muzeum hotel hotele ciekawostki

Hotele – ciekawostki

Czas czytania:5 minut/y, 47 sekund/y

Hotele Ciekawostki o hotelach w Polsce i na świecie

Hotelowe rekordy

Najstarszy hotel świata? Japoński hotel Hoshi Ryokan działa nieprzerwanie od 718 roku czyli od ponad 1300. lat. Od dziesiątek pokoleń jest zarządzany przez tę samą rodzinę.

Najstarszy hotel EuropyZum Roten Baren w niemieckim mieście Fryburg działa od 1120 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, ale wciąż istnieją jego średniowieczne piwnice. Na drugiej pozycji jest brytyjski The Olde Bell. Ten hotel, znajdujący się w miejscowości Hurley, działa od 1135 roku.

• Za pierwszy polski hotel uchodzi zajazd Marywil. Zbudowano go w Warszawie, w latach 1691-1695 r. i działał do 1825 roku. W miejscu gdzie istniał, stoi obecnie gmach Teatru Wielkiego.

Hotele ciekawostki

• Jeden z hoteli w Kalifornii (USA) oferuje nową usługę: dostarczenie wszystkiego, czego zażyczą sobie goście, przy pomocy latającego drona. Usługa jest przeznaczona dla gości wynajmujących najdroższe apartamenty (powyżej 10 tys. USD za dobę) i podobno cieszy się sporym powodzeniem.

• Według rankingu Hotels.com, w Warszawie są najtańsze hotele 5-gwiazdkowe na świecie. Średnia cena noclegu (doba hotelowa) kosztuje 124,45 USD. Druga w rankingu jest Piza (Włochy) z ceną 176,59 USD.

• Między rokiem 2000 a 2013 w Pradze zwiększyła się liczba pokoi hotelowych o 21 procent.

• 1000 do 3500 euro kosztuje noc w 7-gwiazdkowym hotelu w Wenecji, znajdujący się w pobliżu słynnego mostu Rialto.

• Kulkę gumy do żucia, którą Britney Spears wypluła w jednym z londyńskich hoteli, sprzedano na internetowej aukcji za 14 tys. dolarów.

Kolejne hotele ciekawostki

Co ginie z angielskich hoteli?

Z hoteli na całym świecie goście hotelowi zabierają różne rzeczy na pamiątkę. W 2009 r. w Anglii zbadano co takiego ginie z tamtejszych hoteli. Oto najciekawsze przypadki:
– Wypchana głowa dzika (z sali bilardowej hotelu w Birmingham).
– Z hotelu w Bath znikło prawie całe wyposażenie pokoju (w tym: dywan, zasłony, pościel, czajnik, a nawet sedes).
– W zestawieniu z powyższymi – ręczniki, szampony, czy nawet seksualne gadżety (które jeden z hoteli oferował gościom na sprzedaż – to już nic niezwykłego.
Z sondaży wynika, że 37 procent gości hotelowych w Anglii coś sobie z hotelu zabrało. A gdyby podobny sondaż przeprowadzić w Polsce?…

Hotelowy żart internautów

Bellgrove Hotel w Glasgow nieoczekiwanie znalazł się w pierwszej setce najlepszych hoteli w Wielkiej Brytanii. Internauci wyrażali się o nim w samych superlatywach. Tymczasem Bellgrove Hotel, to nazwa noclegowni w Glasgow,
> Tu cały tekst

Hotelowa pluskwa w sądzie

Klient jednego z hoteli w Kanadzie w środku nocy z przerażeniem odkrył, że po jego pokoju chodzą pluskwy. Na dowód nagrał je kamerą, a jedną złapał i pokazał w recepcji. Niestety pozostałe pokoje hotelowe były zajęte, więc recepcjonista zaproponował przeniesienie do sąsiedniego hotelu.
> Tu cały tekst

Jak znaleźć tani nocleg – poradnik

Nie zawsze hotel oznacza lepszy standard i lepsze zadowolenie z pobytu. Wszystko zależy od zakresu usług świadczonych przez konkretny obiekt. I od liczby gwiazdek, jeśli chodzi o hotel (od jednej do pięciu). Jedno jest pewne, hotel musi mieć minimum 10 pokoi, pensjonat co najmniej 7 – tak wynika z przepisów prawa. Hotel, to zwykle całodobowa recepcja – czyli cały czas na recepcji jest pracownik hotelu, aby pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania.
> Tu więcej

Hotele-kasyna w Las Vegas

Jeśli uświadomisz sobie, że Las Vegas Strip (the Strip) czyli główny bulwar przy którym stoją najsłynniejsze i najbardziej okazałe hotele w Las Vegas ma 7 kilometrów, raczej odechce ci się poruszania po tym mieście wyłącznie na piechotę. Tym bardziej, że to co chcesz tak naprawdę zobaczyć i sfotografować – czyli kasyna, fontanny, neony, sklepy i inne miejsca które kuszą wzrok – na to wszystko potrzeba czasu i tam na pewno trzeba chodzić na piechotę.
> Tu więcej

Skargi klientów biur podróży – humor (podobno autentyczne)

• W pilocie do telewizora były wytarte guziki.
• W basenie pływały męskie plemniki i moja córka zaszła w ciążę.
• Piasek na plaży był sypki i dziecko nie mogło robić z niego piaskowych babek.
• W wannie nie było korka i trudno się było wykapać.
• W przyhotelowym basenie pływali Arabowie.
• Podrywał mnie młody boy hotelowy.

