niewinne, oszklone automaty do łapania wysięgnikiem misiów lub słodyczy (coś podobnego, ale w mniejszych rozmiarach znamy z nadmorskich kurortów w Polsce). W głębi automaty niczym z kasyna.
Na niższej kondygnacji był m.in. bogato zaopatrzony sklep dla majsterkowiczów, konstruujących własnoręcznie swoje machiny, Godzille i kosmiczne stwory. W pobliżu była nawet prezentacja modeli takich stworów, za szklanymi gablotami.
Hamamatsu Japonia: (c) Sadurski.com
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r.
Do dziś Wesoły Wieżowiec został sfotografowany w ponad 600 miejscach (miastach), w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach świata. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie! Patronem medialnym akcji jest portal rozrywkowy Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec