Jak zwiększyć swoje szanse w pokerze. Strategie i taktyki
Poker to prawdopodobnie najpopularniejsza gra karciana na świecie. Kultowa gra stołowa – spotykana nie tylko w kasynach Las Vegas, Monako czy Atlantic City, ale także na międzynarodowych turniejach, w kasynach online czy na spotkaniach towarzyskich – stała się rozpoznawalnym elementem kultury masowej dzięki licznym nawiązaniom w dorobku hollywoodzkiej kinematografii. Dzięki takim filmom jak Maverick, Casino Royale czy Hazardziści, jak również nasz polski Wielki Szu, każdy słyszał o tej popularnej grze karcianej. Rosnąca dostępność pokera online powoduje, że coraz więcej osób próbuje swoich sił. Jak zwiększyć swoje szanse w grze i zminimalizować ryzyko przegranej? Kluczem jest strategia
Odrobina historii pokera
Jedna z teorii mówi, że pierwowzorem pokera była niemiecka gra Pochen, popularna już w XV w. W ciągu kolejnych stuleci gra dotarła do Francji, gdzie została nazwana Poque, a następnie w dość mocno zmodyfikowanej wersji zyskała popularność na parowcach pływających wzdłuż rzeki Missisipi, jak również swoją ostateczną nazwę – czyli Poker. Niektórzy badacze historii pokera twierdzą, że grę zapoczątkowali Chińczycy już około 900 roku naszej ery, inni, że jej źródła leżą w hinduskiej grze ganjifa, a jeszcze inni, że wywodzi się ona ze staroperskiej gry as nas, której zasady wśród francuskich osadników w Nowym Orleanie mieli przekazać perscy żeglarze. Wraz z rozwojem pokera zwiększono też ilość kart w talii, wprowadzono ich nowe układy, powstały także różne odmiany tej stołowej gry karcianej. Zasady pokera dobieranego oficjalnie ogłoszono w 1872 roku, a Texas Hold’em w 1880. Sześć lat później zaczęto wydawać pierwszy magazyn pokerowy, pt. „Poker Chips”.
Podstawowe zasady gry
Każda rozgrywka pokera rozpoczyna się uiszczeniem przez graczy stawki wejściowej (z ang. ante). W odmianie Texas Hold’em dochodzi jeszcze konieczność postawienia stawki w ciemno przez dwóch kolejnych graczy po rozdającym. Zadaniem graczy jest uzyskanie jak najwyższego układu kart w celu zwycięstwa i wygrania puli ze stołu. Można też oczywiście blefować i licytować wysoko mimo niskiego układu kart, licząc, że pozostali gracze spasują. W takim przypadku nie trzeba pokazywać swoich kart. Do dyspozycji są następujące ruchy:
- Pas (Fold) – rzucenie kart i rezygnacja z gry w rozdaniu i utrata żetonów.
- Czekaj (Check) – czekanie na ruch innych, jeśli stawka nie została przebita.
- Sprawdzaj (Call) – wyrównanie stawki do kwoty postawionej przez innego gracza.
- Postaw (Bet) – pierwsze postawienie zakładu w rundzie.
- Podbij (Raise) – przebicie stawki, zmuszające graczy do wyrównania lub przebicia.
- Va banque (All-in) – postawienie wszystkich żetonów.
Jeśli chodzi o limity wysokości i podbić stawki, wyróżniamy stałe – czyli fixed limits, pot limit – czyli wynoszące nie więcej, niż łączna wartość puli, oraz no limit – nieograniczone. Z kolei gradacja zwycięskich układów kart w kolejności od najsłabszego, przedstawia się tak:
- Wysoka karta (High card) – najwyższa karta wygrywa
- Para (One pair) – dwie karty o takiej samej wartości
- Dwie pary (Two pair) – dwie różne pary
- Trójka (Three of a kind) – trzy karty o tej samej wartości
- Strit (Straight) – pięć kolejnych kart
- Kolor (Flush) – pięć kart tego samego koloru
- Full (Full house) – trójka i para
- Kareta (Four of a kind) – cztery karty o tej samej wartości
- Poker (Straight flush) – strit w jednym kolorze
- Poker królewski (Royal flush) – od asa do dziesiątki
Najciekawsze strategie
Liczba wszystkich możliwych układów kart w pokerze wynosi 2 598 960. Element losowy w tej grze karcianej ma tak samo duży udział jak strategia i psychologia.
Ważna jest umiejętność blefowania i czytania innych graczy, a także zimna kalkulacja. Według Nathana „BlackRain79” Williamsa, kluczowe w graniu w pokera online, dostępnego w serwisach typu 888starz Polska, są selekcja stołów pod kątem graczy rekreacyjnych oraz siadanie zawsze po lewej stronie najsłabszego gracza, szczególnie jeśli gramy przy stole z doświadczonymi pokerzystami. Profesor matematyki z UCLA, w artykule dla serwisu Upswing Poker udowadnia, że czysty blef, czyli granie do końca z bezwartościową ręką może zadziałać. Wynika z tego, że gracze pokerowi blefują za rzadko, biorąc pod uwagę skuteczność blefów.
Inne ciekawe strategie w pokerze online to granie mniejszej liczby rozdań, ale agresywniej, częste pół-blefy, czyli blefy z planem awaryjnym, szybkie rozgrywanie silnej ręki, pasowanie przy braku pewności rozdania oraz atakowanie w sytuacji okazania słabości przez rywala.
1476 / zawsz / historia gry w pokera
8.9.24 out
Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.