horrory ciekawostki horror groza filmy historia thriller

Wszystko o horrorach. Najstraszniejsze fakty

Czas czytania:6 minut/y, 7 sekund/y

Horrory ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć. Dlaczego lubimy horrory, ich rodzaje. Znani twórcy i postacie w horrorów

Horrory – co to takiego?

1) Horror, to gatunek w literaturze i filmie, zwany także fantastyką grozy. Dąży on do wprowadzenia widza w stan przerażenia w celach rozrywkowych, a czytelnika – do wywołania u niego efektu katharsis, czyli uwolnienia od cierpienia odreagowania zablokowanego napięcia (można także rozumieć jako efekt o charakterze terapeutycznym).

Filmy tego gatunku dodatkowo mają na celu wywołanie u widzów koszmarów, lęków, obrzydzenia i przerażenia nieznanego lub makabrycznego. Konstrukcyjnymi wyznacznikami horroru są: budzący grozę temat i potęgujące ją zabiegi dramaturgiczne (m.in. suspense, szok filmowy), oraz efekty specjalne, np. świetlne.

Celem horrorów jest uwypuklenie nieświadomych lęków, pragnień, popędów i pierwotnych archetypów, które są głęboko zakorzenione w naszej zbiorowej podświadomości. Obrazy matek i cieni odgrywają ważną rolę, ponieważ są wspólne dla nas wszystkich.

2) Odmianami horroru, zarówno w filmie, jak i w literaturze, są: thriller, zombie (filmy o ożywionych zmarłych ludziach), gore (tu dominują przemoc i okrucieństwo), zaś pod względem kinematograficznych także monster film (potwory atakujące ludzi) oraz filmy satanistyczne.

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik
Wolimy bać się podczas oglądania horrorów niż mieć koszmary senne

3) Horrory w mediach często przedstawiane są jako filmy przeznaczone nie dla każdego. Nie tylko ze względu na ilość przemocy, ale też fabułę. Coraz częściej ten gatunek sięga bowiem po realne wydarzenia wśród których współcześnie żyjemy, na przykład ataki terrorystyczne. Nie zmienia to faktu, że horrory są fikcyjnym przedstawieniem pojmowania przez człowieka zła i okrucieństwa, jakiego można się dopuścić wobec drugiej osoby.

4) Warto też wspomnieć o horrorach nakręconych na podstawie faktów autentycznych. Okazuje się, że także w naszym realnym świecie są straszne zbrodnie, psychopatyczni mordercy i niewyjaśnione zjawiska. Wystarczy je zekranizować, dodatkowo ubarwiając aby wzmóc strach wśród widzów. Takie bliższe naszej rzeczywistości horrory oglądamy nieco inaczej, zdając sobie sprawę, że nie jest to wytwór wyobraźni twórców i coś podobnego może się przytrafić także nam.

5) Gatunek ten znalazł swoich przedstawicieli także w świecie komiksu. Jednym z najsłynniejszych jest komiks „Opowieści z krypty”, który pojawił się w kioskach w 1950 roku. Przerażający komiks zaczął się, kiedy dwóch mężczyzn odkryło, że łączy ich miłość do tego, co przeraża.

zombie ciekawostki horrory zombi
Miłośnicy horrorów uwielbiają filmy o zombie – żywych trupach

Najsłynniejsze horrory

6) Najbardziej znanym z wczesnych dzieł opartych na zjawiskach nadprzyrodzonych, jest 3-minutowy film krótkometrażowy Le Manoir du Diable (1896), znany w języku angielskim zarówno jako „The Haunted Castle” lub „The House of the Devil”. Film jest czasami uznawany za pierwszy w historii horror.

7) Wraz z rozwojem kinematografii pojawiało się coraz więcej horrorów i straszących w nich potworów czy ludzkich bohaterów. Ożywały także lalki, domy stawały się nawiedzone, a do przeżycia trzeba było użyć piły.
Jednymi z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku w świecie filmu, są:

Friedrich Wilhelm Murnau

W swoich filmach w latach 20. XX wieku przedstawił wizję Draculi, „Nosferatu”, który straszył przez kolejne dekady i budził lęk u wielu widzów. Murnau, co było zaskakujące na tamte czasy, wprowadził opcję kamery ruchomej, rezygnując ze statystycznej.

James Wan

W swoich horrorach nie bał się igrać z uczuciami widza i śmiało wprowadził na ekrany przemoc i krwawe sceny, by w kolejnych filmach z gatunku skupić się na nawiedzonych domach, egzorcyzmach i nadprzyrodzonych zjawiskach.

Mike Flanagan

Mistrz gatunku, który nie tylko dostarcza jakoś w swoich filmach, ale także sporą ich ilość – w krótkim czasie podarował widzom wiele klasycznych horrorów, ofiarując im porządne thrillery psychologiczne, jak i zjawiska nadprzyrodzone w odpowiedniej dawce.

czosnek wampir wampiry ciekawostki o wampirach
Wampiry, to postacie często występujące w horrorach

Dlaczego lubimy horrory

8) Horrory stały się dla ludzi rozrywką, z którą obcowanie sprawia, że zapomina się o swoich problemach, a mierzy ze strachem i przerażeniem bijącym z ekranu czy ze stron książki. Wyjście z kina, zamknięcie czytanej książki czy też przełączenie kanału w telewizorze, niosą ze sobą niezwykłe uczucie ulgi, jednak jest to fikcja.

