Ciekawostki o hymnach
Który hymn państwowy ma najwięcej zwrotek? Który jest najstarszy, a który nie ma słów? Historie wielu hymnów są interesujące. Przeczytaj ciekawostki o hymnach
1) Hymn Urugwaju jest (prawie) najdłuższym hymnem na świecie. Ma 105 linijek, a jego wykonanie trwa 6 minut. Dlatego zwykle śpiewa się tylko pierwszą zwrotkę i refren.
Palmę pierwszeństwa ma jednak hymn Grecji Imnos is tin Eleftherian (Hymn do wolności, mający 158 zwrotek. Jest hymnem tego kraju od 1864 roku.
2) Hymn Szwajcarii ma słowa w… czterech językach. Są to: niemieckim, francuski, włoski i romansz, a więc komplet języków urzędowych tego kraju.
3) Hymnem Hiszpanii jest Marcha Real (Królewski Marsz). Pieśń miała słowa, których autorem był Francisco Franco. W 1978 r. zdecydowano jednak, że hymn nie będzie miał słów. Dlatego jest to chyba jedyny hymn świata, którego nie można zaśpiewać, tylko zagrać.
4) Gdy głową Wielkiej Brytanii jest królowa, hymn nazywa się God Save the Queen (Boże, chroń Królową). Gdy król – jego tytuł, to: God Save the King (Boże, chroń Króla).
5) Słowa hymnu Holandii powstały między rokiem 1568 a 1572, do melodii francuskiej piosenki żołnierskiej. Są prawdopodobnie najstarszym tekstem hymnu na świecie. Pień stała się hymnem Holandii dopiero w 1932 roku.
6) Pieśń Das Deutschlandlied (Pieśń Niemiec), nazywany także jako Das Lied der Deutschen (Pieśń Niemców) w latach 1918-1933 była hymnem Republiki Weimarskiej, w latach 1933-1945 hymnem III Rzeszy, w latach (1952–1990) hymnem Niemiec Zachodnich, a od (od 3 października 1990) jest hymnem Niemiec.
7) Początkowo tytuł tej pieśni brzmiał: Masz Armii Renu. Po przetłumaczeniu na język niemiecki stał się Strasburżanką, po czym pieśń przywiózł do Marsylii student Francois Mireur. Gdy ochotnicy marsylscy w lecie 1972 pieśń zaśpiewali w Paryżu, nazwano ją Marsylianką. Potem stała się hymnem Francji.
8) W latach 1945-2003 hymnem Jugosławii była Pieśń wszechsłowiańska (Hej! Slované). Jej linia melodyczna była wzorowana na hymnie polskim czyli Mazurku Dąbrowskiego. Osoby niezorientowane, mogły oba hymny pomylić.
Podobnie jest z niemieckim hymnem Das Deutschlandlied. Jego melodię zapożyczono z hymnu Austrii “Kaiserlied”. Zatem hymny obu krajów skomponował słynny Joseph Haydn (1732-1809).
9) Rabindranath Tagore (1861-1941), indyjski człowiek wielu talentów, laureat literackiej Nagrody Nobla (1913), jest autorem słów dwóch hymnów państwowych. W 1950 r. jego pieśń Jana Gana Mana stała się hymnem Indii. Potem jego inna pieść, Amar Shonar Bangla została hymnem Bangladeszu.
10) The Star-Spangled Banner jest hymnem Stanów Zjednoczonych od 3 marca 1931 r. Pieśń powstała w 1814 r. pod koniec wojny brytyjsko-amerykańskiej, gdy Anglicy oblegali Fort McHenry w Baltimore. Nie należy się dziwić, że Amerykanie nie mieli już ochoty aby ich hymnem nadal był hymn brytyjski God Save the Queen.
Ciekawostki o hymnach: (c) Sadurski.com
Na górze: początkowe słowa i nuty hymnu Niemiec
Zobacz też:
> Instrumenty muzyczne ciekawostki
> Ciekawostki o listach
> Ciekawostki o szachach