Hot Dog – historia słynnej potrawy fast food
Podgrzana parówka włożona w środek bułki wraz z keczupem i musztardą do smaku – tak w skrócie można nazwać jedną z najpopularniejszych potraw typu fast food na świecie. Sądzisz, że to amerykański wynalazek? Jesteś w błędzie. Historia hot doga i ciekawostki o hot dogu
Zagadkowe początki hot doga
Cofnijmy się do roku 1487, do niemieckiego Frankfurtu nad Menem. Niektórzy twierdzą, że pierwsze hot dogi przyrządzano właśnie tutaj, dlatego popularne do dziś parówki noszą nazwę: Frankfurterki. Inni twierdzą, że bułki z kiełbaską w środku o nazwie Dachshund (czyli jamnik) pierwszy przyrządzał około roku 1600 Johann Georghehner, niemiecki rzeźnik. Dopiero potem jego wynalazek kulinarny trafił do Frankfurtu.
Hot dog trafia do Ameryki
Kariera hot doga rozpoczęła się w XIX wieku. Przybywali wtedy do USA emigranci z Europy. Jednym z nich był Charles Feltman, niemiecki rzeźnik. W 1871 roku otworzył na Coney Island pierwszą budkę z dachshundem w bułce. Przez pierwszy rok działalności, sprzedał 3684 dań, które nie nazywano jeszcze hot dogami. Tymczasem niektórzy twierdzą, że kilka lat wcześniej (2 połowa lat 60-ych XIX wieku) jakiś inny Niemiec w swojej budce sprzedawał podobną potrawę czyli bułkę z kiełbaską.
Wielka kariera hot doga
Jednak prawdziwa kariera hot doga rozpoczęła się w 1893 roku. Wtedy zorganizowano wystawę World’s Columbian Exposition. Milionom odwiedzających trzeba było zapewnić danie, które można szybko przygotować. Kilkaset stanowisk sprzedawało tu hot dogi. Potrawę zaczęto serwować w kolejnych miejscach. Stoisko z hot dogami na stadionie baseballowym otworzył też Niemiec, Chris von de Ahe, właściciel drużyny St. Louis Browns, grającej w Major League of Baseball.
W 1904 roku Bawarczyk Anton Feuchtwanger, sprzedawca na wystawie Louisiana Purchase Exposition, serwował klientom podgrzane parówki. Żeby nie poparzyli palców, dodawał im białe rękawiczki. Niestety klienci zapominali oddać tych rękawiczek, więc wpadł na pewien pomysł. Poprosił szwagra, który był piekarzem, aby piekł specjalne bułki z dziurką, w które będzie mógł wkładać gorące parówki. Tak powstał hot dog w formie, jaką znamy obecnie.
Jedno jest pewne: hot dog, to niemiecki wkład w amerykańską kulturę. A potrawa stała się kultowa, więc w USA od niemal wieku organizowane są zawody w szybkości zjadania hot dogów. Rekordziści w 10 minut są w stanie zjeść ich… ponad 50.
Skąd nazwa hot dog?
Nie przez przypadek nazwa “gorący pies” nawiązuje do psów, do wspomnianych już jamników. Zresztą podłużna parówka z bułką chyba każdemu może kojarzyć się z jamnikiem – czyli rasą psów, które mają długi tułów.
Jedna z niepotwierdzonych legend mówi, że sprzedawcy Harry’ego Stevensa w kwietniu 1901 roku serwowali na polach do gry w polo w Nowym Jorku bułki, w które wkładali gorące parówki, wołając: “They’re red hot! Get your dachshund sausages while they’re red hot” (Rozgrzane do czerwoności! Kupujcie jamniki póki są gorące!). Podobno Henry przygotował też rysunek – plakat. Nie pamiętał jak się pisze „dachshund”, więc napisał po prostu: Hot Dog. To jednak legenda, tymczasem 7 lat wcześniej, 5 października 1894 roku w gazecie Yale Record ukazał się krótki, dowcipny wierszyk o psie, który jest wewnątrz bułki i którego można zjeść.
Do rozpowszechnienia nazwy hot dog przyczyniła się II wojna światowa. Wówczas Amerykanom nie kojarzyło się dobrze wszystko, co związane z III Rzeszą. Także obco brzmiące nazwy frankfurter i dachshund.
Ciekawostko o hot dogach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kebab ciekawostki
> Sandwich ciekawostki
> Pizza ciekawostki