Ciekawostki o hostelach

hostele ciekawostki hostel noclegi

Hostele w Polsce i na świecie. Czy hostel, to dobry biznes? Hostele ciekawostki

Hostelowy biznes

1) Hostele są doskonałą alternatywą dla droższych od nich hoteli. Oferują zazwyczaj więcej miejsc noclegowych, na mniejszej przestrzeni. Hostele często położone są w atrakcyjnych lokalizacjach i mogą znajdować się w starych kamienicach.

2) Wystarczy mieć nieco ponad 70 tysięcy złotych, aby otworzyć hostel. Koszty inwestycji zwrócą się nam z nawiązką po roku czasu. Do prowadzenia tego typu działalności nie potrzeba specjalnych licencji i pozwoleń. Kluczem do sukcesu jest dobra lokalizacja, która gwarantuje dużą liczbę gości.

3) W dzisiejszych czasach, jeśli hostelu nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje. Największa platforma TripAdvisor skupia w jednym miejscu wiele obiektów, w tym hostele. Właściciele muszą się starać, aby zasłużyć na dobre opinie. Pozytywne recenzje przekładają się na większe zainteresowanie i większy dochód z działalności.

hostele ciekawostki hostel noclegi
Dobra lokalizacja, to jedno. Czysty, schludny hostel, to duży atut

Hostele ciekawostki

4) Słowo hostel pochodzi z języka angielskiego. Znaczy tyle, co schronisko lub noclegownia.

5) Podobno pierwszym hostelem był ten, który w 1912 założył r. Niemiec Richard Schirrmann.

6) Jak w wielu branżach, także hostele mają swoje rankingi, w różnych kategoriach. Niektóre mają atrakcyjne położenie (centrum miasta lub bliskość do metra) albo malowniczy widok z okien. Inne słyną z oryginalnego wyposażenia, w dodatku coraz częściej nie odbiegają standardem od hoteli. No, może z wyjątkiem małej przestrzeni. Jednak największą zaletą dzięki której hostele zdobyły popularność, głównie wśród osób młodych, są atrakcyjne ceny.

hostele ciekawostki hostel noclegi
Hostele w centrach dużych miast, są często w starych kamienicach

7) Dla każdego coś innego! Część hosteli oferuje odwiedzającym wyjątkowe atrakcje. Pewien hostel w Tajlandii ma ring bokserski, w hostelu w japońskim mieście Kioto łóżka wmontowane pomiędzy półkami wypełnionymi książkami (po angielsku i japońsku). Niektóre oferują pływanie w basenie, w innych jest jacuzzi, miejsca na grilla, itd.

8) Dormitoria, to pokoje wieloosobowe. W jednym pomieszczeniu w hostelu może być kilka lub nawet kilkanaście łóżek. Nie każdemu odpowiada spanie wśród całkiem nieznanych sobie osób, ale przecież chodzi o zaoszczędzenie, prawda?

9) Ponieważ spanie w hostelu nie jest luksusem, właściciele starają się uatrakcyjnić odwiedzającym swoje miejsce. Zwykle jest ogólnodostępne miejsce z telewizorem (bo telewizorów nie ma w poszczególnych pokojach). Jest pomieszczenie kuchenne z lodówką, gdzie można zrobić sobie bezpłatną herbatę. I co najważniejsze dla młodych, często jest bezpłatny dostęp do Internetu.

10) Hostel, to tytuł filmu z 2005 roku, w reżyserii Quentina Tarantino. Tematem filmu są podróże po Europie dwóch młodych Amerykanów oraz fakt, że korzystają z hosteli.

budynek noc hotel hotelik nocleg noclegi
Niska cena, to ich największy atut. Hostele ciekawostki

Hostele w Polsce

11) Wrocław pod względem hosteli nie ustępuje miejsca takim miastom, jak Warszawa czy Kraków. Hostele położone w centrum są najbardziej oblegane nie tylko przez zagranicznych turystów, ale i rodziny z dziećmi, które chcą oszczędzić na wycieczce, obniżając koszty noclegu.

12) Koszt otwarcia hostelu zależy też od jakości wyposażenia. Aby otworzyć hostel z 24 łóżkami w średnim standardzie, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 50 tysięcy złotych.

13) Chociaż Polsce zdecydowanie daleko do Dubaju, to rynek hosteli wciąż się powiększa. W 2008 roku w Polsce było zaledwie 200 hosteli. Co roku przyrost nowych hosteli sięga od 0,8% do 2%. Najlepsze lata na otwarcie tego biznesu, ro były lata 2016-2018.

hostele ciekawostki hostel noclegi
Egzotyczny hostel gdzieś na Bliskim Wschodzie

Hostele na świecie

14) Budapeszt, to miasto hosteli. Jeśli trafimy do stolicy Węgier, musimy jednak być czujni. Tutejsze hostele słyną z obecności duchów. Podobnie, jak w brytyjskich hotelach, w Budapeszcie panoszy się cała gama straszydeł. A może to tylko dobra promocja?

15) Najdroższe i najbardziej ekskluzywne hostele znajdują się w Dubaju. Tutaj możemy liczyć nie tylko na klimatyzację, oryginalne designerskie meble, ale i niesamowite widoki roztaczające się z okien przeszklonego drapacza chmur.

16) Hostele na Cyprze są nie tylko tańszą opcją od drogich i luksusowych hoteli kilkugwiazdkowych. Są to budynki zbudowane często na planie kwadratu, z ogólnodostępnym basenem na samym środku infrastruktury. Niestety, jak wieść niesie, podczas pobytu w cypryjskim hostelu możemy spotkać olbrzymie karaluchy, które wlatują przez otwarte okna, zwłaszcza w maju i czerwcu.

17) Hostele w Nowym Jorku pustoszeją. W związku z pandemią koronawirusa, miasto opuszczają nie tylko przedsiębiorcy i zwykli pracownicy. Brak turystów i zwiększona przestępczość sprawiają, że hostelowe biznesy w New York City muszą szukać innych lokalizacji.

18) Hostele dotarły wszędzie. Są obecne nawet na Syberii, gdzie (jak znaleźliśmy) jest ich 260. Hostele obecne są na kole podbiegunowym i w miastach Afryki.

19) W hostelach trzeciego świata, trzeba być niezwykle ostrożnym. Łatwo zostać tam okradzionym lub napadniętym. Wspólna toaleta to niemal standard, ale plusem oczywiście są niskie opłaty. Ponadto w Indiach musimy się liczyć, że hostel może być pełen gryzoni, takich jak szczury.

Hostele ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lobby hotelowe
> Największe sieci hotelowe świata
> Turystyka piwna