Hotele i muzea – ciekawostki

muzeum hotel hotele ciekawostki

Hotelowe rekordy

• Najstarszy hotel świata? Japoński hotel Hoshi Ryokan działa nieprzerwanie od 718 roku czyli od ponad 1300. lat. Od dziesiątek pokoleń jest zarządzany przez tę samą rodzinę.

• Najstarszy hotel Europy? Zum Roten Baren w niemieckim mieście Fryburg działa od 1120 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, ale wciąż istnieją jego średniowieczne piwnice. Na drugiej pozycji jest brytyjski The Olde Bell. Ten hotel, znajdujący się w miejscowości Hurley, działa od 1135 roku.

• Za pierwszy polski hotel uchodzi zajazd Marywil. Zbudowano go w Warszawie, w latach 1691-1695 r. i działał do 1825 roku. W miejscu gdzie istniał, stoi obecnie gmach Teatru Wielkiego.

Ciekawostki o hotelach

• Jeden z hoteli w Kalifornii (USA) oferuje nową usługę: dostarczenie wszystkiego, czego zażyczą sobie goście, przy pomocy latającego drona. Usługa jest przeznaczona dla gości wynajmujących najdroższe apartamenty (powyżej 10 tys. USD za dobę) i podobno cieszy się sporym powodzeniem.

• W miejscowości Le Cellier, niedaleko Nantes (Francja) działa muzeum słynnego komika Louisa de Funes. W Le Cellier spędził ostatnie lata życia i jest pochowany na miejscowym cmentarzu.

• Według rankingu Hotels.com, w Warszawie są najtańsze hotele 5-gwiazdkowe na świecie. Średnia cena noclegu (doba hotelowa) kosztuje 124,45 USD. Druga w rankingu jest Piza (Włochy) z ceną 176,59 USD.

• Między rokiem 2000 a 2013 w Pradze zwiększyła się liczba pokoi hotelowych o 21 procent.

• 1000 do 3500 euro kosztuje noc w 7-gwiazdkowym hotelu w Wenecji, znajdujący się w pobliżu słynnego mostu Rialto.

• Kulkę gumy do żucia, którą Britney Spears wypluła w jednym z londyńskich hoteli, sprzedano na internetowej aukcji za 14 tys. dolarów.

Co ginie z angielskich hoteli?

Z hoteli na całym świecie goście hotelowi zabierają różne rzeczy na pamiątkę. W 2009 r. w Anglii zbadano co takiego ginie z tamtejszych hoteli. Oto najciekawsze przypadki:
– Wypchana głowa dzika (z sali bilardowej hotelu w Birmingham).
– Z hotelu w Bath znikło prawie całe wyposażenie pokoju (w tym: dywan, zasłony, pościel, czajnik, a nawet sedes).
– W zestawieniu z powyższymi – ręczniki, szampony, czy nawet seksualne gadżety (które jeden z hoteli oferował gościom na sprzedaż – to już nic niezwykłego.
Z sondaży wynika, że 37 procent gości hotelowych w Anglii coś sobie z hotelu zabrało. A gdyby podobny sondaż przeprowadzić w Polsce?…

Hotelowy żart internautów

Bellgrove Hotel w Glasgow nieoczekiwanie znalazł się w pierwszej setce najlepszych hoteli w Wielkiej Brytanii. Internauci wyrażali się o nim w samych superlatywach. Tymczasem Bellgrove Hotel, to nazwa noclegowni w Glasgow,
> Tu cały tekst

Hotelowa pluskwa w sądzie

Klient jednego z hoteli w Kanadzie w środku nocy z przerażeniem odkrył, że po jego pokoju chodzą pluskwy. Na dowód nagrał je kamerą, a jedną złapał i pokazał w recepcji. Niestety pozostałe pokoje hotelowe były zajęte, więc recepcjonista zaproponował przeniesienie do sąsiedniego hotelu.
> Tu cały tekst

Jak znaleźć tani nocleg – poradnik

Nie zawsze hotel oznacza lepszy standard i lepsze zadowolenie z pobytu. Wszystko zależy od zakresu usług świadczonych przez konkretny obiekt. I od liczby gwiazdek, jeśli chodzi o hotel (od jednej do pięciu). Jedno jest pewne, hotel musi mieć minimum 10 pokoi, pensjonat co najmniej 7 – tak wynika z przepisów prawa. Hotel, to zwykle całodobowa recepcja – czyli cały czas na recepcji jest pracownik hotelu, aby pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania.
> Tu więcej

Hotele-kasyna w Las Vegas

Jeśli uświadomisz sobie, że Las Vegas Strip (the Strip) czyli główny bulwar przy którym stoją najsłynniejsze i najbardziej okazałe hotele Las Vegas ma 7 kilometrów, raczej odechce ci się poruszania po tym mieście wyłącznie na piechotę. Tym bardziej, że to co chcesz tak naprawdę zobaczyć i sfotografować – czyli kasyna, fontanny, neony, sklepy i inne miejsca które kuszą wzrok – na to wszystko potrzeba czasu i tam na pewno trzeba chodzić na piechotę.
> Tu więcej

Skargi klientów biur podróży – humor (podobno autentyczne)

• W pilocie do telewizora były wytarte guziki.
• W basenie pływały męskie plemniki i moja córka zaszła w ciążę.
• Piasek na plaży był sypki i dziecko nie mogło robić z niego piaskowych babek.
• W wannie nie było korka i trudno się było wykapać.
• W przyhotelowym basenie pływali Arabowie.
• Podrywał mnie młody boy hotelowy.