Powodów, dla których ludzie sięgają po ten gatunek, jest kilka. Niektórzy uważają je nawet za dziwnie pocieszające. Główne powody są trzy: napięcie, trafność i nierealizm.

9) To, jak człowiek się czuje podczas oglądania lub czytania, sprawia, że wraca po więcej. Niektórzy lubią to uczucie, którego doświadczają, kiedy się boją. Inni za przyjemne mają przejście przez straszny film. Produkcje z tego gatunku mogą też pomóc poczuć się bardziej związanym z otaczającymi człowieka innymi ludźmi.

horror horrory filmy klaun ciekawostki klauni clown cyrk historia
Bohaterami horrorów są też przerażające postacie klaunów. Horrory ciekawostki

Znane postacie z horrorów

10) Horrory do kin i przed ekrany przyciągają widzów od lat. Ci pokochali wiele postaci. Wśród nich sławę zyskali między innymi:

Freddy Krueger – straszył nie tylko na ulicy Wiązów, ale i w koszmarach wielu widzów za sprawą poparzonej twarzy i nakładek ze szponami na dłoniach.

Michael Myers – z metalową maską na twarzy, z ciemnymi włosami potrafił tygodniami wypatrywać ofiarę, nim zaatakował.

To – „It” jest postacią, która z książki Stephena Kinga utorowała sobie drogę na ekran. Klaun o białe twarzy i przerażającym uśmiechu, z balonikiem w ręce, lubi kryć się w pobliżu kratek ściekowych i porywać dzieci, po których słuch ginie.

Hannibal Lecter – najsłynniejszy kanibal w historii. Również pierwowzór był literacki, nim został niesamowicie odegrany przez Anthony’ego Hopkinsa w filmie i Madsa Mikkelsena w serialu. Niesamowicie inteligentny zdawał się pogrywać z każdym, kto chciał z nim rozmawiać.

cmentarz śmierć zombie pogrzeb tafefobia
Scenerią części horrorów są cmentarze i przerażający nas świat zmarłych

Duchy i moce nadprzyrodzone

11) Wśród horrorów, które straszą nas z powodzeniem, swoje miejsce w XXI wieku znalazły filmy o duchach i nawiedzonych domach. Do miejsc, gdzie człowiek nawet nie myśli, aby wejść, a bohaterowie czynią to bez wahania. W 2010 roku zapoczątkowana została seria filmów, gdzie zdarzenia nadprzyrodzone rejestrowane są przez zwykłą kamerę, a całość akcji dzieje się właściwie tylko w pomieszczeniach, które ona obejmuje.

12) Niekwestionowanym mistrzem, jeśli chodzi o literaturę grozy, jest Stephen King. W debiucie napisał o dziewczynce, która wraz z dostaniem pierwszej miesiączki okazuje się posiadać moc telekinezy. Pisał o zabójczym psie, ponurym cmentarzu dla zwierząt, mrocznym klaunie. Od dekad ten autor horrorów przyprawia o gęsią skórkę miliony czytelników na całym świecie.

Frankenstein ciekawostki o Frankensteinie Mary Shelley
Frankenstein, bohater powieści Mary Shelley, a potem szeregu filmów grozy

Frankenstein

13) Jednym z pierwszych powołanych do życia bohaterów horrorów był Frankenstein. Tytułowy bohater powieści Mary Shelley, określanej pierwszą powieścią z gatunku science fiction, to naukowiec. Pragnie poznać, czym jest śmierć, a w toku swoich badań tworzy istotę, stworzoną z ciał wielu zmarłych. Wykazuje ona odruchy podobne do ludzkich, lecz przez swój wygląd może liczyć się jedynie ze strachem tych, którzy ją spotykają. Stwór nie może się z tym pogodzić, zabija bliskich swego stwórcy oraz siebie samego.

14) Błędnie za Frankensteina uchodzi potwór z połączonych zwłok. Jest to nazwisko twórcy, o czym warto pamiętać.

> Ciekawostki o Frankensteinie

Dracula ciekawostki zamek Bran Transylwania Rumunia
Zamek hrabiego Draculi w Transylwanii, Rumunia. Horrory ciekawostki

Polskie horrory ciekawostki

15) Horrory nie są domeną polskich twórców filmowych ostatnich lat, jednak można znaleźć kilka produkcji wartych uwagi. „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, to film stworzony na podstawie powieści o tym samym tytule. Przeraża nie tylko swoją fabułą, ale i ujęciami.

Do horrorów polscy twórcy starali się podejść tak, aby stworzyć napięcie. Udało się to w „Kołysance” z 2010 r. (reż Juliusz Machulski), jednak trudno mówić tu o wielkim sukcesie.

Niedawna próba stworzenia polskiego horroru na miarę amerykańskich standardów. Film „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, mimo dobranej obsady, okazał się być raczej parodią filmów tego gatunku zza oceanu.

Horrory ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o wampirach
> Czarny humor – co to jest
> Straszne ciekawostki o śmierci
> Ostatnie słowa przed śmiercią
> Ciekawostki o cmentarzach

Jasło ciekawostki zabytki atrakcje wieża pałacu Poprzedni post Jasło na Podkarpaciu – 22 ciekawostki
ratusz rynek Rawicz ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Wielkopolskie miasto Rawicz – ciekawostki