Ciekawostki o hotelach w Zakopanem

Zakopane hotele ciekawostki noclegi Giewont chata góralska

10 ciekawostek o hotelach w Zakopanem. Hotele Zakopane ciekawostki

1) Hotel górski PTTK Kalatówki jest położony na wysokości 1198 m n.p.m. Jest więc najwyżej położonym hotelem w Polsce.

2) Wybudowany w 1930 r. Hotel Palace (Zakopane, ul. Chałbińskiego) w latach 1939-1945 był komisariatem Gestapo. Aresztowanych poddawano torturom, więc był nazywany „katownią Podhala”. W sześciu piwnicach było więzienie, a na parterze sale przesłuchań.

3) Hotel Stamary w Zakopanem ma nazwę od imion Stanisław i Maria. Stanisław był ojcem Marii Budziszewskiej (1872-1942), słynnej śpiewaczki operowej. Na początku XX wieku kupiła plac przy ul. Marszałkowskiej (obecnie ul. Kościuszki), na którym zbudowano 35-pokojowy hotel, otwarty w kwietniu 1905 roku. Budynek zaprojektował Eugeniusz Wesołowski (1874-1950). Bywali tu m.in. Ignacy Paderewski, Józef Konrad Korzeniowski, Wojciech Kossak i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Podczas I wojny światowej w hotelu zatrzymał się Józef Piłsudski. Po tym, jak w 1948 r. budynek stał się własnością Funduszu Wczasów pracowniczych, otrzymał nazwę: Przodownik, a od 1957 r. zmieniono jego nazwę na Podhale. Po gruntownym remoncie w 2002 r. hotel otrzymał nazwę Grand Hotel Stamary.

v
Kolejka na Gubałówkę na Krupówkach. Hotele Zakopane ciekawostki

4) Publikacja wizualizacji 16-piętrowego apartamentowca / hotelu Mountain Resort, jaki ma zostać wybudowany w Zakopanem, wywołała wiele głosów krytyki i komentarzy. Najważniejszy: jego widok zaburzy panoramę Podhala. O skali przedsięwzięcia budowy wieżowca wiele mówią liczby: restauracja na 500 osób i 200 apartamentów.

5) 350 metrów od Hotelu Mercure Kasprowy są dwa wyciągi narciarskie.

6) Hotel Czarny Potok otrzymał swą nazwę dlatego, gdyż usytuowany jest nad Czarnym Potokiem.

7) Zbudowany na zboczach Antałówki Radisson Blu ma 158 pokoi i apartamentów oraz apartament prezydencki o powierzchni 155 m². W drugiej części budynku znajdzie się kolejnych 68 apartamentów.

atrakcje weselne w Zakopanem atrakcje na wesele Zakopane hotele ciekawostki
Atrakcje weselne w Zakopanem. Atrakcje na wesele i event Zakopane: najszybszy karykaturzysta

8) Otwarty w 2018 r. Hotel Aquarion powstał w bólach związanych z problemami finansowymi inwestorów. W 136. pokojach może równocześnie nocować ponad 400 gości.

9) W hotelu Nosalowy Dwór jest ponad 550 pokoi. Wśród ofert tego hotelu jest organizacja uroczystości weselnej.

10) Hotel Aries Zakopane ma 98 pokoi, w tym 28 apartamentów. Szczyci się tym, że materace w łóżkach są tej samej marki, co materace, na których sypia angielska królowa Elżbieta i reszta angielskiej rodziny królewskiej.

Hotele Zakopane ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Zakopanem
> Oscypki – ciekawostki
> Dowcipy o góralach