Śniadanie w hotelu – zrezygnować czy nie?

Jak wynika z badań, niemal 90 proc. gości hotelowych w Polsce wykupuje pokój wraz ze śniadaniem. Cena takiego śniadania stanowi średnio 14 procent kwoty, jaką płacimy za dobę hotelową w standardowym pokoju dwuosobowym czyli 20 do 35 złotych za jedno śniadanie. Wątpliwości pojawiają się, gdy hotel mocno obniża cenę za nocleg…
> Tu cały tekst

Wycieczki do miejsc tragedii

Swojego czasu organizowano wycieczki do reaktora w Czernobylu na Ukrainę, gdzie w połowie lat 80-ych wybuchł reaktor atomowy i doszło do skażenia radioaktywnego. Niektórzy specjalnie jeździli do Syrii, aby na początku wojny z uśmiechem na ustach robić selfie obok zniszczonych wybuchami dzielnic i wieżowców… Wokół wielu miejsc powstaje infrastruktura turystyczna – hotele, sklepiki z pamiątkami.
> Tu cały tekst

Singapur i hotele

Jedna z Polek pochwaliła się, że wynajęła kilka najtańszych noclegów, w – jak się potem pokazało – towarzystwie powszechnie nielubianych gryzoni. Dopiero ostatniego dnia szarpnęła się na kilkugwiazdkowy hotel. Cóż, w każdym mieście świata są lepsze i gorsze miejsca do noclegu, więc przy wyborze nie warto kierować się wyłącznie najniższą ceną. Jeśli po Singapurze będziesz przemieszczać się metrem, spróbuj wynająć hotel w rozsądnej cenie, niezbyt oddalony od centrum
> Tu cały tekst

Event w hotelu i karykaturzysta

Organizatorzy firmowych eventów, imprez sylwestrowych i karnawałowych w hotelach w całej Polsce starają się zapewnić także atrakcje, które sprawią, że zabawa będzie szampańska.
> Tu cały tekst

Chaplin w hotelu w Genewie – anegdota

Ilekroć Chaplin był w Genewie, zawsze mieszkał w tym samym hotelu. Któregoś razu opuszczając hotel, dał portierowi dwadzieścia franków napiwku. Portier poskarżył się aktorowi:
– W zeszłym miesiącu dał mi pan pięćdziesiąt franków napiwku, żebym wypił za pańskie zdrowie!
– To prawda, ale obecnie czuję się już znacznie lepiej.

MUZEA ciekawostki

• Od 2015 roku 17 największych muzeów szwedzkich (większość z nich znajduje się w Sztokholmie) nie będzie pobierało pieniędzy za bilety. Ministerstwo Finansów wyasygnowało na ten cel 80 milionów koron.

• Szwecja. W 2015 toku, w mieście Älmhult, w budynku pierwszego sklepu i magazynu firmy meblowej IKEA, powstanie muzeum. Ma je odwiedzać 200 tys. gości rocznie. Obecnie (połowa roku 2014) ta szwedzka firma powstała w 1943 roku, działa w 42. państwach świata.

• Turyści odwiedzający The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zostawiają w mieście 5,4 mld dolarów rocznie. To więcej niż roczny budżet Warszawy i 5 budżetów Krakowa.

• W muzeum w Finlandii znajduje się oryginalny eksponat – najstarsza zużyta guma do żucia. Wypluto ją 5 tys. lat temu.

• Najczęściej odwiedzanym w 2018 r. muzeum świata był Luwr w Paryżu. Odwiedziło do 10,2 miliona zwiedzających, aż o 25% więcej niż rok wcześniej.

Ciekawostki o hotelach i muzeach (c): Sadurski.com

Hotele i hotelarstwo – słowniczek

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe). W myśl polskich standardów, hotele muszą dysponować liczbą co najmniej 10 pokoi, w większości jedno- i dwuosobowych. Jednocześnie powinny oferować szeroki zakres usług związanych z pobytem turystów.

Termin „hotel” (obiekt hotelowy) bywa często mylony z szerszym pojęciem – „obiekt hotelarski”. Ze względu na wiele czynników (m.in. standard usług, lokalizację czy wyposażenie), hotelom przyznawane są kategorie (tzw. „gwiazdki”). Duże sieci czy konsorcja hotelowe, w oparciu o kategorie hotelowe, rozgraniczają marki swoich obiektów. Jednym z kryteriów kategoryzacji obiektów noclegowych jest zakres usług. Na tej podstawie można wyróżnić następujące hotele: turystyczne (ekonomiczne), średniej klasy i luksusowe. Innym kryterium podziału hoteli może być ich przeznaczenie determinowane lokalizacją i zakresem programu obsługowego: hotele miejskie (biznesowe), hotele tranzytowe, hotele kongresowe, hotele wypoczynkowe (turystyczne), hotele uzdrowiskowe (SPA), hotele apartamentowe (aparthotele). Decyzję o zaszeregowaniu hotelu do odpowiedniej kategorii, wydaje Marszałek Województwa (art. 38 ustawy o usługach turystycznych).

Hotelarstwo – społecznie zorganizowana działalność, polegająca na udzielaniu gościny przyjezdnym w przeznaczonych do tego obiektach bazy noclegowej. Zaspokaja potrzebę wypoczynku, noclegu, wyżywienia, utrzymania higieny osobistej, ochrony zdrowia i mienia, łączności z otoczeniem oraz rozrywek kulturalnych. Jest podstawową branżą turystyki jako gałęzi gospodarki narodowej.

Zobacz też:
> Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork