Nie tylko elektryczne. Ciekawostki o hulajnogach

hulajnoga hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Hulajnoga – wynalazek, do niedawna uważany za zabawkę dla dzieci. Historia, wynalazki i renesans hulajnogi w XXI wieku czyli czyli hulajnogi elektryczne

Ciekawostki o hulajnodze

* Co to jest hulajnoga? To pojazd dwukołowy (choć zdarzają się 3- i 4-kołowe). Najprostszy model składa się z kółek, kierownicy i platformy, na której stoi osoba kierująca.

* Jak napędzana jest hulajnoga? Jedną nogą stoi się na platformie, a drugą co chwilę odpycha się od podłoża. Tak było kiedyś, bo obecnie coraz bardziej znane są hulajnogi elektryczne. Nie zmienił się sposób kierowania: dłońmi trzyma się kierownicę i skręca nią nieznacznie, gdy zajdzie potrzeba.

* Jest kilka teorii na temat tego, kiedy powstała pierwsza hulajnoga. Jedna mówi o Niemczech i roku 1817. Inna o Wielkiej Brytanii i 1897 roku. Wtedy to 15-letni Walter Lines skonstruował hulajnogę dla siebie. I nie zastrzegł swego wynalazku w urzędzie patentowym, bo jego ojciec uznał, że to nic niezwykłego.

hulajnoga dla dziecka hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Hulajnoga do niedawna kojarzyła się z zabawką dla dziecka. Ciekawostki o hulajnogach

* Hulajnogi były popularne w połowie XX wieku, jednak zostały wyparte przez deskorolki.

* Jednak hulajnoga wciąż była ulepszana, dzięki czemu w ostatnich latach ma miejsce renesans jej popularności. Wymyślono na przykład, aby była składana na pół, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Są też hulajnogi z siedziskiem, przypominające rowery. Są też hulajnogi balansowe (można nimi sterować poprzez balansowanie ciałem).

hulajnoga hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Dziś na hulajnogach jeździ niemal każdy. Hulajnogi elektryczne ciekawostki

* Są hulajnogi rekreacyjne, ale też hulajnogi wyczynowe. Różnią się wagą i szczegółami technicznymi. Niektórzy młodzi ludzie wykonują na nich akrobacje podobne do tych, jakie jeszcze nie tak dawno prezentowali użytkownicy deskorolek.

* Ambitni konstruktorzy sami projektują i wykonują dla siebie hulajnogi. Wyglądają one inaczej niż te, produkowane przez zakłady produkcyjne.

hulajnoga hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Jazda na hulajnodze to zabawa, ale należy zachować ostrożność. Ciekawostki o hulajnogach

Hulajnogi elektryczne ciekawostki

* Dużą popularność zyskały hulajnogi napędzane elektrycznie. W większych miastach Polski (np. Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź), wzorem wypożyczalni rowerów, powstały wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych (tzw. hulajnogi miejskie). W części miast Europy (np. Wiedeń, Sztokholm) również są wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych.

* Hulajnogami elektrycznymi jeździ obecnie każdy, niezależnie od wieku. A jeszcze nie tak dawno uważano, że to zabawka dla dzieci.

* Popularność hulajnóg elektrycznych spowodowana jest m.in. wygodą i ekologią (nie trzeba stać w korkach samochodowych i zatruwać środowiska spalinami). I po dotarciu na miejsce, można ją pozostawić właściwie w dowolnym miejscu, skąd pracownik firmy ją odstawi w odpowiednie miejsce.

* Niestety problemem hulajnóg elektrycznych jest szybkie zużywanie się energii. Na pewno wkrótce to się zmieni i będzie można nimi pokonywać znacznie dłuższe trasy.

wypożyczalnia hulajnoga hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Elektryczne hulajnogi miejskie – do widoku takich wypożyczalni zaczynamy się przyzwyczajać

Inne ciekawostki o hulajnogach (2019)

* W Polsce hulajnoga w świetle prawa nie jest pojazdem, lecz pieszym. Dlatego jej użytkownicy mogą jeździć po chodnikach dla pieszych lub po trasach dla rowerów.

* Obecnie najszybsze hulajnogi elektryczne jeżdżą z prędkością 100 km na godzinę. Przy takiej prędkości nie ma żartów i kolizja może zakończyć się poważnym uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią.

* USA, 2013. Owczarek francuski briard imieniem Norman, umie jeździć na deskorolce oraz na hulajnodze (oczywiście nie równocześnie). Jego właścicielka, to treserka z ponad 20-letnim doświadczeniem. Pies, przednimi łapami ustawionymi na kierownicy, podczas pokazu trasę 30 metrów przejechał w casie 21 sekund. Wyczyn wpisano do Księgi Guinnessa.

* Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dubai’s Roads and Transport Authority zakazał działalności firmom wypożyczającym elektryczne hulajnogi na terenie emiratu. Uznano, że najpierw należy stworzyć odpowiednie przepisy prawne.

wypożyczalnia hulajnoga hulajnogi elektryczne ciekawostki o hulajnogach elektrycznych

Nie tylko rowery i skutery. Coraz chętniej kupujemy też hulajnogi. Ciekawostki o hulajnogach

* Niemcy wciąż nie dopuszczają elektrycznych hulajnóg do ruchu, ze względu na brak przepisów prawnych. Tam każdy pojazd poruszający się po drodze publicznej z prędkością większą niż 6 km/h, musi mieć ubezpieczenie, a wcześniej musi otrzymać zezwolenie na poruszanie się po drogach.

* Obecnie na stosowne przepisy czekają Brytyjczycy. Tam hulajnogami elektrycznymi można jeździć wyłącznie po terenach prywatnych.

* Problemy są też we Francji. Po okresie, gdy wiele osób zaczęto jeździć hulajnogami elektrycznymi, wprowadzono ograniczenia prawne. Do tego władze Paryża wprowadziły podatek dla firm wypożyczających rowery, hulajnogi i skutery. Za te pierwsze 20 euro rocznie.

* Hiszpania zezwala na poruszanie się po jezdniach, jeśli prędkość nie przekracza 30 km/h. Przepisy regulują władze samorządowe. W Barcelonie na hulajnogach mogą jeździć grupy turystów, wraz z przewodnikiem.

Ciekawostki o hulajnogach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia roweru
> Paintball ciekawostki
> Wszystko o maratonach