Śniadanie w hotelu – zrezygnować czy nie?

Jak wynika z badań, niemal 90 proc. gości hotelowych w Polsce wykupuje pokój wraz ze śniadaniem. Cena takiego śniadania stanowi średnio 14 procent kwoty, jaką płacimy za dobę hotelową w standardowym pokoju dwuosobowym czyli 20 do 35 złotych za jedno śniadanie. Wątpliwości pojawiają się, gdy hotel mocno obniża cenę za nocleg
> Tu cały tekst

Wycieczki do miejsc tragedii

Swojego czasu organizowano wycieczki do reaktora w Czernobylu na Ukrainę, gdzie w połowie lat 80-ych wybuchł reaktor atomowy i doszło do skażenia radioaktywnego. Niektórzy specjalnie jeździli do Syrii, aby na początku wojny z uśmiechem na ustach robić selfie obok zniszczonych wybuchami dzielnic i wieżowców… Wokół wielu miejsc powstaje infrastruktura turystyczna – hotele, sklepiki z pamiątkami.
> Tu cały tekst

Singapur i hotele

Jedna z Polek pochwaliła się, że wynajęła kilka najtańszych noclegów, w – jak się potem pokazało – towarzystwie powszechnie nielubianych gryzoni. Dopiero ostatniego dnia szarpnęła się na kilkugwiazdkowy hotel. Cóż, w każdym mieście świata są lepsze i gorsze miejsca do noclegu, więc przy wyborze nie warto kierować się wyłącznie najniższą ceną. Jeśli po Singapurze będziesz przemieszczać się metrem, spróbuj wynająć hotel w rozsądnej cenie, niezbyt oddalony od centrum
> Tu cały tekst

Event w hotelu i karykaturzysta

Organizatorzy firmowych eventów, imprez sylwestrowych i karnawałowych w hotelach w całej Polsce starają się zapewnić także atrakcje, które sprawią, że zabawa będzie szampańska.
> Tu cały tekst

Chaplin w hotelu w Genewie – anegdota

Ilekroć Charlie Chaplin był w Genewie, zawsze mieszkał w tym samym hotelu. Któregoś razu opuszczając hotel, dał portierowi dwadzieścia franków napiwku. Portier poskarżył się aktorowi:
– W zeszłym miesiącu dał mi pan pięćdziesiąt franków napiwku, żebym wypił za pańskie zdrowie!
– To prawda, ale obecnie czuję się już znacznie lepiej.

Hotele ciekawostki  (c): Sadurski.com

Hotele i hotelarstwo – słowniczek

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe). W myśl polskich standardów, hotele muszą dysponować liczbą co najmniej 10 pokoi, w większości jedno- i dwuosobowych. Jednocześnie powinny oferować szeroki zakres usług związanych z pobytem turystów.

Termin „hotel” (obiekt hotelowy) bywa często mylony z szerszym pojęciem – „obiekt hotelarski”. Ze względu na wiele czynników (m.in. standard usług, lokalizację czy wyposażenie), hotelom przyznawane są kategorie (tzw. „gwiazdki”). Duże sieci czy konsorcja hotelowe, w oparciu o kategorie hotelowe, rozgraniczają marki swoich obiektów. Jednym z kryteriów kategoryzacji obiektów noclegowych jest zakres usług. Na tej podstawie można wyróżnić następujące hotele: turystyczne (ekonomiczne), średniej klasy i luksusowe. Innym kryterium podziału hoteli może być ich przeznaczenie determinowane lokalizacją i zakresem programu obsługowego: hotele miejskie (biznesowe), hotele tranzytowe, hotele kongresowe, hotele wypoczynkowe (turystyczne), hotele uzdrowiskowe (SPA), hotele apartamentowe (aparthotele). Decyzję o zaszeregowaniu hotelu do odpowiedniej kategorii, wydaje Marszałek Województwa (art. 38 ustawy o usługach turystycznych).

Hotelarstwo – społecznie zorganizowana działalność, polegająca na udzielaniu gościny przyjezdnym w przeznaczonych do tego obiektach bazy noclegowej. Zaspokaja potrzebę wypoczynku, noclegu, wyżywienia, utrzymania higieny osobistej, ochrony zdrowia i mienia, łączności z otoczeniem oraz rozrywek kulturalnych. Jest podstawową branżą turystyki jako gałęzi gospodarki narodowej.

Inne hotele ciekawostki:
> Największe sieci hotelowe świata
> Lobby hotelowe – ciekawostki
> Ciekawostki o hotelach

dywany ciekawostki Poprzedni post Z czego robione są dywany?
Al Hazm Oman ciekawostki Następny post Oman – ciekawostki, zdjęcia